Přichází teploty pod nulou - jak předejít zamrznutí auta?

Praha - Zima se hlásí a brzy nás čekají teploty -10 stupňů. Chcete každé ráno bez problémů nasednout do svého auta a v klidu s ním odjet? Nepodceňujte jeho přípravu na zimu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

V nejbližších dnech se očekávají noční teploty kolem mínus deseti stupňů. Pokud patříte mezi ty, kteří k přepravě využívají automobil, máte nejvyšší čas, abyste si ho správně nachystali a nepřekvapila vás třeba vybitá baterie nebo zamrzlé dveře.

Při prudkých změnách teplot hrozí zamrznutí vody v zámcích. Pokud nemáte auto s dálkovým centrálním zamykáním, bude se vám hodit odmrazovač zámků, který pořídíte v drogerii kolem 20 korun. Tento odmrazovač je možné použít i preventivně. Před pořádnou zimou je také dobré přetřít těsnění dveří silikonovým olejem nebo glycerinem. Nestane se tak, že by vám ráno přimrzly.

Zkontrolujte i baterii v autě. Jak uvádí deník Aha!, plně nabitá vydrží teploty až -50 stupňů. Naopak, pokud už dosluhuje, může vypovědět službu už při nule. V případě, že jezdíte kratší trasy a baterie nemá šanci pořádně a do plna se dobít, před zimou ji připojte na nabíječku. Tento proces by se v takových případech měl během mrazivé zimy několikrát opakovat.

Podstatnou je i kontrola chladicí kapaliny

Pokud je příliš naředěná destilovanou vodou, hrozí, že zmrzne a roztrhne chladič. Je dobré tedy do nádržky nalít koncentrát, kterým tomuto předejdete. Pokud si nejste zředěním jistí, existují na zjištění speciální hustoměry, nebo si můžete nechat kapalinu změřit v servisu. Jednoduchý test si můžete udělat i doma - stačí trochu kapaliny odsát do skleničky a dát ji do mrazáku, kde bývá přibližně -18 stupňů. Kapalina může zgelovatět, ale ne zmrznout.

Mezi další tekutiny, které potřebují kontrolu, je i kapalina v ostřikovačích. Pokud vám zbyla v nádržce ještě letní směs, můžete ji dolít tou zimní, ale počítejte s tím, že letní směsi jsou do plusových stupňů a účinky té zimní snižují. Proto se v případě míchání doporučuje použijte silný koncentrát.

Pokud vlastníte auto na naftu a moc často s ním nejezdíte, měli byste věnovat pozornost i tomuto pohonu. V létě si totiž načerpáte do auta naftu s jinou filtrovatelností než v zimě. Pokud tedy máte v nádrži ještě pozůstatek té letní nafty, dotankujte ji tou zimní a preventivně do ní nalijte ještě zimní aditivum.

Témata: Zima | auto
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama