Rady odborníka: Aby se nákup ojetého vozu nestal noční můrou

Praha - Pomalu se blíží čas letních dovolených a řada lidí se rozhoduje vyměnit své starší auto za lepší. Na co si dát při výběru auta a prodejce pozor? Jaké služby byste měli očekávat od kvalitního autobazaru a na jaké jednání si je třeba dávat pozor vám poradí Tomáš Svoboda z Auto ESA.

Přidejte svůj názor

Autobazar Auto ESA
doporučujeme

Nákup nového, byť ojetého vozu nebývá vždy právě levnou záležitostí a obvykle s sebou nese poměrně dlouhodobý závazek v podobě půjčky nebo leasingu. Výběr vozu i autobazaru, s nímž podepisujeme smlouvu, není radno brát na lehkou váhu. Jak se ale správně zorientovat v současné nabídce a jak poznat opravdu kvalitní autobazar, který vám nebude vnucovat předražené ojetiny?

„Není to nic složitého. Každý kvalitní autobazar by měl poskytovat svým zákazníkům určitou úroveň služeb. Zákazníci by měli mít možnost si každý vůz prohlédnout nejen na ploše, ale i v dílně nebo na zvedáku, musí mít možnost zkušební jízdy, při níž budou vůz sami řídit a v neposlední řadě by autobazar měl zákazníkovu poskytnout k prodanému vozu odpovídající záruky. To by měl být základ. Pokud autobazar takové služby neposkytuje, je lepší hledat jinde," říká Tomáš Svoboda z Auto ESA.

Jedním z dobrých vodítek by se měla stát i certifikace kvality autobazarů německé společnosti TÜV NORD. Ta od ledna letošního roku certifikuje prodejce ojetých vozů a v současnosti náročnými auditorskými testy prošly zatím pouze dvě společnosti.

Základem je zázemí

Kvalitní autobazar můžete obvykle poznat už podle zázemí. Plechová buňka pro personál, škvára nebo jen udusaná hlína nejsou dobrou vizitkou. Autobazar by měl mít důstojné zázemí pro personál i pro zákazníky. V ideálním případě by měl mít k dispozici i vybavenou dílnu. Vystavené vozy by měly být v perfektním stavu, což by prodejce měl být schopen doložit například certifikátem původu vozidla od společnosti Cebia.

Důkladná prohlídka vozu

Samozřejmostí musí být možnost důkladné prohlídky vozu. „Zákazník musí vědět přesně v jakém stavu vůz kupuje a musí mít možnost si to sám prověřit," upozorňuje Tomáš Svoboda.

Autobazar by měl mít v ideálním případě k dispozici vlastní servis, ve kterém může zákazník vyhlédnutý vůz zkontrolovat sám nebo s pomocí svého mechanika. Kvalitní autobazar neměl nic namítat. Zákazník také musí mít možnost zkušební jízdy, při níž bude vůz sám řídit.

Dostatečné záruky

Nedílnou součástí služeb kvalitního autobazaru musí být i dostatečné záruky, a to jak na technický stav vozidla tak i na veškeré právní náležitosti včetně jeho původu. Zákazník by měl mít možnost v případě nespokojenosti vůz v určitém termínu vrátit nebo vyměnit za jiný. Autobazar by měl poskytovat záruky i na dodatečně zjištěné závady a v případě jejich výskytu je na vlastní náklady odstranit.

Samozřejmostí by měla být garance původu vozidla. Jedině ta totiž dává zákazníkovi jistotu, že si v bazaru nekoupí kradený vůz nebo auto, na kterém jsou vázané půjčky a podobně.

Pestrá nabídka finančních služeb

Moderní autobazar by měl svým zákazníkům v neposlední řadě nabídnout i pestrou paletu finančních služeb od půjček přes leasing až po pojištění. Zákazník by měl mít možnost vybrat si z více variant i z většího množství finančních ústavů.

Nejkvalitnější autobazary dnes mají k dispozici i finanční poradce, kteří pomohou sestavit financování nákupu ojetého vozu zákazníkovi přímo na míru nebo mu podle jeho finančních možností pomohou s výběrem vozu.

O kvalitách autobazaru hodně napoví už internetové stránky. Měly by být moderní, přehledné a pravidelně aktualizované. Samozřejmostí musí být fotografie nabízených automobilů, zákazník by měl mít možnost si vyhlédnutý vůz předobjednat a získat dodatečné informace buď telefonicky nebo prostřednictvím elektronické pošty.

„Základem každé nabídky kvalitního autobazaru by měly být dostatečné záruky a garance k každému prodávanému vozu. Pokud autobazar prodává auta bez garancí, je rozhodně lepší zamířit jinam," varuje na závěr Tomáš Svoboda z Auto ESA.

Loading...
Témata: Auto ESA | Autobazar
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama