Jedete autem do zahraničí? Pozor na zvláštní předpisy

Praha - Českým řidičům mnohdy zkazí celou dovolenou hloupost, neboť si pořádně nezjistí, jaké předpisy platí v cílové destinaci.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Ačkoli se všechny evropské státy zavázaly dodržovat úmlovu a sjednocených dopravních předpisech z roku 1968 podepsanou ve Vídni, každá země má nějaká určitá specifika, která byste měli znát, pokud do této země jezdíte. Pojďme se teď společně s expertm z Auto ESA podívat na nejčastější cílové destinace českých turistů.

Německo

Pokud autobus bliká, že chce odjíždět od zastávky, musíte ho pustit. "Pokud je autobus označen speciální značkou pro převoz dětí, svítí mu výstražná světla a stojí v zastávce, nesmí se objíždět, nicméně praxe ukazuje, že policie toleruje opatrné objíždění krokem," vysvětluje Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA.

Detektory policejních radarů jsou zakázány a musí být vypnuta i funkce hlášení radarů ve vaší navigaci.

Německo toleruje alkohol do 0,5 promile, ale pouze u řidičů starších 21 let a těch, kteří mají řidičské oprávnění déle než dva roky.

V Německu musíte mít vzorek pneumatik s minimální hlobkou 1,6 mm. Pozor, policisté to při kontrolách hlídají!. Lékarničku mít nemusíte, pokud není auto registrováno v Německu. Firemní vozidla pak musí mít reflexní vesty pro všechny(!) cestující ve voze.

Německo zakazuje stání vozidla s nastartovaným motorem na dobu delší než je nezbytně nutné. Nesmíte tedy přijít odpoledne k autu, nastartovat ho a nechat si třeba deset minut klimatizací ochladit interiér, zatímco si sbalíte a sníte zmrzlinu.

Policisté mohou provádět namátkové technické kontroly emisí a hluku, případně kouřivosti vozidla. Pokud se jim něco nelíbí, zakážou s vozidlem další jízdu. "V Německu jsou nejčastější namátkové kontroly stavu pneumatik, osvětlení vozidla, hmotnosti kamionů a také kontrola skútrů, zda splňují zákonné limity výkonu a maximální rychlosti," dopňuje k problematice Svoboda.

Rakousko

Rakousko zrušilo celodenní svícení.

Minimální povolená hloubka dezénu je 1,6 mm jako v Německu. Pokud máte více sjeté pneumatiky, odstaví vám auto, seberou registrační značky a budete muset nejen zaplatit vysokou pokutu, ale nepustí vás, dokud vozidlo nebude mít nové (nebo vyhovující) pneumatiky.

Ve Vídni platí zákaz používání klaksonu kromě nezbytně nutných případů. Klakson se nesmí používat kolem nemocnic. Pozor, spousta rakouských měst přešla na rychlostní limit 30 km/h, který platí všude kromě hlavních silničních tahů. Je to ale vždy přehledně vyznačeno dopravní značkou.

Slovinsko

Slovinsko naopak zavedlo celodenní svícení. "Křižovatku už nesmíte projet na oranžovou, kterou zastupuje blikání zelené. Za to hrozí pokuta 125 eur. Za jízdu na červenou pak 250 eur," upozorňuje Tomáš Svoboda z Auto ESA na zvláštnosti světelné signalizace.

Je zakázáno předjíždět školní autobus nebo autobus pro přepravu dětí, pokud stojí v zastávce. V zastavěných oblastech a v noci je zakázáno používání klaksonu kromě nezbytně nutného odvrácení nebezpečí.

Minimální rychlost na rychlostních silnících a dálnicích je 60 km/h. Slovinsko také nijak neomezuje použití radarových detektorů. Aktivní rušičky jsou ale zakázány.

Tolerance alkoholu je 0,5 promile, ale profesionální řidič a řidič mladší 21 let nesmí požít před jízdou alkohol.

Pneumatiky musí mít hloubku dezénu minimálně 1,6 mm, zimní pnaumatiky pak minimálně 3 mm.

Chorvatsko

Pokud máte řidičský průkaz kratší dobu než 24 měsíců nebo je vám méně než 24 let, smíte jet rychlostí pouze 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obec, 100 km/h na rychlostní silnici a 110 km/h na dálnici. Jinak platí omezení 50/90/110/130.

Chorvatsko toleruje alkohol 0,5 promile, ale ne u začátečníků a řidičů do 24 let. Také záleží na zvůli policisty či úředníka, proto se zahraničním návštěvníkům doporučuje před jízdou nepít. Motocyklisté nesmí požít alkohol v žádném případě!

Děti do 12 let věku nesmí cestovat na předním sedadle. Výjimku mají děti do 2 let v sedačkách umístěných proti směru jízdy. Je zakázáno přepravovat děti do 12 let věku na mopedu nebo motocyklu.

Minimální hloubka dezénu pneumatik je 1,6 mm u letních a 4,0 mm u zimních. Lékárnička je povinná ve všech autech, i zahraničních. Povinná je reflexní vesta ve vozidle a musí ji mít na sobě všichni, kteří opouštějí nouzově odstavené vozidlo.

Švýcarsko

Stejně jako v Německu musíte v zastavěných oblastech pustit blikající autobus odjíždějící ze zastávky.

"Kolejová vozidla (tedy i tramvaje) mají přednost za všech okolností, tedy i při odbočení vlevo nebo vpravo. Neplatí to ovšem tehdy, pokud přijíždí z vedlejší silnice," vysvětluje Svoboda.

Na úzkých silnicích má vozidlo jedoucí nahoru přednost před vozidlem jedoucím dolů. Vozidlo jedoucí dolů musí umožnit vozidlu jedoucímu nahoru projet bez omezení.

Při jízde z kopce je zakázáno vypínat motor nebo jet na neutrál. Vozidlo musí mít vždy zařazenou rychlost.

Francie

Ve vozidle musíte mít alkoholtester. Pozor, koupit ho můžete pouze ve Francii a raději si schovejte účtenku jako důkaz, že jste ho koupili u nich.

Nesmí se předjíždět tramvaj stojící v zastávce, pokud vystupují a nastupují cestující.

Ve Francii platí zlváštní přednost zleva pro jízdu v kruhových objezdech o více jízdních pruzích nebo na takových, které jsou dost široké, že umožňují jízdu více aut vedle sebe. Musíte pustit auto, které přijíždí zleva. Pokud není u kruhového objezdu značka Dej přednost v jízdě, mají přednost vozidla vjíždějící na kruhový objezd. Nicméně všichni musí dbát zvýšené opatrnosti, takže je lepší si přednost nevynucovat.

Klakson se smí v obci používat pouze v nezbytně nutných případech.

V dešti se smí na dálnici jet jenom 110 km/h a mimo obec 80 km/h, jinak platí limit 130 a 90 km/h. Za mlhy s viditelností nižší než 50 m se smí jet maximálně 50 km/h a to i na dálnici.

Slovensko

Na Slovensku nesmíte používat ani pasivní radarový detektor. Slovensko také netoleruje alkohol za volantem. Pokud má řidič alkohol přes 1,0 promile, může dostat i trest odnětí svobody.

Povinná je lékárnička a pneumatiky musí mít vzorek hluboký minimálně 1,6 mm (u zimních pak 3 mm).

"Slovensko uděluje přímo likvidační pokuty za překročení rychlosti nebo požití alkoholu před jízdou," upozorňuje Tomáš Svoboda.

Polsko

V Polsku je zakázáno v obci troubit kromě případů, kdy odvracíte hrozící nebezpečí.

V obci je dovolena rychlost 50 km/h, v době mezi 23h a 5h se smí jezdit 60 km/h, pokud není značkou uvedeno jinak.

Na běžných silnicích platí rychlostní limit 90 km/h, silnice I. třídy mají limit 100 km/h. Komunikace s dvojicí pruhů pak 120 km/h a dálnice mají limit 140 km/h.

Polsko toleruje alkohol 0,2 promile. Pokud nadýcháte víc, je vám zakázána další jízda. Když nadýcháte nad 0,5 promile, můžete dostat až dva roky vězení a pokutu určí soud. Ta se obvykle stanovuje podle výše vašeho životního standardu.

Některé zvláštně označené křižovatky umožňují odbočit doprava na červenou.

Loading...
Témata: řidiči | cestování
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Starší diesely mají utrum. Berlín začíná uplatňovat zákazy jízdy

25.11.2019 13:35 Řidiči směřující do Berlína se musí připravit na zákazy jízdy pro starší dieselová auta. Německá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama