V Česku se letos prodají čtyři miliony pneumatik, mnoho řidičů volí prémiové značky

V Česku se letos prodají čtyři miliony pneumatik pro osobní vozy, což je zhruba stejně jako loni. Pandemie koronaviru jejich prodej ovlivnila jen minimálně. Řidiči za pneumatiky utratí v průměru 6243 Kč, což je o 60 korun více než loni. Polovina volí levné značky. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského obchodu Pneumatiky.cz.

Letní pneumatiky
doporučujeme

"Prodej pneumatik je acyklický. Řidiči na nich ani letos nešetřili, což se vzhledem k deštivému počasí ukázalo jako moudrá volba," uvedl ředitel Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier.

Zhruba 48 procent řidičů volí ekonomické pneumatiky s průměrnou cenou 4401 korun za sadu, 14 procent střední třídu s průměrnou cenou 6293 Kč za sadu a prémiové značky volí 38 procent, kteří za ně zaplatí v průměru 8537 korun.

Skutečná částka, kterou jednotliví řidiči utratí, podle Schwangmaiera značně kolísá. "Na jedné straně tu máme přibližně polovinu řidičů, pro které je jednoznačně nejdůležitější cena. Na straně druhé je tu ale i početná skupina těch, kteří pneumatikám a bezpečnosti přikládají větší důraz, a jsou si ochotni připlatit za kvalitu. Takoví řidiči často volí prémiové značky, kde ve větších rozměrech utratí i 15.000 korun za sadu," podotkl.

Zimní pneu tvoří 50 až 60 procent prodejů v závislosti na regionu, letní pneu tvoří okolo 40 procent a celoroční pneu do pěti procent. Zimních pneumatik se prodá více z několika důvodů. Jednak je majitelé nových aut obutých na letních často musí dokupovat a pak také se zimní gumy rychleji sjíždějí.

Za posledních 12 měsíců byla stejně jako v předchozích letech nejprodávanější značkou pneumatik v ČR Barum. Na druhém místě figuruje v počtu prodaných kusů finská značka Nokian, zejména díky popularitě jejích zimních modelů. Na třetím místě je slovenský Matador a na čtvrtém německý výrobce Continental. Do první pětice nejprodávanějších pneumatik také díky silným letním prodejům poprvé pronikl jihokorejský výrobce Nexen.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hyundai svolá ke kontrole téměř 77 tisíc aut Kona, hrozí vznícení baterie

12.10.2020 12:25 Jihokorejská automobilka Hyundai Motor svolá ke kontrole téměř 77.000 elektromobilů Kona v Severní…

Musk slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem, prohlášení otřáslo…

23.09.2020 09:38 Americká společnost Tesla pracuje na nové bateriové technologii, díky které bude moci vyrábět…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama