Jak připravit auto na zimu? 7 věcí, které si určitě pohlídejte

Praha - Pomalu se blíží povinnost přezout auto na zimní pneumatiky. Ale jen o tom provoz auta v zimě není. Zjistěte, co nezanedbat, ať vaše auto přežije sníh a mrazy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Blížící se zima klade na auto i na řidiče mimořádné nároky. Pokud ale nic nezanedbáte a připravíte sebe a své auto včas, můžete zimu přečkat celkem bez problémů. A to jak po stránce spolehlivosti auta, tak i bezpečnosti provozu. Zde jsou základní rady, tak na nic nezapomeňte.

1. Pneumatiky a kola

Jedna věc je zákonná povinnost obout zimní pneumatiky a druhá je zdravý rozum. Nezávislé testy ukazují, že letní pneumatika v zimě prostě nefunguje, když není absolutní sucho. A to v zimě není skoro nikdy. Se zimními pneumatikami máte prostě větší klid a nemusíte se strachovat, kde vás zastihne vánice.

Pokud se vzorek vašich zimních pneumatik blíží na zákonný limit, doporučujeme kola vyměnit. "Na internetu dnes najdete plno nezávislých testů nových pneumatik," říká Tomáš Svoboda, ředitel služeb Autocentra ESA. Vyberte si tedy nějakou kvalitní odpovídající vyšemu rozměru.

Nešetřete za každou cenu a pamatujte na to, že pro zimu je v našich podmínkách především důležitá ovladatelnost na vodě a sněhu. "Některé nejlevnější pneumatiky mají na vodě velmi špatné vlastnosti," doplňuje Svoboda. Těch pár stovek navíc za kvalitnější pneumatiku se vám vrátí ve větší bezpečnosti a lepší ovladatelnosti.

Pokud jezdíte do míst, kde se dá počítat s častým výskytem sněhu a závějí, vozte s sebou v autě sněhové řetězy a také lopatku na odhazání sněhu. Vhod přijde i rezervní tažné lano.

2. Chlazení

I v zimě motor potřebuje fungující chlazení. Nechte si proto v servisu prověřit stav chladiče a chladící směsi. Poměrně snadno se dá zjistit, jestli je směs v chladiči schopna fungovat i v extrémních mrazech. Pokud by totiž kapalina v chladiči zamrzla, můžete si vážně poškodit nebo úplně zničit celý motor.

3. Klimatizace

I klimatizace by měla v zimě fungovat správně. "Funkční klimatizace pomáhá s rychlým odmlžováním zadýchaných skel," upozorňuje Svoboda z Auto ESA na důležitost tohoto prvku výbavy. Pokud jste nekontrolovali funkci klimatizace poslední rok, určitě tak před zimou učiňte.

4. Ochrana laku

Záleží na tom, v jakých podmínkách auto používáte, ale není od věci investovat před zimou do kvalitní ochrany laku, která zabrání soli dostat se do exponovaných míst a tam napomáhat rychlé korozi. Zvažte, zda není potřeba ještě před tím, než se začne solit, opravit poškozená místa karoserie.

5. Světla

Pamatujte i na to, že je v zimě mnohem delší noc. Správná funkce světel je důležitá pro vaši bezpečnost a také pro bezpečnost ostatních. Nechte světla seřídit a dokupte si náhraní žárovky. Prověřte, zda vám fungují mlhovky, blinkry i brzdová světla. A funguje vám i osvětlení interiéru?

6. Stírače a ostřikovače

Kdy jste naposledy měnili gumičky stíračů? "Šmouhy na čelním skle lámou světlo, značně omezují výhled z vozu a tím ohrožují bezpečnost," varuje Tomáš Svoboda z Autocentra ESA. I kvalitní značkové stírače stojí jen kolem čtyř set korun, tak je vyměňte. V zimě, kdy ostatní auta neustále odhazují na vaše okno špinavou vodní tříšť, jsou nutností. Nakupte si také do zásoby směs nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Lepší ceny mívají v nákupních centrech, na čerpacích stanicích jsou směsi do ostřikovačů často i dvakrát dražší.

7. Vy jako řidič

Na zimu by se měl připravit i řidič. Počítejte s tím, že bude řízení namáhavější, budete častěji ve stresu a auto se po přezutí na jiné pneumatiky bude chovat trochu jinak. Dnes existuje několik řidičských kurzů, kde si můžete vyzkoušet chování auta ve smyku a hlavně se naučíte takovou situaci řešit. Například autodromy v Mostě nebo v Sosnové u České Lípy takové kurzy pravidelně pořádají. "Řidiči se až moc spoléhají na své elektronické asistenty jako ABS a ESP," upozorňuje Sovoboda a dodává, že žádná záchranná elektronika fyzikální zákony ohnout nedokáže.

Témata: auto | Zima
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama