Nabíjení elektromobilů? V Česku začne fungovat nový systém ukládání energie

V České republice začne zanedlouho fungovat nový systém ukládání elektrické energie, která se využívá k nabíjení elektromobilů. Technologii vyvinul izraelský startup Chakratec, který se v ČR představí ve spolupráci s automobilkou Škoda Auto.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Škoda Auto, a.s.
doporučujeme

Technologie zachycuje zátěžové špičky v síti a umožňuje provozovat ultra rychlé nabíječky i v odlehlých místech, kde není dostatečná síť, řekl šéf Škody Auto Bernhard Maier v rámci své zahajovací řeči na Smart Mobility Summit 2019, který je v Tel Avivu věnován především inovacím týkajícím se chytré mobility a alternativních pohonů.

Nová technologie využívá systém akumulace elektřiny na bázi kinetického setrvačníku a umožňuje téměř neomezený počet hlubokých nabíjecích a vybíjecích cyklů. Jelikož se jedná o mechanickou technologii bez chemických bateriových článků, je navíc mimořádně ekologická. Nová nabíječka ponese název Kinetic Power Booster.

Nová technologie bude představena v Praze, podle Maiera pravděpodobně v listopadu. "Mnoho dalších jich je v plánu," řekl Maier. Podle zástupců Chakratecu již stejná technologie funguje například na letišti ve Vídni nebo v Itálii. Úložiště má velikost přibližně stejnou jako přepravní kontejner, k zařízení se následně napojí běžná nabíječka elektromobilů.

Chakratec není jediným startupem, se kterým Škoda Auto v Izraeli spolupracuje. Prostřednictvím inovačního centra Škoda Auto DigiLab Israel v současnosti pracuje se zhruba desítkou inovativních technologických společnosti. Sedm z nich je ve fázi konkrétního vývoje produktu.

Například startupová firma Guardian Optical Technologies pracuje na senzorech na bázi mikrovlnné technologie. Ty zaznamenají nejmenší vibrace a pohyby ve voze a tato data zpracovávají v reálném čase. Tímto způsobem systém například rozpozná nesprávně připevněnou dětskou sedačku nebo pozná, že některý z pasažérů není správně připoutaný.

Řadu inovací, na kterých Škoda spolupracovala se startupy v Izraeli, již firma používá. Například nedávno na trh uvedená aplikace Citymove dovede kdykoli ukázat nejrychlejší a nejkomfortnější cestu do cílové destinace. Aplikace využívá podle Škody v celosvětovém srovnání jedinečný AI-software společnosti Anagog. V červenci loňského roku Škoda získala v Anagogu podíl.

Firma spolupracuje také se startupem XM Cyber, vyvinuté technologie z oblasti kybernetické bezpečnosti už Škoda využívá ve svých interních IT-procesech.

Škoda Auto DigiLab Israel je izraelskou odnoží pražského Škoda Auto DigiLabu. Izraelský DigiLab zahájil svou činnost na začátku roku 2018. Společný podnik se společností Champion Motors, izraelským importérem značky Škoda, pracuje na inovacích a vyvíjí produkty pro individuální mobilitu budoucnosti. Cílem jsou například inovace hardwaru a digitalizace podniku i všech jeho procesů.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Škoda Octavia IV (2020) podrobně

12.11.2019 04:06 Nová generace Škody Octavia bude delší a širší než předchůdce, nabídne větší zavazadlový prostor i…

Škoda Octavia IV (2020) OFICIÁLNĚ: Sklízí obdiv. Zvenku Audi, uvnitř…

12.11.2019 03:52 Škoda Octavia čtvrté generace se k prvním zákazníkům v Česku dostane ještě do konce letošního roku.…

Nová Škoda Octavia je tady. Podívejte se na první VIDEO

11.11.2019 19:52 Aktualizováno Škoda Octavia čtvrté generace se k prvním zákazníkům v Česku dostane ještě do konce letošního roku.…

Škoda vyrobila za 60 let přes 6,5 milionu vozů Octavia

10.11.2019 10:15 Automobilka Škoda Auto vyrobila od roku 1959 již přes 6,5 milionu vozidel Octavia všech generací.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama