Auto v zimě: Jak při chladu ušetřit pohonné hmoty

Praha - Je logické, že v zimních měsících stoupá spotřeba pohonných hmot. Studené starty, krátké cesty po městě, naplno zapnuté topení, rozmrazování skel, vyhřívání sedadel, to vše spotřebu zvyšuje. Jak se dá v zimě ušetřit?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Dá se i přes objektivní potřebu vyššího přísunu paliva spotřebu ovlivnit? Na to jsme se zeptali odborníka Tomáše Svobody z Auto ESA. Zde je několik základních rad:

1. Nenechávejte běžet motor naprázdno.

Je to častý jev, který lze vidět v zimě téměř každé ráno. Zatímco řidič škrábe led z oken, motor běží naprázdno a zamořuje okolí hustým dýmem. Z pohledu spotřeby paliva je ale lepší vyjet ihned po nastartování. „Prvních pár kilometrů je pak vhodné nevytáčet motor do vysokých otáček. Motor se tak s ostatními částmi vozu zahřeje na provozní teplotu mnohem rychleji," radí odborník.

2. Před vyjetím důkladně očistěte vůz od námrazy

Nikomu se do toho ráno nechce. Škrabka na led je kdoví kde, navíc fouká vítr a padá sníh. Mnoho řidičů tak očistí pouze přední sklo a hurá do auta, do relativního pohodlí. Zapnout všechny vyhřívací systému a jedeme. Ano, tak to jde samozřejmě také a je to pohodlné. Kdo chce ale ušetři trochu toho paliva, měl by vůz kompletně očistit. Vyhřívání skel, ostřikovačů, volantu, sedadel, nezávislé topení atd..., to vše jsou spotřebiče, které spotřebu paliva zvyšují.

3. Předvídejte a čtěte situaci

Prudké brzdění nebo přidávání plynu zvyšuje spotřebu paliva i v letních měsících, natož potom v těch zimních. „Snažte se jet plynule, sledujte situaci před vozidlem, snažte se předvídat chování ostatních řidičů. Čím plynulejší vaše jízda bude, tím více paliva ušetříte," říká Svoboda.

4. Zkontrolujte tlak v pneumatikách

Tlak v pneumatikách má vliv na spotřebu pohonných hmot. V zimních měsících byste měli tlak kontrolovat častěji. Nejen kvůli spotřebě paliva, ale také kvůli jejich přilnavosti k vozovce.

5. Sundejte střešní box, jakmile jej nepotřebujete

„Střešní box může zvýšit spotřebu paliva až o 40%. Nepoužíváte-li jej, rozhodně ho sundejte. Těch pár minut za to rozhodně stojí," uzavírá Tomáš Svoboda.

Loading...
Témata: auto, moto | Zima
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letní pneumatiky? Čeští řidiči letos přezouvají dřív

28.03.2019 16:58 Řidiči letos přezouvají dříve než v předchozích letech. Vyměnit zimní obutí za letní pneumatiky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama