Češi nemají zájem o ekologická auta

Praha - Zájem tuzemských motoristů o ekologicky šetrné vozy je stále mizivý. Informoval o tom deník E15.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

V době, kdy si Evropané nové auto stále častěji vybírají podle vypouštěných emisí, přesouvá se v Česku poptávka k silnějším automobilům. Prodej ekologicky „čistých“ aut sice postupně narůstá, ve srovnání s vyspělými státy je však poptávka stále několikanásobně nižší.

Podle statistiky Svazu dovozců automobilů se v Česku loni prodalo 346 ekologicky šetrných vozů. V sousedním Rakousku to bylo šestnáct set. „Na vině je nedostatečná podpora státu. Ve vyspělých zemích mají vozidla s ekologicky šetrným pohonem daňové úlevy a jiné výhody, v Česku mohou majitelé uplatnit pouze slevu na silniční dani,“ říká mluvčí Toyoty Motor Czech Tomáš Vaněk. Právě Toyota má v nabídce nejprodávanější ekologický vůz v zemi, hybridní Prius. Loni jich na tuzemském trhu prodala 101 kusů.

Z ekologicky čistých paliv si Češi nejčastěji vybírají stlačený zemní plyn – CNG. Ten využívá k pohonu hned několik automobilek, v tuzemsku jsou nejúspěšnější Opel a VW.

Nejprodávanější zelené auto je Prius
Toyota Prius, Opel Combo a Volkswagen Passat EuroFuel v úpravě na stlačený zemní plyn CNG. Takový je žebříček nejprodávanějších ekologicky šetrných automobilů v České republice.

Na tuzemském trhu se prosazují jen velmi pomalu. Celková čísla jejich prodejů se stále počítají v desítkách. A podíl na trhu v setinách procent. „Je to nedostatečnou podporou státu. V jiných zemích se ekologicky čisté vozy prosazují výrazněji,“ vysvětluje tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl. Svaz proto připravuje nový systém podpory ekologických aut, který by měl vedle úlev na silniční dani obsahovat i další slevy, například na dani z příjmů. S tím, že podpora jednotlivých zemí je pro prodej zelených aut v Evropě rozhodující, souhlasí i zástupci automobilek. „V Nizozemsku, kde se podpora pohybuje v řádu tisíců eur, tvoří hybridní vozy 75 procent našich prodejů. V České republice to není ani desetina,“ říká mluvčí společnosti Honda Česká republika Aleš Indra. Honda v tuzemsku prodává hybridní modely Civic a Insight. „O hybridní vozy mají nejčastěji zájem společnosti, které chtějí komunikovat vztah k ekologii. Mezi naše klienty patří například IKEA nebo Vodafone,“ uvedl mluvčí společnosti Toyota Tomáš Vaněk.

Hybridní automobily jsou díky nízké spotřebě považovány za nejekologičtější sériově vyráběné vozy. Tuzemští motoristé však dávají přednost jinému palivu – stlačenému zemnímu plynu neboli CNG. „Plyn je levnější než benzin, protože je osvobozen od spotřební daně,“ vysvětluje Tunkl. „Prodej vozů na CNG mě ale zklamal. Čekal jsem, že si jej kvůli nízkým nákladům na provoz koupí každý řemeslník,“ dodává.

Loni se v Česku prodalo 178 vozů na stlačený zemní plyn, z toho 75 bylo lehkých užitkových aut. Nejprodávanějším modelem byl Opel Combo s 52 kusy. Na druhém místě je s 27 prodanými kusy nejzelenější vůz loňského roku Volkswagen Passat EuroFuel.

Témata: Ekologie | auto, moto
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z výrobní linky Škodovky sjel první model Scala

07.02.2019 19:11 V závodě automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi začala sériová výroba nového modelu Scala, z…

Škoda Kamiq odhaluje svůj interiér. Sází na prostornost, eleganci a…

06.02.2019 08:34 Krátce před světovou premiérou modelu Škoda Kamiq na autosalonu v Ženevě ukázala Škoda první…

Nissan zruší plány na výrobu X-Trail v Británii

02.02.2019 20:50 Japonská automobilka Nissan Motor hodlá zrušit plány na výrobu nové verze malého sportovně…

Škoda Kamiq zveřejněna na prvních skicách! Jak se vám líbí?

30.01.2019 08:22 Dvě exkluzivní designové skici poprvé ukazují design nového modelu Škoda Kamiq. Městské SUV svým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama