Vedra ovlivňují kondici řidičů: Únava udeří nejen v noci, následky jsou tragické

Praha - Současný červen je už netragičtějším měsícem roku na silnicích. Podle policejních statistik si dopravní nehody dosud vyžádaly 51 obětí. Letní vedra podle experta negativně působí na kondici řidičů, mají problém s udržením koncentrace, snadno se unaví a pomaleji reagují.

Přidejte svůj názor

Autonehoda

Lidé jsou v horku obecně podrážděnější, což zhoršuje komunikaci všech účastníků silničního provozu. "Na silnicích se ve zvýšené míře pohybují pomaleji a hůře reagující lidé, kteří jsou navíc nervóznější, a tedy náchylnější k rizikovému jednání. Nelze se divit, že během horkých dní roste počet vážných dopravních nehod," uvedl Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

K omezení možných rizik by podle něj proto měli řidiči při cestování v horkých dnech dbát na dostatečný příjem tekutin a v autě by si měli udržovat příjemnou teplotu, potřebné jsou také pravidelné přestávky. Za volant by lidé navíc měli usedat dostatečně vyspaní.

Například na dálnicích se jedna ze tří tragických nehod stane vlivem únavy, přesto každý druhý šofér vyráží na dlouhou dovolenkovou cestu nedostatečně odpočinutý, uvedl Budský. Na chybné jednání pod vlivem únavy jsou podle něj náchylní zejména lidé do 25 let, lidé trpící poruchami spánku nebo ti, kteří pracují na směny.

Současně upozornil na to, že větší riziko nehody způsobené únavou je mezi 02:00 až 05:00. "Méně však už se ví, že únava může udeřit i během dne, a to nejčastěji mezi třináctou až patnáctou hodinou," dodal Budský.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Toyota svolává ke kontrole 1,03 milionu hybridů, je hlášen incident kvůli…

05.09.2018 10:00 Tokio - Toyota upozornila na možné problémy se svými hybridními vozy, včetně modelu Prius. V…

VW stahuje k opravě 700 tisíc vozů Tiguan a Touran, hrozí samovznícení

20.08.2018 18:24 Wolfsburg - Volkswagen celosvětově stahuje k opravě na 700 tisíc vozů současné generace modelů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Autonovinkách

reklama
reklama