Důchodci často jezdí s neplatným potvrzením o způsobilosti k řízení

Brno - Formuláře potvrzující řidičům nad 60 let jejich zdravotní způsobilost k řízení automobilů nemusí vždy odpovídat platným právním předpisům. Zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová totiž zjistila, že lékaři často používají starý tiskopis, který nesplňuje požadavky silniční vyhlášky.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Řidiči s takovým potvrzením se však i bez vlastního zavinění dopouštějí přestupku řízení bez povinného posudku," řekla agentuře Mediafax mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková. Hrozí jim pak pokuta výši pěti až deseti tisíc korun a zákaz řízení na dobu šesti měsíců až jednoho roku.

Vyhláška o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel totiž podle Hrazdílkové přesně stanovuje, jaké údaje musí potvrzení obsahovat, v příloze uvádí vzor potvrzení s tím, že grafická podoba potvrzení může být odlišná, obsah však musí být zachován. "Pokud řidič přeloží policii při kontrole potvrzení s jiným obsahem či s chybějícími údaji, které vyhláška vyžaduje, nemůže policie postupovat jinak, než vyhodnotit záležitost jako spáchání přestupku," upozornila zástupkyně ombudsmana Seitlová.

Zástupkyně veřejného ochránce práv je přesvědčena, že pochybení se v těchto případech dopouštějí lékaři, kteří vystavují potvrzení nesplňující podmínky stanovené právními předpisy. Vydání potvrzení o zdravotní způsobilosti k řízení přitom není bezplatné. Řidiči za něj u lékaře musí uhradit okolo 300 korun.

"Za alarmující považuje v této souvislosti zástupkyně ochránce zjištění, že lékaři v některých případech trvají na starých formulářích i přes upozornění, že tyto formuláře již nevyhovují předpisům," konststovala Hrazdílková.

Výrobce formulářů kontaktovaný v souvislosti s konkrétním případem potrestaného řidiče, zástupkyni ochránce potvrdil, že sice vydává a nabízí formuláře odpovídající požadavkům vyhlášky, ale někteří lékaři si výslovně přejí formuláře staré. "Svůj požadavek odůvodňují přáním žadatelů. Zatímco původní potvrzení byla stejného formátu, jako doklady k vozidlu, nová je nutno překládat a hrozí tak jejich poškození či ztráta," upřesnila.

Seitlová zároveň konstatovala, že se správní orgány nedopouštějí pochybení, pokud trestají řidiče bez platného potvrzení o zdravotní způsobilosti.

Vzhledem k tomu, že se působnost daná zákonem o veřejném ochránci práv nevztahuje na lékaře, považuje podle Hrazdílkové zástupkyně ochránce za nutné upozornit přímo veřejnost na možné potíže, do nichž se řidiči nad 60 let mohou dostat. "Současně hodlám oslovit ministerstvo zdravotnictví s žádostí, aby metodicky působilo na lékaře a upozornilo je na nutnost respektovat při vydávání potvrzení platné právní předpisy," řekla agentuře Mediafax Seitlová.

Loading...
Témata: řidiči | důchodci
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Majitel zlatého porsche si v něm nezajezdí, policie mu ho z bizarního…

12.04.2019 19:52 Aktualizováno Policie v severoněmeckém Hamburku zakázala 31letému řidiči používat jeho porsche polepené zlatou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama