Vybíráte velké auto pro celou rodinu? Rady, jak nenaletět

Praha - Dnes je na trhu celá řada velkoprostorových rodinných vozů (tzv. MPV) a většina z nich je už i velmi dobře promyšlená. Přesto by měl zájemce o MPV pečlivě vybírat a především si uvědomit několik zvláštností, které by ho mohli při návštěvě servisu nebo při řešení drobných oprav překvapit.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Už svým založením mají MPV velkou prosklenou plochu, což se v případě oprav rozbitého okna může pěkně prodražit. Například čelní sklo na oblíbené MPV Ford S-Max stojí od zhruba 7000 korun, ale pokud si koupíte dobře vybavený model s dešťovým senzorem nebo vyhříváním čelního skla, což je zejména v zimních měsících velmi příjemné, může se cena takového okna vyšplhat klidně i na 40 000 korun" říká Tomáš Svoboda z Auto ESA.

Vzhledem k větší čelní ploše a tím pádem vyššímu odporu vzduchu mají vozy MPV i vyšší spotřebu paliva než srovnatelné motory například v podobně velkém kombi. Některá MPV mají také kratší převodové stupně, což se do spotřeby rovněž projevuje negativně, ale zase to pomáhá pružné akceleraci a usnadňuje jízdu například s přívěsem nebo při plném zatížení.

Moderní MPV mají také široce variabilní interiér. Sedačky jdou ve většině takových aut nejen sklápět, ale i různě posouvat nebo dokonce vyndat. "Roste i obliba sedmimístných verzí. Pokud kupujete MPV s velmi variabilním interiérem, velmi pečlivě vyzkoušejte všechny mechanismy sklápění sedadel, možnosti jejich vyjmutí a také prohlédněte všemožné přihrádky, schránky a kapsy" doplňuje Svoboda. Do všech možných záhybů se snadno dostanou nečistoty a pokud bývalý majitel vozil v autě hodně špinavé věci, jemné kamínky a písem mohou choulostivý mechanismus skládání sedaček úplně zničit.

Počítejte rovněž s tím, že zejména zadní sedadla v MPV dostávají zabrat, pokud vozíte pravidelně děti. Výrobci dnes hledí především na cenu a konstrukce některých částí není příliš robustní. Nejsou výjimkou vozy s poměrně malým kilometrovým proběhem, které vzadu vržou, některé díly jsou ulomené a ne všechno pasuje přesně, jak má. Vybírejte proto pečlivě a případně máte hned další důvod ke smlouvání o ceně takto poškozeného auta.

Každý má jiné preference, ale vyberte si několik různých aut od různých značek a vyzkoušejte, zda vám vyhovují. "Každé auto má trochu jinak řešenou ergonomii a zatímco někomu se může nejlépe sedět ve Volkswagenu, jinému padne jako ulitý Ford anebo se mu bude líbit Citroen či Renault. Výběr je opravdu široký a jako kupující byste neměli nic uspěchat" radí odborník. Aut bude na trhu dostatek vždycky, takže pokud vám jedno auto "uteče", počkejte si na jiné.

Nejoblíbenější jsou samozřejmě dieselové motorizace, ale s rostoucí složitostí naftových verzí a nákladným servisem se opět někteří motoristé vrací k benzínovým motorům. "Pokud ročně najezdíte málo kilometrů a čekají vás především krátké trasy, aspoň zkuste o benzínovém motoru uvažovat. Nevýhodou je, že u nás je nabídka benzínových MPV menší. Výhodou je zase obvykle nižší pořizovací cena a zpravidla bezproblémový provoz. To o některých dieselech tak úplně neplatí a i když mají nízkou spotřebu, investice do oprav turbodmychadel a filtrů pevných částic se mohou velice prodražit" varuje Svoboda.

Které značka MPV je nejlepší?

Mezi velmi oblíbená MPV patří francouzské vozy Renault Scenic, Citroen Picasso či z novějších třeba Peugeot 5008. Jejich výhodou je široká nabídka ojetin, příznivé ceny a u některých modelů i poměrně slušná nabídka benzínových motorizací. Na druhou stranu ne úplně každému budou vyhovovat typicky francouzské měkké sedačky, které se brzy prosedí, a podivná ergonomie ovládání některých modelů, například Citroenu. Francouzské vozy také figurují ve statistikách spolehlivosti a poruchovosti na nelichotivě nízkých příčkách.

"Zajímavou volbou je trio příbuzných modelů Volkswagen Sharan, Ford Galaxy a Seat Alhambra. Vozy jsou postavené na stejném základě a potěší slušnou praktičnosti a poměrně dobrou spolehlivostí. Většina z nich má ale už za sebou těžký život, mají hodně najeto a po letech provozu už často trpí korozí. Nicméně pro zájemce s omezeným rozpočtem to není úplně špatná volba" říká Svoboda.

Z modernějších vozů je velmi lákavý třeba Ford S-Max, který potěší nejen prostorem, ale také dynamikou a jízdními vlastnostmi. "Na rozdíl od některých jiných vozů je právě u S-Maxe diesel sázka na jistotu, neboť naftové motory 2.0 TDCI patří k těm spolehlivějším" doplňuje odborník. Z konkurence jmenujme také třeba Opel Zafira, který sice nepotěší dynamikou a jeho diesely jsou poměrně hlučné, ovšem Zafira je spolehlivé a kvalitní auto.

Nedá se samozřejmě generalizovat. Zájemce by si měl především ujasnit, co přesně chce a stanovit si jasný rozpočet, ve kterém chce vybírat. "Pamatujte, že počet ujetých kilometrů není rozhodující, zajímejte se především o stav celého auta a jak na vás působí. Při sebemenších pochybách se podívejte po jiném voze, protože moderních MPV je na trhu opravdu dostatek a jsou za příznivé ceny" uzavírá Svoboda.

Loading...
Témata: Auto ESA | auto
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Samořízená auta se vymstí? Studie varuje před následky pro městskou dopravu

15.06.2019 11:10 Příchod samořízených taxíků i soukromých vozů s autonomním řízením do ulic může vést k většímu…

Kolik bude stát Škoda Kamiq? Cena odtajněna, vozy už lze objednávat

11.06.2019 09:17 Cena Škody Kamiq na českém trhu bude začínat na 379.900 Kč, tedy o 10.000 Kč více, než příbuzná…

Nový Lexus UX získal v nejnovějších testech Euro NCAP pět hvězd

22.05.2019 15:50 Nový Lexus UX dosáhl v nejnovějších testech Euro NCAP maximálního pětihvězdičkového ohodnocení.…

Legendy 2019 v Praze: České premiéry i legendární čtyřnásobný vítěz závodů…

17.05.2019 07:49 Dnes odpoledne budou na pražském holešovickém Výstavišti zahájeny oslavy automobilismu. Letošní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama