Google se pustil do výroby automobilů. Podívejte se, co plánuje

Mountain View (USA) - Americký internetový gigant Google údajně vyvíjí vlastní plně automatizovaný automobil. Doposud své technologie pro jízdu bez řidiče testoval pouze v modelech tradičních automobilek.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Google

Technologický novinář Amir Efrati s odvoláním na zdroje obeznámené se situací uvedl, že Google v posledních měsících jedná se smluvními výrobci o produkci nových automobilů podle jeho specifikací. Google prý uvažuje například o možnosti využít auta bez řidičů k vytvoření automatické taxislužby.

Jednání o výrobě vlastního vozu prý Google zahájil poté, co se mu nepodařilo vytvořit partnerství s některou z velkých automobilek. Firma prý ale o takovéto partnerství stále usiluje.

Jak píše server zive.cz, zcela autonomní bezpilotní vůz zdaleka není jediným směrem aktuálního vývoje.

Automobilky postupují po malých krůčcích a některé automatizační technologie už pomalu zavádějí do výroby a najdete je v mnoha vozech včetně škodovek. Příkladem takového systému je třeba automatické vykroužení zatáčky. Kamera na čelním skle při rychlostech nad 65 km/h snímá vodorovné dopravní značení před vozem, a hlídá tak přejetí bílé čáry, tedy vyjetí z pruhu. Zavčas za vás pohne volantem a vykrouží zatáčku, pokud byste například usnuli, nebo se dostatečně nevěnovali řízení. 

Další ukázkou prakticky nasazené technologie je pak adaptivní tempomat. Nastavíte rychlost, kterou auto udržuje, aniž byste museli šlapat na plyn. Ve chvíli, kdy dojedete pomalejší auto, automobil zbrzdí na jeho rychlost a udržuje bezpečný odstup, jehož velikost lze nakonfigurovat. Když před vámi jedoucí auto uvolní trasu, váš vůz opět zrychlí.

Popsané vymoženosti jsou již realitou a mají zabránit celé řadě nehod. Když se už ale nehoda stane, mohou na drahocenných sekundách, než je přivolána pomoc, záviset lidské životy. Proto byl v červenci minulého roku představen systém eCall pro automatizované oznamování dopravních nehod, který by měl být od roku 2015 standardní součástí všech nových automobilů v rámci EU. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová Škoda Scala oficiálně představena. Podrobné informace

06.12.2018 19:31 Vůz Škoda Scala definuje novým charakterem, novou technologií a novým jménem zcela nově kompaktní…

OBRAZEM: Nová Škoda Scala se představuje. Tohle je ona

06.12.2018 19:17 Tohle je nová Škoda Scala, která je nástupcem modelu Rapid. Začne se v hlavním závodě automobilky v…

Flotily firemních aut v Česku? Podívejte se, jaké značky jsou…

02.12.2018 11:51 Nejrozšířenějšími značkami aut v tuzemských firemních flotilách jsou Volkswagen a Škoda. Koncernové…

Škoda odhalila interiér modelu Scala, poprvé sází na emocionální design

29.11.2018 11:24 Zhruba týden před světovou premiérou v Tel Avivu představuje Škoda Auto první fotografie interiéru…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama