Neriskujte! Téměř polovina řidičů stále nemá přezuté zimní pneumatiky

Praha - Na zimní pneumatiky k poslednímu říjnovému dni přezulo pouze 55 procent řidičů, přestože výměnu z letních gum k prvnímu listopadu nařizuje zákon. Vyplývá to z analýzy údajů poskytnutých pneuservisy z celého Česka, jejíž výsledky ve středu zveřejnil e-shop Pneumatiky.cz.

ilustrační fotografie

"Řidiči nejenže nedbají zákona, ale neřídí se ani zhoršenými klimatickými podmínkami. Od soboty teploty v celé České republice nestouply nad 7 °C, právě to je přitom hranice, při které letní pneumatiky ztrácí svoje pozitivní vlastnosti," uvedl Vojtěch Schwangmaier z internetového obchodu Pneumatiky.cz.

Ten také upozornil, že při nízkých teplotách se na letních pneumatikách výrazně prodlužuje brzdná dráha vozidla, a to v řádu až několika desítek metrů, které často mohou rozhodovat o životě a smrti. "V případě nehody na letních pneu řidičům navíc hrozí krácení pojistného plnění od pojišťovny," doplnil Schwangmaier.

"Nedodržování zákona přináší částečně už jeho formulace, která zavazuje řidiče nazout zimní pneumatiky jen za určitých situací. Další stránkou věci je bezesporu finanční situace některých řidičů. Domácnosti stále šetří každou korunu, což se ale v tomto případě nemusí vyplatit," sdělil k vysokému procentu aut bez zimního obutí Martin Opatrný z asistenční služby ÚAMK.

Kolik řidiči zaplatí, pokud je policie chytí s nevhodnými pneumatikami, se může lišit případ od případu. "V blokovém řízení může být řidiči udělena pokuta do 2000 korun, ve správním řízení sankce 1500 až 2500 korun, policista může ale věc vyřešit také pouze domluvou," přiblížil tiskový mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák

Cílem stávajícího znění silničního zákona, které nařizuje zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března, je snížení nehodovosti a zvýšení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Řada odborníků ale kritizuje jeho nejasný výklad, kvůli kterému je možné jeho plnění obcházet. Nedodržení se tak kvůli nejasné interpretaci může obejít bez postihů. Z vyjádření Policie ČR navíc vyplývá, že ke kýženému důsledku snížení nehodovosti zavedení zákona v minulém roce nevedlo.

Témata: auto, moto | pneumatiky

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 21:17 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Související:

Právě se děje

reklama