Jak připravit auto na cestu na dovolenou? 6 důležitých rad

Praha - Čas dovolených je tu. Někdo vyráží autobusem, někdo letadlem, ale mnozí z nás stále nejvíce spoléhají na vlastní auto.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Cesta autem na dovolenou ale vyžaduje jinou a pečlivější přípravu než když s ním jedeme do práce nebo a známými do vedlejšího města. Podle průzkumů plánuje přibližně 50 % motoristů na dovolené ujet více než 1000 km a 25 % motoristů dokonce více než 2000 kilometrů.

A to už může být i pro nový automobil pěkná zátěž. Perfektní příprava vozu i celé posádky je tak nezbytným předpokladem pro klidnou cestu. Co a jak tedy vlastně připravit?

"Základem je kvalitní kontrola celkového technického stavu vozidla," říká Tomáš Svoboda z Auto ESA a vysvětluje: "Není nic horšího, než když vám při sjezdu alpských průsmyků začne vařit brzdová kapalina, nebo se kvůli nedostatku chladící kapaliny začne přehřívat motor."

Podle Svobody by každý motorista měl absolvovat před cestou alespoň tyto základní úkony:

1. Zkontrolovat stav a kvalitu motorového oleje
2. Zkontrolovat stav chladící kapaliny
3. Zkontrolovat bod varu brzdové kapaliny
4. Správně nahustit pneumatiky
5. Zkontrolovat osvětlení vozidla, kvalitu stíracích lišt a doplnit kapalinu do ostřikovačů
6. Zkontrolovat povinnou výbavu vozidla i s ohledem na specifika jednotlivých zemí

Letošními třemi nejoblíbenějšími prázdninovými destinacemi bude tradičně Itálie, Francie a Chorvatsko. O něco méně lidí si vybírá Španělsko (12 %), Bulharsko (10 %) a Německo (10 %). "Motoristé by se měli připravit na některé odlišnosti nejen v dopravních předpisech jednotlivých států, ale také třeba na složení povinné výbavy," říká Svoboda a dává příklad: Například ve Francii patří do povinné výbavy každého vozidla alkoholtester.

"Není potřeba se honit a za každou cenu se snažit dojet do cíle co nejdříve," říká dále Svoboda. "Tři hodinové zastávky na cestě do Chorvatska dovolenou rozhodně nezkrátí. Naopak, při každé zastávce načerpá řidič i celá posádka další síly a koncentraci na pokračování v cestě," dodal závěrem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama