Dětská autosedačka jako dárek? Rady, jak ji správně vybrat

Praha - Dětské autosedačky jsou předepsány zákonem, ale většina rodičů je používá automaticky. Při případné nehodě totiž poskytují dítěti mnohem lepší ochranu než běžné pásy. Ovšem to platí jen za předpokladu, že máte kvalitní autosedačku a správně ji používáte.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Při samotném výběru dětské autosedačky je rozhodující hmotnost a velikost dítěte, nikoli jeho věk. Dětské sedačky se obvykle dělí do tří skupin a to podle hmotnosti do 18 kg, od 9 do 36 kg a od 15 do 36 kg. Najdete ale i dělení od narození do 10 kg, do 13 kg, od 9 do 18 kg, od 15 do 25 kg a také od 22 do 36 kg.

Pro nejmenší děti do přibližně jednoho roku jsou nejvhodnější tzv. kolébkové sedačky, které se umisťují proti směru jízdy. Tady je velice důležité, kam v autě sedačku umisťujete a jaký používáte záchytný systém. Moderní auta mají systém ISOFIX, který usnadňuje uchycení sedačky přímo do konstrukce, což zaručuje její správnou funkci.

Spousta rodičů ale používá sedačku bez ISOFIXu, už jen proto, že je často výrazně levnější. K upevnění sedačky do auta se pak používá klasický bezpečnostní pás. To může být ovšem praktické i pro toho, kdo pravidelně sedačku přendavá mezi několika auty.

Pozor, pokud dáváte sedačku na přední sedadlo, abyste měli dítě pod dohledem a v dosahu. Pokud má vozidlo čelní airbag, nezapomeňte ho vždy vypnout. Děláte se to zpravidla mechanicky klíčkem od auta. "Pokud čelní airbag nejde vypnout, nikdy neumisťujte sedačku na přední sedadlo," varuje Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA. K aktivaci airbagu může dojít i při malé nehodě a energie vystřeleného airbagu je tak velká, že dokáže dítě v sedačce umístěné proti směru jízdy i usmrtit.

Když vybíráte sedačku, snažte se zohlednit několik kritérií. Rozhodující by měla být samozřejmě bezpečnost, ale také pohodlí dítěte. Plno rodičů-řidičů ale jistě uvítá i takovou sedačku, se kterou se snadno manipuluje a která je jednoduchá na údržbu. Děti často sedačku znečistí a čím jednodušší je případná demontáž za účelem praní a čištění, tím lépe.

Autosedačku kupujte jen od prověřeného prodejce, u kterého není riziko, že by prodával necertifikované padělky zavedených výrobců, případně neatestované sedačky. "Každá sedačka prodávaná na našem trhu musí mít certifikát a musí projít bezpečnostními zkouškami," připomíná Svoboda.

Velký pozor si dávejte při koupi použitých sedaček. Vždy kupovanou sedačku důkladně prověřte, zda nenese známky poškození. Důležité je, aby při montáži do auta byla uchycená pevně, nekývala se a nehrozilo její uvolnění.

Pamatujte také na to, že ne vždy platí, že drahá dětská sedačka rovná se ta nejlepší. "Na internetu najdete plno nezávislých testů dětských autosedaček, které vám pomohou s orientací na trhu," radí Tomáš Svoboda z Auto ESA. Podle nich si určitě vyberete tu, která svými parametry nejlépe odpovídá vašim potřebám a cenovému rozpočtu.seda

Loading...
Témata: Děti, dětské | auto
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letní pneumatiky? Čeští řidiči letos přezouvají dřív

28.03.2019 16:58 Řidiči letos přezouvají dříve než v předchozích letech. Vyměnit zimní obutí za letní pneumatiky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama