Hazard za volantem. Řidiči stále častěji hrají hry, nehoda nezřídka končí smrtí

Řidiči stále častěji hrají za jízdy hry na mobilním telefonu. Podle průzkumu nizozemského institutu pro výzkum bezpečnosti silničního provozu v roce 2019 připustilo hraní her za jízdy 8,2 procenta řidičů, o dva roky dříve tři procenta. Nepozornost je přitom jednou z nejčastějších příčin nehod.

Mobily, ilustrační fotografie
doporučujeme

V tiskové zprávě to uvedlo Centrum dopravního výzkumu.

K používání mobilního telefonu za jízdy se přiznalo asi 70 procent řidičů, a to ať už k používání navigace nebo hudebních aplikací. Podle institutu lze jejich chování vysvětlit omezenou vymahatelností zákazu a tím, že lidé spoléhají na nízkou pravděpodobnost, že budou přistiženi. Respondenti přitom mají značnou důvěru ve vlastní schopnost používat mobilní telefon při řízení a nepovažují to za příliš rizikové.

"Výsledky hloubkové analýzy dopravních nehod dokládají, že nepozornost je příčinou nebo faktorem spolupůsobícím při vzniku dopravních nehod řidičů přibližně ve třetině případů," uvedl ředitel Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič. Kromě používání mobilního telefonu za jízdy může jít například o i používání navigačního zařízení, pití, jedení a další.

Ředitel služby dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že policie v uplynulém roce v České republice evidovala 17.623 dopravních nehod, při kterých se řidiči plně nevěnovali řízení. "V důsledku těchto nehod bylo usmrceno 60, těžce zraněno 190 a lehce zraněno 2744 osob. Ke každé páté nehodě došlo právě v důsledku nevěnování se řízení," uvedl Zlý.

V loňském roce šlo podle Zlého s podílem 20,4 procenta o nejčastější příčinu nehody. Po nepřizpůsobení rychlosti a přejetí do protisměru šlo také s podílem 11,8 procenta o třetí příčinu tragických dopravních nehod.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VW podle tisku plánuje prodej výrobce luxusních vozů Bugatti

17.09.2020 16:51 Německá automobilová skupina Volkswagen plánuje prodat výrobce luxusních sportovních vozů Bugatti.…

Pohonné hmoty znovu zlevnily

17.09.2020 10:08 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku nadále zlevňují. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u…

Škoda Auto ve výrobě motorů zavádí plazmové nanášení povrchové vrstvy válců

16.09.2020 18:45 Společnost Škoda uvedla do provozu novou linku pro plazmové nanášení povrchové vrstvy válců motoru.…

Hybridní Škoda Octavia se začne vyrábět v říjnu

15.09.2020 12:43 Nová Škoda Octavia iV s plug-in hybridním pohonem se začne vyrábět v říjnu. Krátce poté by se měla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama