Stop zápachu z klimatizace. Návod, jak ji připravit na sezonu

Praha - S nepříjemným zápachem z klimatizace nemusíte rovnou do servisu, ale zanedbávaný problém se může poměrně rychle rozšířit.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Dnes už není klimatizace vymožeností pouze luxusních vozů. Zájemci o koupi ojetého auta dávají právě klimatizaci mezi hlavní požadavky při výběru vozu a vůz bez ní, pokud se nejedná například o specifický sportovní model, si bude hledat nového majitele jen těžko. Jenže i o klimatizaci je potřeba se starat.

Mezi nejčastější problémy s klimatizací patří především nepříjemný zápach, se kterým se setkáte hlavně po zimní sezóně, kdy začínáte klimatizaci používat kvůli vyšším teplotám pravidelně. Klimatizace totiž odebírá ze vzduchu vlhkost a ta zůstává ve výparníku. Ten bývá umístěn někde v útrobách palubní desky a vedle vlhkosti se do něj dostávají i nečistoty.

"Právě sem se ze vzduchu s nečistotami dostávají bakterie, plísně nebo paraziti a velmi dobře se tu množí," připomíná Pavel Foltýn z Auto ESA. Tím pak vzniká charakteristický zápach, který dýcháte spolu s mikroby. Dobře provedená dezinfekce klimatizace pak zabrání jejich množení a pomůže nepříjemný zápach odstranit. Jenže jak na to?

Pokud je klimatizace jinak plně funkční, to znamená, že dobře běží její kompresor, většinou pomůže právě jen dezinfekce. Existují dva snadné způsoby, jak si poradit svépomocí bez nutnosti navštívit specializovaný servis.

Jednou možností je zakoupit dezinfekční sprej, který prostě postavíte například doprostřed auta. "Stačí zavřít okna a dveře, zapnout vnitřní okruh ventilace a sprej se nasaje do ventilačního systému, kde bude působit," popisuje funkci Foltýn. Ne vždy je ale tento způsob stoprocentně účinný a slouží spíše jako prevence než řešení již vzniklého problému. Je to ale velmi snadné a pohodlné řešení.

Psali jsme:  

Účinnější je zakoupit speciální sprej, který nastříkáte pomocí aplikační hadičky nebo trubičky do vstupů vzduchu do kabiny u motorového prostoru. Tato dezinfekce je velmi účinná a pokud není systém ventilace silně zanesen nečistotami, pomůže vám zbavit se zápachu a zlikviduje mikroby a plísně.

Pro to, aby se v klimatizaci nehromadila vlhkost a plísně, můžete ale udělat ještě něco. Pár minut před koncem jízdy stačí klimatizaci vypnout, takže suchý a teplý vzduch zvenku stačí část systému vysušit. Má to i přínos pro vaše zdraví, kdy nevystupujete v létě z prochlazeného auta do horka, takže tělo pak nedostává tepelný šok.

Klimatizace se ale neobejde bez mazání a chladícího média. Právě úniky chladícího média patří k obvyklým závadám. "Jednou za čas je potřeba měnit i kabinový filtr, ať už za klasický papírový nebo například aktivní uhlíkový," doporučuje Pavel Foltýn. Aktivní filtr je dražší, ale lépe brání průniku zápachu zvenku do kabiny. Velký servis klimatizace a celého systému ventilace je ale lepší svěřit servisu s profesionálním vybavením.

Při koupi ojetého auta pak funkci klimatizace vyzkoušíte naprosto snadno. Stačí nastavit vyšší výkon ventilace, manuálně zapnout klimatizaci (nejčastěji se zapíná tlačítkem s logem sněhové vločky nebo nápisem AC) a počkat několik sekund. Do půl minuty by měl z ventilace proudit citelně chladnější vzduch. Správná funkce klimatizace ale není důležitá jen pro komfort posádky. Zabraňuje totiž také mlžení skel, neboť ze vzduchu odsává vlhkost.

Loading...
Témata: auto
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vidíte dobře na dálku? Řidiči si mohou nechat zkontrolovat zrak, zájem je…

03.10.2019 17:35 Od poloviny srpna do poloviny listopadu si mohou řidiči na několika místech v Česku nechat…

Začne registrace do nového mýtného systému. Dopravci mají čtyři možnosti

20.09.2019 12:13 Registrace do nového mýtného systému se spustí v neděli. Funkční bude na 1300 kilometrech českých…

Jak vytvořit záchranářskou uličku? Řidiči stále tápou, pomohou jim nálepky

07.09.2019 09:00 Jihomoravská záchranka umístí na více než 40 sanitek velké nálepky pro řidiče s informacemi, jak na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama