Jak snížit provozní náklady? Malý motor a turbodiesel nestačí

Praha - Pokud chcete ušetřit náklady za provoz vozidla, existuje několik osvědčených metod. Nezapomeňte ale na to, že je nutné především upravit styl jízdy.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Ceny benzínu a nafty se vrátily do poněkud únosných mezí, stále ale představují náklady na palivo pro plno motoristů výdaj, který se snaží snížit. Jenže prostá koupě turbodieselu s malým objemem neznamená, že budete hned jezdit zadarmo.

Předně je důležité si uvědomit, že u spotřeby paliva a jeho ceny výdaje nekončí. Motorista by měl kalkulovat i servisní náklady, pojištění a samozřejmě také amortizaci vozu. Snadno si pak spočítá, zda se mu koupě turbodieselu vyplatí, nebo zda je lepší zůstat u benzínu či přejít na alternativní pohon jako LPG nebo CNG.

"Servis moderního turbodieselu je finančně náročnější než v případě jednoduchého benzínového motoru," upozorňuje Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA. Když pak dojde na lámání chleba a auto potřebuje nákladný servis, najednou motorista zjistí, že si diesel na svůj provoz nižší spotřebou nevydělává.

Navíc moderní diesely, i ty maloobjemové, musí plnit nové emisní předpisy. Ve velké míře se do aut dostávají choulostivá zařízení pro regulaci emisí, jako jsou EGR ventily a filtry pevných částic. O těchto dílech se také ví, že se v některých autech mění doslova jako spotřební zboží. A rozhodně se nejedná o levné položky.

"Diesely také trpí na poruchy turbodmychadel a dvouhmotových setrvačníků," doplňuje výčet závad Svoboda a dodává, že ve výsledku plno motoristů zjistí, že je lepší zůstat u benzínového auta a jen výrazně upravit styl jízdy.

Rozumná jízda

Jedním ze zásadních předpokladů úspornější jízdy je plynulost, využívání setrvačnosti auta a minimalizace používání brzdy. Když už auto rozjedete, snažte se rychlost udržovat, zbytečně nezpomalujte před zatáčkami a dojíždějte setrvačností bez plynu.

Nebojte se zrychlit, ale když už se rozjedete, rychlost udržujte. Neakcelerujte zbytečně prudce, když víte, že za chvíli zase budete zpomalovat. Spotřebě ale pomůže i péče o vaše auto a drobné úpravy, které však zvládnete svépomocí.

"Nižší spotřeby lze dosáhnout minimalizací jízdních odporů, především valivého odporu a odporu vzduchu," připomíná Svoboda. Například klimatizace má na spotřebu mnohem menší vliv než otevřená okna a střešní okno.

Sundejte také ze střechy zahrádku a nosič, pokud ho nepoužíváte. Pozornost věnujte i pneumatikám. Vliv mají moderní pneumatiky s nízkým valivým odporem, ale musí být správně nahuštěny. Někdo doporučuje huštění na vyšší tlak, ale pozor, aby to neovlivnilo negativně bezpečnost.

Nekupujte si také široká kola. Velké pneumatiky mají možná lepší přilnavost a vypadají dobře, ale zejména menší vozy s menšími motory pak mají horší spotřebu kvůli vysokému valivému odporu širokých kol.

Loading...
Témata: auto, moto
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letní pneumatiky? Čeští řidiči letos přezouvají dřív

28.03.2019 16:58 Řidiči letos přezouvají dříve než v předchozích letech. Vyměnit zimní obutí za letní pneumatiky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama