Řídíte ve vedrech? Asociace definovala největší hrozby, dodržujte tyto pokyny

Jako největší hrozby pro řidiče ve vedrech označila Evropská asociace bezpečnosti silnic (EABS) sníženou pozornost, rychlejší nástup únavy, ostré slunce, dehydrataci a nečekané překážky a změny na trase. Extrémní horko také podle ní může deformovat svodidla a mobilní zábrany. ČTK to řekl Marcel Mourek, plzeňský ambasador asociace, která sdružuje konkurenční evropské výrobce bezpečnostních prvků včetně českých, pobočku má i v ČR. V horku podle něj každý rok roste počet nehod se zraněním nebo smrtelných.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Delší trasy rozdělte do menších úseků, při únavě zastavte a odpočiňte si. Počítejte se zdržením v kolonách a nenechte se vyvést z míry," uvedl. Přechody mezi horkem a chladem podle Mourka oslabují organismus, řidiči obecně v létě méně spí.

"Předvídejte chyby ostatních. Nedání přednosti na křižovatce, riskantní předjíždějí a nesoustředění mohou být fatálními faktory nehody s původem v horkém počasí," uvedl.

Podle něj je nutné mít ve voze vždy alespoň dva litry vody pro každého pasažéra. "Během zastávek vždy pijte a dodržujte pitný režim. Může se stát, že budete nuceni zastavit v koloně, teplota v autě bude narůstat, budete muset vypnout motor. Riziko dehydratace může být smrtelné," uvedl. Ohroženi jsou hlavně senioři a děti.

Extrémní horko podle asociace také deformuje svodidla a mobilní zábrany. "EABS v červencovém vedru upozornila na vznik nebezpečných pevných překážek v podobě vyosení dočasných betonových zábran na rekonstruované dálnici D1," uvedl Mourek.

Svodidlo pak podle něj přestává plnit funkci a stává se z něj pevná překážka, do níž může řidič narazit. "Jde o chybnou instalaci betonového zádržného systému. Správně se využívají dilatační mezery, na D1 asi došlo k chybě," řekl.

K nehodě může přispět i rozteklý asfalt a snížená přilnavost pneumatik vlivem horka. Časté letní opravy a odjezdy na dovolenou vyvolávají kolony i změny trasy. "Využijte mobilní aplikace o dopravě a uzavírkách ještě doma. Když projíždíte opravovaným úsekem, dejte zvýšený pozor na silničáře ve vozovce. I oni jsou unavení z horka a mohou dělat chyby. V úsecích s omezenou rychlostí ji dodržujte," doporučuje asociace řidičům.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama