Pozor na pokutu: Letos končí platnost většiny autolékárniček

Praha - Platnost autolékárniček vyprší letos zhruba 3,9 milionu automobilistů. Měli by si je včas vyměnit, při silniční kontrole jinak hrozí pokuta až 2000 korun, řekl dnes novinářům Luděk Ogoun z firmy, která tyto prostředky vyrábí. Obsah lékárničky je daný vyhláškou o povinné výbavě automobilů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Při nákupu nové se řidiči mohou řídit doporučením záchranářů z Olomouckého kraje. Testovali 11 typů dostupných autolékárniček, všechny podle nich dostály vyhlášce. Přesto pro použitelnost ve vypjaté situaci dopravní nehody a poskytnutí první pomoci byly některé méně vhodné. "Důležité je, aby lékárnička byla použitelná jednoduše a účelně v terénu ve stresové situaci," shrnul vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska a zdravotnický záchranář olomoucké záchranky Petr Matouch.

Některé testované lékárničky měly podle Matoucha nekvalitní obvazový materiál, špatné rukavice, nevhodné zaškrcovadlo a náplasti nízké kvality.

Příliš pružný obvaz použitý pro zástavu krvácení může způsobit zraněnému další trauma, málo savé polštářkové náplasti nepomohou zastavit krvácení a slepené či malé rukavice zachránce na ruce nedostane. "Po nákupu radíme lékárničku rozbalit a seznámit se s jejím obsahem, nevozit ji v autě zalisovanou ještě ve fólii z obchodu," řekl Matouch.

Že by autolékárnička neměla chybět v povinné výbavě žádného vozu, ví téměř každý. Pro jistotu si ale zkontrolujte, zdali je v ní vše, co vyžaduje vyhláška pro rok 2014.

Autolékárnička je součástí povinné výbavy motorového vozidla při provozu na pozemních komunikacích dle vyhlášky Ministerstva dopravy České republiky č. 341/2002 Sb. Obsah autolékárničky je přímo stanoven touto vyhláškou ve znění vyhlášky č. 238/2009 Sb., vyhlášky č. 216/2010 Sb. a vyhlášky č. 182/2011 Sb.

Pokud máte lékárničku starší, musíte několik věcí dokoupit. Na základě vyhlášky č. 283/2009 Sb. ve znění vyhlášek č. 216/2010 a 182/2011 Sb. musí autolékárnička pro letošní rok obsahovat tyto součásti:

- Leták o postupu při poskytování první pomoci 1 ks
- Resuscitační masku s výdechovou chlopní a filtrem 1 ks
- Obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře min. 8 cm, savost min. 800 g/m2) 3 ks
- Obvaz hotový se 2 polštářky (šíře min. 8 cm, savost min. 800 g/m2) 3 ks
- Šátek trojcípý z (netkaného) textilu (délka stran min. 960 x 1 360 x 960 mm) 2 ks
- Náplast hladkou na cívce (velikost 2,5 cm x 5 m, min. lepivost 7 N/25 mm) 1 ks
- Náplast s polštářkem (velikost 8 cm x 4 cm, min. lepivost 2,5 N/cm) 6 ks
- Obinadlo škrticí pryžové (60 x 1 250 mm) 1 ks
- Roušku plastovou (20 x 20 cm, tloušťka 0,05 mm) 1 ks
- Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu 1 pár
- Nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty – délka min. 15 cm 1 ks
- Isotermickou fólii (rozměry min. 200 x 140 cm) 1 ks

Víte že: pokud osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví, neposkytnete potřebnou pomoc, ač tak můžete učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, budete potrestáni odnětím svobody až na jeden rok, upozorňuje tipcars.com.

Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví, neposkytne potřebnou pomoc, ač je podle povahy svého zaměstnání povinen takovou pomoc poskytnout, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti. § 208 zákona č. 140/1961 Sb. (trestní zákon) v tomto případě hovoří jasně: řidič dopravního prostředku, který po dopravní nehodě, na níž měl účast, neposkytne osobě, která při nehodě utrpěla újmu na zdraví, potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama