Máte už zimní pneumatiky? Od pondělí je to povinnost

Praha - V Česku začíná od pondělí platit zimní období, během kterého musí mít řidiči na označených úsecích silnic a dálnic povinně zimní pneumatiky. Letos bude značka Zimní výbava na dálnici D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou, tedy mezi 21. a 182. kilometrem, a objeví se na převážně horských silnicích.

Ilustrační fotografie

Značka má příkazový charakter, připomíná ministerstvo dopravy. Řidič může pokračovat v jízdě jen tehdy, pokud má na všech čtyřech kolech zimní pneumatiku s minimální hloubkou hlavních dezénových drážek alespoň čtyři milimetry. Pokud se tak nestane, řidiči hrozí pokuta až 2000 korun, ve správním až 2500 korun a ztrátu bodu z jeho 12bodového hodnocení.

Povinnost mít zimní výbavu na označených úsecích platí od 1. listopadu do 31. března následujícího roku.

Ministerstvo dopravy v současné době připravuje návrh zákona, který má zavést povinné užití zimních pneumatik podle německého či slovenského modelu. Řidič by měl povinnost užít zimní pneumatiky vždy, když to povětrnostní podmínky vyžadují. Pro letošní období se ale předloha nestihne schválit.

Bez ohledu na dopravní značky odborníci přezutí na zimní pneumatiky doporučují v době, kdy teplota klesne pod sedm stupňů. Dosud pravidelně přezouvá své pneu 53 procent českých řidičů, vyplývá ze statistik pneuservisů po celé ČR.

Při nízkých teplotách totiž povrch letních pneu začíná tuhnout a nedostatečně přilíná k povrchu vozovky, pneumatiky tak ztrácí své jízdní vlastnosti a jsou hůře ovladatelné. Proto v zimním období výrazně narůstá počet dopravních nehod u aut bez zimních pneumatik.

Témata: auto, moto

Související:

Právě se děje