Jak správně vybrat a používat dětskou sedačku? Návod

Praha - Posadit dítě do autosedačky je dnes při cestování autem už samozřejmostí. Nejenže ji předepisuje zákon, ale je mnohem bezpečnější. Ale jak správnou autosedačku vybrat?

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

S narozením potomka každý řeší způsob jeho přepravy v autě a často i nákup jiného především praktičtějšího a bezpečnějšího vozu. Samotná přeprava dětí v autě má ale nějaká pravidla a bez dětské autosedačky se dnes neobejdeme.

Jenže jak správnou sedačku vybrat? Na trhu figuruje plno značek, typů a modelů v různých cenových kategoriích. Dětská sedačka může stát tři tisíce korun, ale také třeba patnáct tisíc. Zákazník by přesto měl dbát především na to, aby sedačka byla certifikovaná a schválená k používání.

Vyšší cena neznamená vyšší kvalitu

Vyšší cena je obvykle zárukou vyšší kvality, ale ne vždy to platí. "Některé nejdražší autosedačky v nezávislých testech doslova propadly," říká Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA. Cena sedačky by skutečně neměla být rozhodující, ale to ani směrem dolů.

Koupit automaticky tu nejlevnější sedačku se rovněž nemusí vyplatit, neboť i když splňuje bezpečnostní kritéria, můžete mít problémy s její kvalitou, montáží a obsluhou.

Sledujte nezávislé testy

"Zájemce o dětskou sedačky by si měl pročíst nezávislé testy dětských sedaček, ať už ve spotřebitelských časopisech nebo na internetu," doporučuje Svoboda. Mezi nejsledovanější kritéria by mělo patřit hodnocení bezpečnosti, ale také třeba snadnost manipulace.

Důležité je především vybrat sedačku pro správnou věkovou kategorii dítěte. Nekupujte ale sedačku naslepo přes internet a raději ji důkladně vyzkoušejte s dítětem a ve svém autě. Můžete tak třeba zjistit, že jinak velmi dobře hodnocená a cenově dostupná sedačka vám, nebo vašemu dítěti, prostě nevyhovuje.

Důležitým kritériem by měla ale být i obtížnost údržby a čistění sedačky. Sedačka by měla jít snadno rozebrat a rozložit a všechny čalouněné povrchy by měly být pratelné v automatické pračce. Vyzkoušejte si, jestli můžete konstrukci sedačky a například bezpečnostní popruhy dobře rozebrat a rychle vyčistit.

Isofix je lepší, ale dražší

Manipulaci se sedačkou usnadňuje a bezpečnost zvyšuje standardizovaný systém úchytů sedačky Isofix. "Systém Isofix má prakticky každé moderní auto, ale sedačky s tímto systémem jsou citelně dražší," upozorňuje Svoboda. Manipulace s tímto systémem je ale snadná a testy ukazují, že přispívá bezpečnosti.

Používejte sedačku správně

Sedačka ovšem funguje jen tehdy, pokud je používána a nainstalována v autě správně. Dodržujte postupy doporučené výrobcem sedačky a důkladně ji upevněte v autě tak, jak je doporučeno. Pozor si dejte na montáž sedačky na přední sedadlo.

Zejména v případě použítí sedačky otočené proti směru jízdy vpředu je velmi důležité vypnout airbag spolujezdce. Pokud auto vypínatelný airbag nemá, nepoužívejte tuto sedačku na předním sedadle. V případě i drobné nehody může dojít k aktivaci airbagu a to může dítě v sedačce vážně zranit nebo i usmrtit.

Témata: auto | Děti, dětské
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama