Kafe a řízek? Jednoduché triky na cestu za dovolenou

Praha - Statisíce Čechů právě v těchto dnech vyráží na mnohahodinové cesty autem. Pro stovky z nich ale dovolená končí autonehodou, často s fatálními následky. Jak dlouhé cesty zvládat co nejlépe a jaká pravidla ve voze dodržovat?

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Jen do Chorvatska se během jedné letní sezony vypraví přes 800 000 Čechů. Po Evropě cestují nejčastěji vozem a běžně tak absolvují trasy i přes 1500 km dlouhé. Pro některé z nich bohužel cesta končí nehodou. V roce 2012 byli Češi v cizině účastníky 297 autonehod, uvádí statistika ministerstva zahraničí. Podle Tomáše Suchého, specialisty na povinné ručení z portálu Ušetřeno.cz, jsou nejrizikovější víkendy, kdy je kvůli střídání turnusů největší provoz. Hlavním faktorem u většiny nehod je nepřiměřená rychlost a únava.

Jak bezpečně zvládnout dlouhé cesty:

1. Odpočinek, opatrnost, pozornost

Unavený a vystresovaný řidič je skutečně méně pozorný a pohotový a šance na nehodu je u něho výrazně vyšší. Dopřejte si proto před cestou dostatek spánku a za jízdy se nestresujte. Je lepší na místo dorazit o dvě hodiny později než vůbec.

2. Na kávu a cigaretu daleko nedojedete

Ač si řada lidí myslí, že káva je pro dlouhé cesty základ, není to pravda. Šálek kávy určitě neublíží, ale ve větším množství dehydratuje a energii tělu také nedodá. Raději proto dodržujte pitný režim (2 - 3 l čisté vody) a kávu si dejte pouze na chuť. Máte pocit, že vás cigareta udrží bdělé, a proto si zapalujete jednu za druhou? Omyl. V malém množství nikotin stimuluje, ale ve větším naopak tlumí. Ve voze proto často větrejte a cigaretu si dejte v klidu během pauzy na odpočívadle.

3. Energy drinky a těžká jídla nepomáhají

Nevsázejte na to, že vás energy drinky udrží bdělé navzdory vyčerpání. Organismus stimulují pouze krátkodobě. Energy drink si proto dopřejte pouze jako zpestření. Neměli byste vypít víc než jeden denně. Nevhodná jsou také těžká jídla jako typické řízky či klobásy. Jsou náročná na trávení a tělo tím vyčerpávají, což vede k útlumu. Vhodnější je proto zvolit lehká jídla a jídla bohatá na rychlé cukry. Dopřejte si raději celozrnné pečivo se sýrem či šunkou, zeleninu, ovoce a jako zákusek kousek čokolády nebo hroznový cukr.

4. Řidič je vozu pán

Tomáš Suchý z Ušetřeno.cz říká: "Na řidiče jsou kladeny největší nároky a také zodpovědnost. Proto je to on, kdo by měl určovat teplotu ve voze, frekvenci zastávek či druh hudby. Řidič by se také neměl ničím rozptylovat. Spolujezdci by tedy měli zajistit manipulaci s mapou, navigací či telefonem, nápoje by měl mít řidič připravené ve vhodné nádobě, ze které se zvládnete za jízdy bezpečně napít, a na větší jídla by měl vždy zastavit a nejíst za jízdy."

Loading...
Témata: cestování | řidiči
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letní pneumatiky? Čeští řidiči letos přezouvají dřív

28.03.2019 16:58 Řidiči letos přezouvají dříve než v předchozích letech. Vyměnit zimní obutí za letní pneumatiky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama