Od 1. listopadu na letních pneumatikách? I to zákon dovoluje

Praha - V Česku od čtvrtka platí, že řidiči musejí mít povinně zimní pneumatiky. Pokud se totiž mezi 1. listopadem a 31. březnem zhorší počasí, budou moci na silnice vyjet pouze se zimní výbavou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Povinnost ovšem není absolutní. Řidiči od listopadu do března budou moci vyjet i na letních pneumatikách, pokud na silnici nebude sníh, led nebo námraza, případně pokud nelze jejich výskyt na vozovce vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat.

Policisté a dopravní experti nepovažují toto řešení za nejšťastnější. Povedou se podle nich velké spory o to, zda bylo nebo nebylo vhodné či nevhodné počasí.

"Aktuální znění zákona je výsledkem dlouholetých diskuzí a jedná se do jisté míry o kompromis. Mělo by přinést pozitivní dopad na dopravní nehodovost i bezpečnost a plynulost v silničním provozu v zimním období obecně," uvedla mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová.

"Pokuty se řidiči nemusejí obávat v případě dobré povětrnostní situace. Řidičům, kteří své vozidlo v zimním období pravidelně využívají, avšak doporučujeme, aby na zimní pneumatiky přezuli. Vyhnou se tak zbytečným komplikacím," dodala Hodačová.

Kvůli nejasné dikci zákona vydalo ministerstvo dopravy sérii doporučení, kdy by měli řidiči zimní pneumatiky nasadit. "Jedu na dovolenou do hor z Polabí, kde bydlím. V Polabí je krásné počasí a sucho. Na horách též. Hodlám tam však strávit týden. Je jasné, že budu muset mít zimní pneumatiky, neboť během týdne může napadnout v horách sníh," uvádí jeden z příkladů ministerské příručky.

Další příklad naopak ukazuje situaci, kdy se řidič i zimě obejde bez zimních gum. "Jedu v Polabí mimořádně do práce vozem. Ten den je sucho a ani předpověď počasí nehlásí, že by se měly klimatické podmínky zhoršit. Je jasné, že můžu vyjet s letními pneumatikami," stojí v materiálu ministerstva dopravy.

Řidiči by mezi 1. listopadem a 31. březnem podle doporučení rezortu neměli vyjíždět s letními pneumatikami na silnici v sedmi následujících situacích:
1) venkovní teplota klesla pod + 4 °C
2) sněží
3) prší při nízkých teplotách
4) mrholí
5) na mostních konstrukcích je teplota 0 °C a může tu být námraza
6) silnice je posypaná solí, který je od určité teploty neúčinná
7) předpověď počasí je nepříznivá.

"Leží-li na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza, vozidlo musí mít zimní pneumatiky. Ministerstvo tím chce omezit každoroční nešvary těch řidičů, kteří vyjedou do silničního provozu s letními pneumatikami za nepříznivých klimatických podmínek a zablokují tím provoz," uvedl mluvčí ministerstva Martin Novák.

Zákon nově stanovuje i to, že řidič musí zimní pneumatiky užít v případech, kdy lze předpokládat výskyt sněhu, ledu či námrazy na vozovkách. "Jednoduše řečeno, řidič má odpovědnost vůči sobě i ostatním účastníkům silničního provozu a v případech, kdy jsou nepříznivé klimatické podmínky, by neměl v žádném případě vyjíždět na letních pneumatikách," dodal mluvčí rezortu.

Kolik řidiči zaplatí, pokud je policie chytí s nevhodnými pneumatikami, se může lišit případ od případu. "V blokovém řízení může být řidiči udělena pokuta do 2000 korun, ve správním řízení sankce 1500 až 2500 korun, policista může ale věc vyřešit také pouze domluvou," přiblížil Novák.

Loading...
Témata: auto, moto | pneumatiky | sníh
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama