Celoroční pneumatiky? Mohou se vyplatit. Čtěte kdy

Praha - Blíží se čas přezutí aut na letní pneumatiky, ale někteří řidiči by měli zvážit, jstli se jim nevyplatí jezdit spíše na celoročních pneumatikách.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Celoroční pneumatiky se postupně znovu dostávají do módy. Mají totiž několik nesporných výhod, které pomohou motoristům ušetřit čas a peníze. Nicméně provoz na celoročních pneumatikám má jistá omezení a řidič si musí být vědom toho, že se jedná o určitý kompromis mezi oběma druhy pneumatik.

Po zavedení zákonné povinnosti přezouvat v určitém období na zimní pneumatiky vznikly některým motoristům zvýšené finanční náklady nejen s nákupem druhé sady pneumatik, ale rovněž s každoročním přezouváním, vyvažováním disků a skladováním. Právě to jsou záležitosti, které u celoročních pneumatik odpadají.

Přesto by měl motorista zvážit, zda se pro něj celoroční pneumatiky vyplatí. "Celoroční pneumatiky mají smysl pro toho, kdo najezdí menší počet kilometrů," radí Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA. Pneumatika totiž, i když se neojíždí, stárne a zhruba po šesti letech už je prakticky nepoužitelná.

Kdo tedy najezdí ročně méně kilometrů, mohl by provozem výhradně na celoročních pneumatikách ušetřit. Někteří motoristé se totiž snaží ušetřit tak, že celý rok jezdí na zimních pneumatikách, ale jak už jsme si dříve napsali, zimní pneumatiky v létě nefungují, značně se opotřebovávají a zvyšují hluk i spotřebu paliva.

"Celoroční pneumatika je kompromisním řešením, ale motoristům s menším kilometrovým nájezdem se může vyplatit," připomíná Svoboda. Zejména řidičům, kteří omezují jízdu v zimě pouze na příznivé počasí a ve sněhové kalamitě nevyjíždějí, by mohly celoroční pneumatiky stačit.

Výhodou celoročních pneumatik je značně zvýšená trakce v nízkých teplotách a na sněhu proti letním pneumatikám. Nicméně je potřeba myslet na to, že kvalitní značková zimní pneumatika bude na sněhu a ledu fungovat lépe. Konstrukce celoroční pneumatiky je ale naproti tomu vhodnější i pro letní provoz, dobře odvádí vodu a snižuje hluk ve srovnání se zimními pneumatikami.

"Celoroční pneumatiky také v letních měsících tolik netrpí na nadměrné přehřívání a opotřebení," doplňuje Svoboda. Jejich výhodou je také to, že vás nezaskočí náhlý sníh nebo námraza v polovině října, kdy ještě neplatí zákonná povinnost jezdit na zimních pneumatikách.

Pro motoristy s vysokými nároky na trakci a ovladatelnost vozu, nebo pro ty, kteří mají ročně vysoký kilometrový nájezd, bude vždy lepší přezouvat dvě sady pneumatik. Nicméně pro šetřivé majitele, kteří jízdu v zimě omezují na příznivější podmínky a jejich roční nájezd je poměrně nízký, dávají celoroční pneumatiky smysl.

Loading...
Témata: auto, moto
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vidíte dobře na dálku? Řidiči si mohou nechat zkontrolovat zrak, zájem je…

03.10.2019 17:35 Od poloviny srpna do poloviny listopadu si mohou řidiči na několika místech v Česku nechat…

Začne registrace do nového mýtného systému. Dopravci mají čtyři možnosti

20.09.2019 12:13 Registrace do nového mýtného systému se spustí v neděli. Funkční bude na 1300 kilometrech českých…

Jak vytvořit záchranářskou uličku? Řidiči stále tápou, pomohou jim nálepky

07.09.2019 09:00 Jihomoravská záchranka umístí na více než 40 sanitek velké nálepky pro řidiče s informacemi, jak na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama