Víte, co dělat v případě, že dostanete smyk s vozem? Brzdy vynechte

Současné zimní podmínky jsou pro některé řidiče doslova peklem. Dopravní nehody jsou na denním pořádku a proto se pojďme podívat, jak řešit smyk na ledu, sněhu nebo mokru.

Přidejte svůj názor

Autonehoda
doporučujeme

Možná jste to už zažili. Jedete se svým autem po zasněžené nebo zledovatělé silnici a ono najednou přestane reagovat na pokyny volantu a dělá si co chce. Co v takovém případě uděláte? Rozhodně byste neměli šlapat na brzdový pedál (pokud tedy přímo před vámi není překážka). Řešení smyku vozidla se navíc odlišuje podle typu jeho pohonu a také podle jeho převodovky.

U auta s manuální převodovkou a pohonem předních kol je v případě ztráty kontaktu pneumatik s vozovkou potřeba pustit plynový pedál a je-li to možné, mírně točit volantem tam, kam vede zatáčka. Možná se doho bude plést elektronický systém ESP (pokud je ve výbavě), který bude brzdit za vás. On však přibrzdí každé kolo jinou silou, což vy se sešlápnutým pedálem brzdy zkrátka nedokážete.

U vozu s pohonem zadních kol a manuálem je potřeba v případě smyku vyšlápnout spojkový pedál a točit volantem proti směru, kam se stáčí klouzající se vůz. I zde platí poučka, že jakmile prudce šlápnete na brzdový pedál, auto půjde bokem ven ze silnice a ani ESP nebo ABS nebude příliš nápomocné.

Další hodně důležité rady co a jak dělat v případě hrozící nehody na ledu či sněhu najdete v následujícím pokračování článku.

Loading...
Témata: Dopravní nehody
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letní pneumatiky? Čeští řidiči letos přezouvají dřív

28.03.2019 16:58 Řidiči letos přezouvají dříve než v předchozích letech. Vyměnit zimní obutí za letní pneumatiky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama