Nejlevnější auta na zimu: Vyberte si podle ceny!

Praha - aké jsou nejvýhodnější vozy na zimu? Ceny a jízdní vlastnosti automobilů, ve kterých vás nezaskočí ani sníh a zimní plískanice, představuje Tomáš Svoboda z Auto ESA.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Zima klade extrémní nároky nejen na pozornost řidiče, ale i na jeho vůz. Pokud v zimních měsících hodně jezdíte, určitě se vám hodí i auto, které dobře zvládá veškeré nástrahy zimního počasí, ať už je to sníh, námraza nebo obligátní břečka.

O tom, jaký vůz je do zimy nejlepší, se mohou řidiči hádat celé hodiny a k výsledku se stejně nedostanou. Někomu vyhovuje dravější styl, který mohou dopřát ve sportovních sedanech s pohonem 4x4 typu Subaru Impreza, Audi RS3 a podobně, jiný nedá dopustit na klidnou jistotu typu BMW X drive.

„V extrémních podmínkách zimních silnic určitě každý ocení některý z protismykových systémů. Ten určitě neměl chybět. Ve vyšším sněhu se hodí pohon všech čtyř kol a vyšší podvozek. V tomto výběru je spousta vozů všech cenových kategorií, takže si vybere opravdu každý," říká Tomáš Svoboda z Auto ESA.

Protismykový systém

Česká zima rozhodně nepřeje kabrioletům a není ani pro vytuněné polospeciály se spojlery pár centimetrů nad silnicí. Na druhou stanu na zdejších silnicích nejsou potřeba ani nijak extrémně nadupaná SUV s tažným zařízením, vyhřívanými sedadly, a pokud neuvíznete v koloně na D1, obejdete se i bez nezávislého přitápění.

Na normální zimní ježdění si v klidu vystačíme s dobře vyváženým vozem s pohonem všech čtyř kol a průměrnou výškou podvozku. Jistotou je některý z protismykových či stabilizačních systémů a je celkem jedno jestli se bude označovat ABS, ASR, ESP nebo EBV (ESP – elektronický stabilizační systém, který zásahy do řízení pomáhá řidiči zvládat kritické situace, bude od roku 2014 u nových vozů povinný).

Vozy do 100 000 Kč

Už v této cenové hladině najdeme zástupce prakticky všech kategorií. Ceny vozů s pohonem všech čtyř kol a některým z protiskluzových systémů začínají na nějakých 40 tisících korunách. Počítejte ale s tím, že už toho budou mít hodně za sebou. Většinou jde o vozy z devadesátých let. Ale najdete mezi nimi i opravdovou klasiku, jako například již zmiňované Subaru Impreza. Nechybí ani Audi v provedení Quatro, starší Passaty, Octavie nebo Freelandery.

„V této kategorii jsou opravdu většinou starší vozy, které toho mají hodně najeto. U každého je proto nutná důkladná prohlídka. Doporučoval bych je kupovat v kvalitních autobazarech, které spoustu práce provedou za vás," radí Tomáš Svoboda.

Do 150 000 Kč

V kategorii vozů s pohonem všech čtyř kol a nejméně systémem ABS do 150 tisíc korun už jsou auta s rokem výroby 2000 a mladší. Najdete tu hodně poměrně slušných Octavií, Audin, Passatů - to jsou ale osobáky, u kterých se v extremním okamžiku prokluzu připojuje automaticky druhá hnaná náprava a je z nich čtyřkolka.

Opravdu hodně vozů je kategorie SUV, kde přiřadíme druhou nápravu mechanicky a na pohon 4x4 jedeme trvale. Za zmínku stojí například Hyundai Santa Fe. I tyhle vozy mají najeto mnohdy i hodně přes 200 tisíc kilometrů, takže platí totéž co u předchozí kategorie. Poněkud už nám vymizely klasické Off-Roady, které jsou robustní a nezaváhají prakticky nikde. Např. Nissan Patrol, Toyota Land Cruiser, Mitsubishi Pajero apod.

Základem je vždy důkladná prohlídka, a pokud budete vůz kupovat jinde než v kvalitním autobazaru, vezměte si s sebou automechanika.

Vozy do 200 000 Kč

V cenové hladině nejlevnějších vozů na zimu do 200 tisíc korun už v nabídce najdeme vozy s rokem výroby 2007. Výbava vozů v této kategorii už bývá na lepší úrovni a totéž platí i o technickém stavu. I tady je ale na místě zvýšená opatrnost a výběr kvalitního autobazaru, protože nájezd se může vyšplhat i dost nad 200 000 kilometrů.

Na výběr jsou poměrně slušné Octavie, Passaty, ale s pohonem čtyř kol se přidávají i nové značky jako BMW, Seat či Alfa Romeo.

Kdo by chtěl některý z novějších vozů v této kategorii, bude si muset ještě trochu připlatit. Ceny ojetých sněžných speciálů od Škodovky – Škoda Yeti začínají na nějakých 300 000 Kč, a pokud máte zálusk třeba na takovou libůstku jakou je Mini Countryman 4x4, počítejte rovnou s půl milionem.

Loading...
Témata: Autobazar | Auto ESA | Zima
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama