Porucha, krádež či autonehoda v zahraničí? Návod, jak situaci řešit

Praha - Jedete vozem do ciziny a postihla vás na cestě nějaká nepříjemnost? Většinou nemusíte zoufat, pojišťovna se o vás většinou postará. Některé nabízejí zajímavé bonusy, díky kterým nepříjemnost snadno vyřešíte.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Autonehoda

Porucha vozidla

Na možnou poruchu vozidla je potřeba myslet už před cestou. Ideálně už při sjednávání povinného ručení. Pokud víte, že budete cestovat v době platnosti povinného ručení do zahraničí, nekoukejte jen na cenu, ale hlavně na to, jaké služby pojišťovna nabízí.

Většina pojištění totiž kromě krytí odpovědnosti nabízí zdarma i asistenční služby, které vám v případě poruchy či nehody v zahraničí významně usnadní situaci. Je potřeba je ovšem znát a vědět, na co máte nárok. Přehled najdete ve všeobecných pojistných podmínkách k vašemu pojištění.

V případě poruchy vám pojišťovna je i v cizině schopna zajistit asistenci. Mechanik pak buď opraví váš vůz přímo na silnici, nebo jej odtáhne do nejbližšího servisu. Pokud by vozidlo bylo na místě neopravitelné, zajišťují pojišťovny také jeho přepravu do České republiky.

V závislosti na typu pojištění může asistence zahrnovat také náhradní dopravu do České republiky či do cílové destinace, nebo příspěvek na zajištění ubytování po dobu, kdy budete čekat na opravu vozu. Pokud se vám auto rozbije například během pobytu u moře v Chorvatsku, můžete mít na náklady pojišťovny nárok na náhradní vůz.

Pokud jste utrpěli při nehodě zranění a potřebujete dopravit vůz do České republiky, hradí některé pojišťovny dopravu náhradního řidiče, který odveze vůz zpátky do České republiky. Pojišťovny také nabízejí tlumočení přes telefon a to nejen při nehodě nebo poruše, ale i při obyčejné silniční kontrole.

Pokud vaše povinné ručení takové asistenční služby nezahrnuje, lze si je vždy přikoupit třeba k cestovnímu pojištění nebo od Ústředního automotoklubu.

Způsobil jsem škodu v zahraničí

Při cestách byste měli vždy vozit formulář pro učinění záznamu o dopravní nehodě. Tento formulář je jednotný pro většinu evropských zemí, byť je v různých jazycích. Pokud v zahraničí způsobíte dopravní nehodu, měli byste postupovat následujícím způsobem:

Poškozenému sdělte své jméno a příjmení a vaší adresu, případně, pokud jste neřídili vlastní vůz, tak také jméno a příjmení a adresu vlastníka vozidla, obchodní údaje svého pojistitele a číslo pojistné smlouvy, vaší státní poznávací značku a číslo zelené karty.

Psali jsme:  

Pak učiňte záznam o dopravní nehodě. Jak formulář správně vyplnit radí třeba manuál dostupný na stránkách České asociace pojišťoven . Kromě nakreslení situačního plánku, k čemuž je ve formuláři kolonka, je vhodné pořídit také fotodokumentaci. Důležité je, pořídit ji bezprostředně po nehodě ideálně ve chvíli, kdy jsou ještě vozy v pozici, ve které ke střetu došlo.

K dopravní nehodě je vhodné vždy volat policii. Někdy je to dokonce nutné, především, je-li u nehody někdo zraněn nebo vznikla-li větší materiální škoda. V některých zemích ale policisté k nehodám s menší škodou a bez zranění vyjíždět nebudou.

Zapište si taky údaje druhého/dalších řidičů a údaje svědků. Kontaktujte vaší pojišťovnu. Na asistenční lince by vám pojišťovna (případně asistenční služba, připlácíte-li si ji zvlášť) měla poradit, jak dál postupovat, případně vše rovnou zřídit.

Měl jsem nehodu, kterou jsem nezpůsobil

Postup je v mnohém podobný tomu, když nehodu způsobíte vy. V tomto případě si ale musíte ohlídat vy, že vám viník nehody poskytl kompletní a správné údaje, zejména jméno a příjmení, adresu, jméno, příjmení a adresu (sídlo firmy u služebních vozů) vlastníka vozu, SPZ, jméno a adresu pojistitele a číslo pojistné smlouvy a číslo zelené karty a datum planosti.

I jako v případě nehody, kterou zaviníte sami zvažte zavolání policie, vyplňte záznam o dopravní nehodě, zapište si údaje o svědcích a zavolejte pojišťovnu, která vám pomůže s odtažením poškozeného vozu.

Připravte se na to, že uplatnění nároku na pojistné nebude jednoduchou záležitostí. Česká kancelář pojistitelů radí obrátit se buď přímo na pojišťovnu škůdce, na národní kancelář státu, ve kterém k dopravní nehodě došlo nebo, pokud škodu způsobilo vozidlo registrované v EU, na Islandu, Lichtenštejnsku, v Norsku či Švýcarsku na tzv. škodního zástupce zahraničního pojistíte v České republice. Kontakt na něj najdete v databázi.

Pokud se dva měsíce po nehodě nepodaří vypátrat zahraničního pojistitele, respektive jeho zástupce v ČR, či v případě, že zahraniční pojistit náhradu škody zamítne, je možné se obrátit na Českou kancelář pojistitelů, která případ posoudí. Pokud viník nehody neměl povinné ručení, můžete se obrátit na garanční fond příslušného státu nebo na garanční fond ČR.

Ukradli mi auto

V případě krádeže vám povinné ručení nestačí. Abyste měli šanci něco dostat, potřebujete havarijní pojištění nebo připojištění proti krádeži, které některé pojišťovny nabízejí jako doplňkový produkt k povinnému ručení. Pokud jste zjistili, že vám vůz ukradli, stejně se musíte pojišťovně ozvat. Máte však nárok na vyplacení nevyužité části pojistky.

Pokud vám vůz na dovolené ukradnou, postupujte podobně jako v případě nehody. Okamžitě zavolejte policii, která s vámi vše sepíše, pak se obraťte na svou pojišťovnu. Ty v podmínkách mívají i lhůtu, do kdy je potřeba krádež nahlásit. V rámci některých tarifů pojišťovny nabízejí obdobnou asistenci jako v případě havárie.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama