Jak poznat čachry s tachometrem? Existuje několik způsobů

Praha - Nedávná kontrola České obchodní inspekce v českých autobazarech skončila fiaskem - více než osmdesát procent kontrolovaných aut měla stočené tachometry.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

A to je opravdu vysoká pravděpodobnost, že si domů přivezete vozítko, které prošlo nelegální "omlazovací" kúrou. Naštěstí existuje několik způsobů, jak poznat, že s tachometrem není všechno v pořádku.

1. Počet najetých kilometrů

Nejzásadnější je dát údaj na tachometru vedle stáří auta. Průměrně auto najede za rok na silnicích kolem patnácti tisíc kilometrů, u aut služebních je to ještě řádově víc.

Pokud tedy narazíte třeba na deset let starou oktávku, která má na tachometru 40 tisíc, měly by se vám v hlavě rozeznít poplašné zvony. Takové číslo je totiž skoro jistě uměle sražené.

2. Servisní knížka

Před zaplacením si také hodně zblízka prohlédněte servisní knížku. U všech záznamů by měla být razítka a veškeré údaje vyplněné. Naopak objev volného listu může znamenat, že ho tam někdo vložil dodatečně.

Zbystřit byste měli také v případě, že záznamy za deset let jsou v knížce vepsané bez jakýchkoli odchylek stejným rukopisem. Abyste měli jistotu, zajděte do autorizovaného servisu a nechte si ukázat originál servisní knížky.

Psali jsme:  

3. Kontrola počítadla kilometrů

Kromě úpravy samotného tachometru občas černí mechanici sáhnou i na počítadla kilometrů. Vyplatí se zkontrolovat, jestli jsou čísla na ukazateli v přesné rovině, zaměřte i na otisky prstů, šmouhy a nečistotu pod sklem přístrojové desky. U digitálních počítadel naznačí neoprávněný zásah do systému občasné poskočení, nebo mírné poblikávání číslic.

4. Stav interiéru auta

Spolehlivým ukazatelem stáří kupovaného auta je i stav vnitřního vybavení auta. Málo ojeté auto voní uvnitř po plastu, kufr pak gumou po "čerstvé" rezervě.

Pokud to naopak v interiéru vozu vypadá, že tam vybuchl granát, volant je obroušený, pedály sešlapané a hlavice řadící páky odřená tak, že se čísla nedají přečíst, má auto najeto 150 až 200 tisíc kilometrů. Bez ohledu na údaj na tachometru.

Loading...
Témata: Tachometr | auto
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letní pneumatiky? Čeští řidiči letos přezouvají dřív

28.03.2019 16:58 Řidiči letos přezouvají dříve než v předchozích letech. Vyměnit zimní obutí za letní pneumatiky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama