Honda kvůli vadným airbagům svolává do servisu 21 milionů aut

Tokio - Japonská automobilka Honda povolá do servisu další miliony vozů. Kvůli vadným airbagům od společnosti Takata bude muset do servisu až 21 milionů vozů! Problémové airbagy už způsobily smrt třinácti lidí.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Honda už kvůli nebezpečným airbagům musela do servisu povolat 30 milionů vozů. Teď výměna airbagů čeká dalších 21 milionů vozů. Honda byla hlavním odběratelem airbagů od japonské společnosti Takata. Ty ale odebíraly také další automobilky, třeba Toyota a Volkswagen.

Airbagy Takata mají závažnou vadu. Dochází u nich k defektům. Vadná pumpička způsobuje prasknutí airbagu. Na řidiče a další pasažéry pak vyletí kovové střepiny. Po celém světě způsobily vadné airbagy už 13 úmrtí. Naposledy zabíjely minulý týden v Malajsii.

Právě klimatické podmínky mají na funkčnost airbagu vliv. "Kontroly ukázaly, že pumpičky se rychleji rozbíjejí, když jsou vystaveny vlhkosti a změnám teploty," uvedl minulý týden americký Národní úřad pro bezpečnost dálniční dopravy. Ten vyšetřoval případ, kdy vadný airbag zabil v březnu mladého řidiče v Texasu. Jeho 14 let stará Honda Civic se srazila s jiným vozem, střepiny pak chlapci způsobily smrtelné zranění.

Kvůli vadným airbagům museli do servisů také tisíce českých motoristů. Vloni je k tomu kromě Hondy vyzvaly i japonské automobilky Toyota a Nissan. Na to, jestli budou muset do servisu čeští řidiči i tentokrát, jsme se zeptali českého zastoupení Hondy. Pokud nám své vyjádření zašle, článek o něj doplníme.

Svolání dalších vozů do servisu oznámil viceprezident společnosti Tetsuo Iwamura. Ten před novináře předstoupil, aby prezentoval ekonomické výsledky společnosti. Kvůli výměnám airbagů se Honda ve 4. čtvrtletí roku 2015 překvapivě propadla do ztráty.

Ve čtvrtém čtvrtletí prodělala dokonce v přepočtu 20 miliard korun. V celém roce sice japonská automobilka vydělala téměř 75 miliard korun, její zisk se ale propadl o třetinu.

Loading...
Témata: honda | auto
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letní pneumatiky? Čeští řidiči letos přezouvají dřív

28.03.2019 16:58 Řidiči letos přezouvají dříve než v předchozích letech. Vyměnit zimní obutí za letní pneumatiky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama