Nákup ojetiny v zahraničí se stále vyplatí

Praha - Je nákup ojetého auta na západ od našich hranic stále zajímavý? Z hlediska kvality a šíře nabídky zcela jistě ano. Cenově si však již u ojetin nepomůžete. Dovézt si automobil v dobrém stavu a klidně i trochu dražší než podobný z Čech se ale vyplatí. Zejména proto, že uspoříte náklady díky bezproblémovému provozu v budoucnu.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Zřejmě již definitivně pryč je doba, kdy jste si mohli například z Německa přivézt kvalitnější, méně ojeté a navíc levnější auto, než byste koupili v Česku. Nové i ojeté automobily v ČR za poslední období hodně zlevnily a ceny u nás se téměř vyrovnaly zahraničním. Nemalý podíl na tom má i posilující kurz koruny. Navíc je třeba k ceně ojetiny za hranicemi připočítat náklady na její dovoz domů a přihlášení do registru vozidel, které se v průměru pohybují kolem 35 tisíc korun.

Proč tedy koupit automobil u našich západních sousedů? Především proto, že mají mnohonásobně větší výběr vozů. Zároveň jsou ojetiny obecně v lepším stavu. Je však třeba pečlivě vybírat, u koho automobil kupujete. Velký pokles prodejů je totiž velmi znát i v Německu. I zde již platí heslo: „Co kupující nepozná, to vědět nemusí.“ Proto je dobré mít s sebou odborníka, který se na trhu orientuje a ví, co může čekat.

Podle informací odborníků společnosti Auto AZ Consulting, která se na asistence při dovozu ojetých automobilů zaměřuje, je nezbytné si i v Německu dát pozor na najeté kilometry a skutečný stav auta. „V Německu sice většinou uvedou pravdivý počet najetých kilometrů, ale pouze v kvalitních autobazarech, nejlépe patřících dealerovi nových vozů. Kilometry se stáčejí a další menší či větší podfuky se dělají spíše v menších prodejnách ojetin, které nepřísluší k žádné značce. Z naší zkušenosti jasně vyplývá, že je lepší se soustředit na značkové autobazary. Dealer nových vozů si nedovolí to, co různí bazaroví prodejci, kteří často nejsou německé národnosti. I u značkových dealerů je však třeba vše důkladně prověřovat. Máme již některé negativní zkušenosti i z této oblasti,“ říká Aleš Zich. 

Vyhledat si auto na příslušném německém inzertním webu dnes dokáže skoro každý. Velmi důležité je však zjistit si o vybraném ojetém vozu předem co nejvíce informací.  Můžete si tím ušetřit zbytečnou cestu nebo špatnou koupi. I Němci dnes spoléhají na to, že se nebudete chtít vracet domů s prázdnou, takže vám narovinu neřeknou zdaleka vše. „Před každou jízdou pro ojetý vůz do zahraničí proto v Auto AZ Consulting zjišťujeme všechny dostupné informace a detaily o vozidle, včetně jeho servisní historie. Pokud to neuděláte také, můžete cestovat tři sta nebo i tisíc kilometrů a až na místě zjistíte zásadní nesrovnalosti, a to je vždy nepříjemné. Ojetinu sice koupit nemusíte, ale promarníte mnoho času i peněz. Je také dobré, přes všechna prověření předem, vytipovat si poblíž vyhlédnutého vozu nějakého náhradníka. Nedávný případ nám tuto praxi potvrdil. Zamýšlené Volvo, které mělo být v perfektním stavu s najetými 120 tisíci kilometry, byl polovrak s nejméně dvojnásobným nájezdem. Nedaleko od něj jsme měli předem vytipovaný vůz, který se ukázal jako skvělý kus za dobrou cenu. Nebýt zkušeností z praxe, jeli jsme 1 000 kilometrů zbytečně,“ dodává Aleš Zich z Auto AZ Consulting.

Zdroj: Auto AZ Consulting

Loading...
Témata: auto, moto
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letní pneumatiky? Čeští řidiči letos přezouvají dřív

28.03.2019 16:58 Řidiči letos přezouvají dříve než v předchozích letech. Vyměnit zimní obutí za letní pneumatiky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama