Pozor na zloděje. V horku vykrádají auta. Ochráníte se už za 2000 korun

Praha - Podceňovat zabezpečení vozu před krádeží se nevyplácí. Podle statistik policie je každých 40 minut ukradeno jedno vozidlo. Průměrně 35 automobilů za den. Zvláště při současných vedrech lidé zlodějům jejich řádění usnadňují, často nechávají pootevřená okna svých aut.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Mezi nejčastěji kradené značky patří Škoda Octavia, Ford, Volkswagen a Audi. Nejmenší zájem je o automobily japonské a korejské výroby. Riziko krádeže hrozí především ve velkých městech či v příhraničních oblastech. Tolik policejní statistiky.

Rizika krádeže vozu se bojí snad každý řidič. Řada z nich však přesto nebezpečí velmi často podceňuje. Ruku na srdce – zamykáte vůz, když nakládáte nákup do zavazadlového prostoru nebo při otevírání vrat do dvora nebo do garáže? Anebo zkontrolujete, zda jsou zavřená okénka, když si jen odskočíte na nákup? Přitom tím nejdůležitějším a zároveň nejjednodušším opatřením proti krádeži je prevence a co nejméně rizikové chování.

„Neparkovat zbytečně na odlehlých místech, nenechávat v autě foťáky, videokamery, počítače nebo tašky, které by přilákaly zloděje a samozřejmě důsledně zamykat vůz a aktivovat všechny dostupné ochrany," radí Tomáš Svoboda z Auto ESA. „Řada z nich, jako třeba zámek na řadicí páku a ruční brzdu nebo zámek blokující volant a brzdový pedál bývají často v základním vybavení vozu. Majitelům dražších automobilů se rozhodně vyplatí tuto tovární ochranu ještě vylepšit," dodává.

Bezpečnostní opatření nejsou obvykle příliš drahá a zloděje mohou opravdu zastavit – vůz se mu krást jednoduše nevyplatí. Kvalitní ochrana vám navíc zlevní pojistku.

Pískování skel a fólie

Mezi nejlevnější a nejvyužívanější možnosti je vedle blokace řadící páky pískování skel. Na skla se vypískuje neodstranitelný bezpečnostní nebo identifikační kód, podle něhož lze jednoduše odhalit, že je vůz kradený. Aby zloděj tuto ochranu obešel, musel by nahradit všechna skla novými se stejným rokem výroby jako má karoserie a to se u levnějších vozů rozhodně nevyplatí – nehledě na problém s tím, aby skla byla stejného data výroby jako karoserie, protože na každém skle je uveden rok výroby. Pískování všech skel vyjde na necelé dva tisíce korun.

Vedle pískování skel jsou v nabídce bezpečnostní fólie, které mohou sloužit i jako ochrana proti slunečnímu záření. Jednoduše se nalepí na skla vozu a slouží jako ochrana před jejich rozbitím. Tato ochrana vyjde zhruba na pět až šest tisíc korun.

Pokud váš vůz nemá uzamykatelnou řadicí páku, můžete si mechanismus, který zloději nedovolí s vozem odjet, dokoupit za zhruba pět tisíc korun. Viditelný je pouze zámek na klíč vedle řadicí páky a ochrana se dá obejít pouze časově náročným odvrtáním, což také mnoho zlodějů odradí.

Elektronická ochrana

Do elektronické ochrany se počítají různé imobilizéry, alarmy a také další novinky v oblasti ovládání. „Jde například o nové ovladače na bázi kryptočipů, které se používají v bankovnictví. Ten zajistí, že vůz otevře a nastartuje pouze jeho majitel," doplňuje Tomáš Svoboda z Auto ESA.

Alarmy a imobilizéry má každé nové auto z výroby, ale i tady je možné vylepšení – třeba plášťovou ochranou vozu. Tu zabezpečují spínače dveří, kapoty, pátých dveří, nebo i víka zavazadlového prostoru. Prostorovou ochranu zase zajišťuje zabudovaný ultrazvukový detektor.

Kvalitnější alarmovou ochranu můžete bez problémů dokoupit za necelé tři tisíce korun.

Vyhledávací systémy

Pokud vlastníte dražší vůz, rozhodně se vyplatí zauvažovat o některé verzi vyhledávacího systému. Ten vám vůz najde i v případě, že vám jej odcizí. Fungují na bázi GPS vyhledávačů. Odcizené auto spustí alarm, který zachytí vyhledávací firma a tým profesionálů vůz vyhledá a přiveze zpět majiteli.

Úspěšnost vyhledávacích firem se pohybuje kolem 98 procent, což je hodně vysoké procento. Ochrana vyhledávacím systémem vyjde i na 50 tisíc korun, ale v případě dražších modelů se díky ní výrazně sníží pojištění vozu – až o 30 procent, takže náklady se poměrně rychle vracejí.

Prevence, prevence...

Nehledě na veškerá zabezpečení je důležité mít na paměti, že nejdůležitější ochranou je prevence. Před odchodem od vozidla tedy zkontrolujte uzavření všech oken, včetně střešního, motorového a zavazadlového prostoru a uzavření a uzamčení všech dveří. Aktivujte všechna zabezpečovací zařízení, kterými vaše vozidlo chráníte! Vozidlo zabezpečte i tehdy, vzdalujete–li se od něj třeba jen na okamžik, abyste vyložili nákup.

Loading...
Témata: Zloději aut | auto
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vidíte dobře na dálku? Řidiči si mohou nechat zkontrolovat zrak, zájem je…

03.10.2019 17:35 Od poloviny srpna do poloviny listopadu si mohou řidiči na několika místech v Česku nechat…

Začne registrace do nového mýtného systému. Dopravci mají čtyři možnosti

20.09.2019 12:13 Registrace do nového mýtného systému se spustí v neděli. Funkční bude na 1300 kilometrech českých…

Jak vytvořit záchranářskou uličku? Řidiči stále tápou, pomohou jim nálepky

07.09.2019 09:00 Jihomoravská záchranka umístí na více než 40 sanitek velké nálepky pro řidiče s informacemi, jak na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama