Zvíře v autě se vmžiku stane zabijákem. Rady, jak je převážet

Praha - Na kočku většina lidí používá univerzální přepravku, ale psi stále často jezdí jen tak na klíně nebo volně v autě. Nejen, že to zakazuje zákon, je to také velmi nebezpečné.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Dokonce i na takovou věc jako je přeprava psa nebo jiného zvířete pamatuje zákon. Obecně je nutné zvíře zajistit tak, aby nemělo v autě volný pohyb. Policie je sice při řešení takových záležitostí dost benevolentní, ale i tak lze podle policie za nezajištěného psa uložit pokutu až 2000 korun.

Nezávislé nárazové testy s figurínou psa také ukázaly, že v případě nehody může být velký pes na zadní sedačce nebezpečný pro cestující vpředu. Německý autoklub ADAC provedl nárazovou zkoušku v rychlosti 50 km/h s figurínou psa o hmotnosti 22 kg nezajištěného na zadní sedačce.

"Při nárazu v takové rychlosti se hmotnost psa zvýší zhruba pětadvacetkrát," říká Tomáš Svoboda, ředitel služeb Autocentra ESA. Čili si představte předmět o hmotosti asi půl tuny, který narazí zezadu do sedačky řidiče. Test ukázal, že nejen, že by se pes zabil, ale ještě by vážně zranil cestující vpředu.

Jak tedy psa nebo jiné zváře přepravovat? Záleží na velikosti a hmotnosti mazlíčka. "Vždy by ale mělo být zvíře zajíštěné nejlépe v pevné přepravce," doporučuje Svoboda. Pokud je zvíře velikosti a hmotnosti kočky, bezpečné místo pro malou přepravku je i v prostoru na nohy za sedačkou řidiče nebo spolujezdce. Při případném nárazu se energie rozloží do spodní konstrukce sedačky a cestující ani zvíře nejsou vystaveni takovému riziku.

Velká zvířata, především tedy větší a hmotnější pes, by měl být uložen v kufru a nejlépe ve speciálním přepravním boxu. Pevná síť nebo mříž sice zabrání psovi proniknout v případě nárazu do prostoru pro posádku, ale vážně ohrožuje život zvířete při nárazu. Ve speciálním velkém přepravním boxu hrozí psovi mnohem menší poranění, pokud je box dobře zajištěn.

Popruhy na psa, které se připevňují k bezpečnostním pásům, nejsou moc bezpečné a spolehlivé. Navíc může dojít k jejich přetržení a zvíře se může uškrtit. "Nejnebezpečnější je přeprava zvířete na klíně cestujících," varuje Tomáš Svoboda. Nejen, že zvíře může skočit na řidiče, ale v případě nárazu v rychlosti 50 km/h se i hmotnost čtyřkilové kočky zvýší na 100 kg. A to nedokáže normální člověk v ruce udržet.

Při jízdě se zvířetem by měl řidič i výrazně upravit styl jízdy. Jezděte plynule a vyvarujte se prudkých manévrů, plné akcelerace a intenzivního brzdění, pokud to nevyžaduje bezpečnost provozu. Plánujte trasu s ohledem na zvíře a dopřejte mu klidně i přestávku. Pokud si pořídíte speciální cestovní box pro vaše zvíře, nejprve ho nechte na jízdu v autě v tomto boxu přivyknout, ať ale i vy sami víte, co vaše zvíře dělá, abyste podle toho mohli plánovat cestu.

Témata: auto | Zvířata
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama