Kupujete auto z druhé ruky? Pozor na tyto triky, varuje dTest

Praha - V České republice roste počet aut zakoupených v bazarech a s koupí ojetého vozu jsou spojené mnohé nástrahy, za nimiž stojí nejčastěji snaha prodejců maximalizovat zisky. V sázce jsou nejen finance či bezpečí, hrozit může i zabavení vozidla. Podívejte se, na co si dát největší pozor, jak se vyhnout podvodům.

Přidejte svůj názor

Ojetá Škoda felicia

"Na jedno prodané nové auto v ČR připadá prodej čtyř ojetin. Rostoucí zájem však láká mnoho podnikavců, kteří se různými, často nezákonnými způsoby snaží vydělat na důvěřivých a problematiky neznalých zákaznících," vysvětluje vedoucí právní poradny dTestu Lukáš Zelený.

Nejrozšířenější triky prodejců směřují k umělému zvyšování hodnoty vozu. „Upravený tachometr má přibližně 40 procent nabízených ojetin, rok výroby má zfalšováno asi 20 procent vozů," upřesňuje Lukáš Zelený a doplňuje: "Objevují se také padělané doklady, které mají napomoci legalizaci a prodeji často nekvalitních vozů odcizených v zahraničí. Majitel koupí takového vozu pak riskuje nejen nákup nekvalitního auta, ale rovněž jeho možné zabavení policií."

Jednou z dalších nástrah jsou tzv. falešné slevy při financování koupě vozu formou úvěru. Na poplatcích za úvěr zákazník nezřídka zaplatí více, než kolik mu obchodník slevil z ceny vozu.

Možná rizika mnohdy zvyšují již sami kupující při uzavírání kupní smlouvy, když místo jejího důkladného prostudování dají na ústní sliby prodejce.

„Většině rizik spojených s koupí ojetého vozu lze předejít, je ovšem třeba, aby kupující nebrali nákup na lehkou váhu a předem se vybavili potřebnými informacemi," radí Lukáš Zelený.

Témata: dtest | Autobazar
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama