Přezutí na zimu? Řidiči si letos připlatí, pneumatiky podražily

Cena zimních pneumatik se meziročně zvýšila zhruba o 2,5 procenta. Nejvíce zdražily menší rozměry od 13 do 15 palců. Zdražení se týká celé Evropy a je způsobené vyšší cenou surovin a nákladů na výrobu a logistiku. Přezouvání v pneuservisech podražilo zhruba o pět procent.

test zimních pneumatik
doporučujeme

Vyplývá to z údajů obchodu Pneumatiky.cz. Průměrná cena za nejoblíbenější sady pneumatik se podle srovnávače Heureka.cz pohybuje od 6000 do 8000 korun, velmi záleží na konkrétních modelech a požadavcích. Zvýšení ceny se netýká všech značek. Například Dunlop ve srovnání s minulým rokem zlevní. Cenově dostupnější budou i větší pneumatiky s průměrem nad 19 palců, které zlevňují dlouhodobě.

Motoristé stále častěji nakupují pneumatiky ve větších rozměrech. Zatímco v roce 2016 si pláště s průměrem 19 až 22 palců objednalo osm procent zákazníků, v současnosti je to 15 procent. Naopak popularita pneumatik s průměrem 15 palců za stejnou dobu klesla o sedm procentních bodů na 16 procent.

Řidiči s nákupem zimních pneu zatím příliš nespěchají. I když prodeje již jsou podle Heureky proti letním měsícům dvojnásobné a postupně narostou až na trojnásobek, proti loňsku jsou nižší. "Za září a říjen řidiči nakoupili o pět procent méně pneumatik než v minulém roce. Na vině je hlavně teplý a slunečný říjen," doplnil ředitel Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier. Pneuservisy se přesto postupně plní a čekací lhůty prodlužují. Nejdéle si řidiči počkají na přezutí v Praze, kde je čekací lhůta až deset dnů. Největší zájem o termín lze očekávat poslední týden v říjnu a první dva týdny v listopadu, kdy tradičně přezouvá nejvíce řidičů.

Kvůli vyšším provozním nákladům na technologie a pracovní sílu většina pneuservisů zdražila v průměru o pět procent. Změny se nejvíce promítly do ceníku velkých síťových pneuservisů, které využívají nejmodernější technologie a mají dostatek stálých zákazníků.

Nejprodávanějšími značkami jsou podle Heureky Barum a Continental. Stejně jako v minulém roce lze podle Schwangmaiera očekávat velký zájem o loňskou novinku Barum Polaris 5. Ta již v roce 2018 tvořila pětinu všech prodaných pneumatik. Zvýšená poptávka je také u rozměrů 205/55/R16 a 225/45/R17 určených například pro Škodu Octavii.

Přezutí na zimní pneumatiky je v Česku povinné od listopadu do konce března na vyznačených úsecích silnic nebo za zhoršených povětrnostních podmínek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na zimní pneu už přezulo 69 procent řidičů, více než loni za stejnou dobu

03.11.2020 10:32 Na zimní pneumatiky má na začátku listopadu přezuto již 69 procent řidičů, což je o pět procentních…

Volkswagen v USA svolává 216 tisíc aut Jetta, hrozí únik paliva

03.11.2020 09:50 Německý automobilový koncern Volkswagen ve Spojených státech svolává do servisů asi 218.000 vozů…

Řidičům začíná povinnost mít na ledu či sněhu zimní pneumatiky

01.11.2020 07:47 Dneškem začíná pro motoristy znovu platit povinnost mít na autech zimní pneumatiky, jestliže je na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama