ÚAMK si pro vás připravilo velký seznam rad pro zimní provoz. Je plný zajímavostí

Zimní období vyvolává řadu otázek, na které hledala organizace ÚAMK odpovědi. Ty se mohou hodit všem z nás, kteří se aktivně pohybují na silnicích a vlastní motorové vozidlo.

Přidejte svůj názor

Zasněžená auta

1. Při kolika stupních mrzne zimní nafta?

Pro stanovení hranice odolnosti nafty proti tuhnutí se od 70. let používá kritérium filtrovatelnosti, tedy fakt, do kdy se skrze sítko palivového filtru dostanou krystalky tuhnoucího parafínu. Běžná nafta má bod filtrovatelnosti při -10 stupních Celsia, zimní pak při -20. Odborníci ÚAMK ale upozorňují, že při dlouhodobějších mrazech, se může filtrovatelnost a tedy riziko nefunkčnosti motoru, projevit už při - 18 stupních.

Naopak přidáním aditiv lze zlepšit filtrovatelnosti o více než 5 stupňů. Dalším krokem je použití tak zvané arktické nafty, která má bod filtrovatelnosti do – 32 stupňů Celsia. Pamatujme, že zimní nafta je v zimním období automaticky k dostání na čerpacích stanicích, arktická spíše jen v horských oblastech.

2. Jak připravit starý diesel na zimu?

Poněkud méně ochotným ke startování starším dieselům můžeme ulevit hned několika kroky. Jednak je to výměna motorového oleje za takový, který má vhodnější viskozitu, tedy tolik v zimním období nehoustne a tudíž se písty v motoru snadněji rozpohybují. Další možností je volba vhodnějších žhavicích svíček, takže dojde k silnějšímu zapálení směsi paliva.

Po dálnicích ode dneška musíte jezdit jen s dálniční známkou 2017. Co jinak hrozí?

3. Co když používám olej s vysokým podílem bio složky?

Pro motor není v zimním období používání takovýchto olejů příliš vhodné. Nechejte si poradit od odborníků, které oleje jsou pro váš vůz ty nejvhodnější. Nesázejte jen na nízkou cenu, ta je mnohdy vykoupena horší kvalitou.

4. Může benzín zamrznout?

Pouze teoreticky. Běžný benzín Natural 95 odolá poklesu teplot až pod minus 45 stupňů Celsia. A takové mrazy nejsou ve střední Evropě, snad jen vyjma horských oblastí, obvyklé. Pro tohle palivo je mnohem nebezpečnější teplo, protože benzín se odpařuje a může tak vzniknout extrémně výbušná směs.

Zajímá vás další seznam rad? Je jich vcelku hodně, takže uděláte nejlépe, když otevřete odkaz na náš sesterský web AutoRoad.cz. Právě tam najdete pokračování.

Témata: Zima
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama