Vybíráte velké auto pro celou rodinu? Rady, jak nenaletět

Praha - Dnes je na trhu celá řada velkoprostorových rodinných vozů (tzv. MPV) a většina z nich je už i velmi dobře promyšlená. Přesto by měl zájemce o MPV pečlivě vybírat a především si uvědomit několik zvláštností, které by ho mohli při návštěvě servisu nebo při řešení drobných oprav překvapit.

Ilustrační foto

"Už svým založením mají MPV velkou prosklenou plochu, což se v případě oprav rozbitého okna může pěkně prodražit. Například čelní sklo na oblíbené MPV Ford S-Max stojí od zhruba 7000 korun, ale pokud si koupíte dobře vybavený model s dešťovým senzorem nebo vyhříváním čelního skla, což je zejména v zimních měsících velmi příjemné, může se cena takového okna vyšplhat klidně i na 40 000 korun" říká Tomáš Svoboda z Auto ESA.

Vzhledem k větší čelní ploše a tím pádem vyššímu odporu vzduchu mají vozy MPV i vyšší spotřebu paliva než srovnatelné motory například v podobně velkém kombi. Některá MPV mají také kratší převodové stupně, což se do spotřeby rovněž projevuje negativně, ale zase to pomáhá pružné akceleraci a usnadňuje jízdu například s přívěsem nebo při plném zatížení.

Moderní MPV mají také široce variabilní interiér. Sedačky jdou ve většině takových aut nejen sklápět, ale i různě posouvat nebo dokonce vyndat. "Roste i obliba sedmimístných verzí. Pokud kupujete MPV s velmi variabilním interiérem, velmi pečlivě vyzkoušejte všechny mechanismy sklápění sedadel, možnosti jejich vyjmutí a také prohlédněte všemožné přihrádky, schránky a kapsy" doplňuje Svoboda. Do všech možných záhybů se snadno dostanou nečistoty a pokud bývalý majitel vozil v autě hodně špinavé věci, jemné kamínky a písem mohou choulostivý mechanismus skládání sedaček úplně zničit.

Počítejte rovněž s tím, že zejména zadní sedadla v MPV dostávají zabrat, pokud vozíte pravidelně děti. Výrobci dnes hledí především na cenu a konstrukce některých částí není příliš robustní. Nejsou výjimkou vozy s poměrně malým kilometrovým proběhem, které vzadu vržou, některé díly jsou ulomené a ne všechno pasuje přesně, jak má. Vybírejte proto pečlivě a případně máte hned další důvod ke smlouvání o ceně takto poškozeného auta.

Každý má jiné preference, ale vyberte si několik různých aut od různých značek a vyzkoušejte, zda vám vyhovují. "Každé auto má trochu jinak řešenou ergonomii a zatímco někomu se může nejlépe sedět ve Volkswagenu, jinému padne jako ulitý Ford anebo se mu bude líbit Citroen či Renault. Výběr je opravdu široký a jako kupující byste neměli nic uspěchat" radí odborník. Aut bude na trhu dostatek vždycky, takže pokud vám jedno auto "uteče", počkejte si na jiné.

Nejoblíbenější jsou samozřejmě dieselové motorizace, ale s rostoucí složitostí naftových verzí a nákladným servisem se opět někteří motoristé vrací k benzínovým motorům. "Pokud ročně najezdíte málo kilometrů a čekají vás především krátké trasy, aspoň zkuste o benzínovém motoru uvažovat. Nevýhodou je, že u nás je nabídka benzínových MPV menší. Výhodou je zase obvykle nižší pořizovací cena a zpravidla bezproblémový provoz. To o některých dieselech tak úplně neplatí a i když mají nízkou spotřebu, investice do oprav turbodmychadel a filtrů pevných částic se mohou velice prodražit" varuje Svoboda.

Které značka MPV je nejlepší?

Mezi velmi oblíbená MPV patří francouzské vozy Renault Scenic, Citroen Picasso či z novějších třeba Peugeot 5008. Jejich výhodou je široká nabídka ojetin, příznivé ceny a u některých modelů i poměrně slušná nabídka benzínových motorizací. Na druhou stranu ne úplně každému budou vyhovovat typicky francouzské měkké sedačky, které se brzy prosedí, a podivná ergonomie ovládání některých modelů, například Citroenu. Francouzské vozy také figurují ve statistikách spolehlivosti a poruchovosti na nelichotivě nízkých příčkách.

"Zajímavou volbou je trio příbuzných modelů Volkswagen Sharan, Ford Galaxy a Seat Alhambra. Vozy jsou postavené na stejném základě a potěší slušnou praktičnosti a poměrně dobrou spolehlivostí. Většina z nich má ale už za sebou těžký život, mají hodně najeto a po letech provozu už často trpí korozí. Nicméně pro zájemce s omezeným rozpočtem to není úplně špatná volba" říká Svoboda.

Z modernějších vozů je velmi lákavý třeba Ford S-Max, který potěší nejen prostorem, ale také dynamikou a jízdními vlastnostmi. "Na rozdíl od některých jiných vozů je právě u S-Maxe diesel sázka na jistotu, neboť naftové motory 2.0 TDCI patří k těm spolehlivějším" doplňuje odborník. Z konkurence jmenujme také třeba Opel Zafira, který sice nepotěší dynamikou a jeho diesely jsou poměrně hlučné, ovšem Zafira je spolehlivé a kvalitní auto.

Nedá se samozřejmě generalizovat. Zájemce by si měl především ujasnit, co přesně chce a stanovit si jasný rozpočet, ve kterém chce vybírat. "Pamatujte, že počet ujetých kilometrů není rozhodující, zajímejte se především o stav celého auta a jak na vás působí. Při sebemenších pochybách se podívejte po jiném voze, protože moderních MPV je na trhu opravdu dostatek a jsou za příznivé ceny" uzavírá Svoboda.

Témata: Auto ESA | auto

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice

22.09.2021 12:26 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

PŘEHLED: Nejdůležitější milníky čtvrté vlády Angely Merkelové

22.09.2021 08:49 Už o víkendu v Německu proběhnou parlamentní volby, kde si lidé zvolí nové složení spolkového sněmu…

Úřady v USA zkoumají 30 milionů aut pro podezření na vadné airbagy

20.09.2021 08:22 Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) začal zkoumat na 30 milionů aut pro…

Škoda Auto plánuje další elektromobily, udrží tak pracovní místa

19.09.2021 08:23 Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto se, stejně jako ostatní světové automobilky, připravuje na…

Škoda Auto dnes začala prodávat novou Fabii, má už přes 4700 objednávek

16.09.2021 10:16 Automobilka Škoda Auto dnes začala oficiálně prodávat novou generaci modelu Fabia. V předprodeji si…

Škoda Auto zastaví od 27. září výrobu, nemá čipy

16.09.2021 09:51 Aktualizováno Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto od 27. září zcela zastaví na celý týden výrobu ve všech…

Čipová krize dopadá i na Škodovku. Nevyrobí 100.000 aut

11.09.2021 08:38 Automobilka Škoda Auto v letošním roce kvůli chybějícím čipům nedokáže vyrobit 100.000 vozů. Uvedl…

Toyota v Kolíně od pondělí kvůli nedostatku čipů opět zastaví výrobu

10.09.2021 12:17 Automobilka Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od pondělí kvůli nedostatku čipů…

Cena ojetin v srpnu stoupla o 20.000 korun

08.09.2021 10:43 Cena nabízených ojetých aut v autobazarech a inzerci se v srpnu meziročně zvýšila o 20.000 korun na…

Jak udržovat a měnit díly brzdového systému

06.09.2021 10:52 Komerční sdělení (Reklamní článek. EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah) -…

Třetina Čechů plánuje pořízení hybridu nebo elektromobilu, ukazuje průzkum

31.08.2021 12:31 Přibližně 33 procent Čechů si plánuje pořídit vůz na hybridní nebo čistě elektrický pohon. Čtyři…

Octavií se prodalo za 25 let jejich historie 7 milionů

30.08.2021 13:24 Vozů Škoda Octavia mladoboleslavské automobilky Škoda Auto se za čtvrt století od jejich…

Související:

Právě se děje

reklama