Billboardy podél silnic většině lidí nevadí

Praha - Největší bezpečnostní riziko na českých silnicích představují řidiči pod vlivem alkoholu či omamných látek, naopak nejméně vadí často diskutované billboardy podél silnic a technicky nevyhovující automobily. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti SANEP zveřejněných v neděli.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

„Většina veřejnosti obecně nepovažuje provoz na našich silnicích a dálnicích za bezpečný a stejně tak se většina široké veřejnosti domnívá, že policisté nevynakládají dostatečné úsilí, aby tomu bylo jinak,“ uvádí SANEP.

Téměř třetina dotazovaných (33,4 procenta) se domnívá, že největším bezpečnostním rizikem silničního provozu jsou řidiči pod vlivem alkoholu či omamných látek. Bezohledné řidiče považuje za největší riziko 16,5 procenta respondentů, tzv. piráti vadí nejvíce 5,5 procenta dotazovaných.

Na dalších předních příčkách se umístili předjíždějící kamiony (1,6 procenta), telefonující řidiči (1,5 procenta) a mikrospánek (1,3 procenta). V celkovém hodnocení 12 možných rizik se jako poslední, nejméně obávané umístily problematické a často diskutované billboardy podél silnic, které vnímá jako největší bezpečnostní riziko silničního provozu pouze 0,3 procenta dotázaných. Za absolutně nejméně nebezpečné z daných možností považuje veřejnost technicky nevyhovující automobily, které "získaly" pouze 0,2 procenta hlasů.

Billboardy umístěné podél silnic a dálnic, které se stávají terčem častých diskusí o jejich nebezpečnosti pro účastníky silničního provozu, vadí v souhrnu 11,1 procenta dotázaných. Odstraněním billboardových ploch podél silnic a dálnic by však podle názoru více než dvoutřetinové většiny (68,4 procenta) nedošlo k výraznému snížení nehodovosti a bezpečnostního rizika spojeného s jízdou na pozemních komunikacích.

Stejně tak se 68,5 procenta dotázaných nedomnívá, že schválené billboardové plochy umístěné podél pozemních komunikací představují pro řidiče zásadní bezpečností riziko. „Celkově tak lze říci, že billboardové plochy, které se často stávají terčem kritiky, rozhodně nepředstavují pro většinu společnosti, a to jak aktivních, tak i pasivních účastníků silničního provozu, vážné dopravní riziko, na rozdíl od opilých řidičů, které označila za největší rizikový faktor třetina veřejnosti,“ uzavírá SANEP.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 11. - 31. července 2010 proveden na reprezentativním vzorku 15 607 dotázaných ve věkové kategorii 18 - 69 let.

1. Řidiči pod vlivem alkoholu či omamných látek (33,4%)
2. Bezohlední řidiči (16,5%) 
3. Tzv. "piráti silnic" (5,5%)
4. Předjíždějící kamiony (1,6%)
5. Telefonující řidiči (1,5%)
6. Mikrospánek (1,3%)
7. Nekvalitní povrch vozovky (1,2%)
8. Nezkušení řidiči (1,1%)
9. Kouřící řidiči (0,8%)
10. Divoká zvěř (0,7%)
11. Billboardy podél silnic (0,3%)
11. Technicky nevyhovující automobily (0,2%)
12. Všechno uvedené (34,5%)
13. Nevím (1,4%)

Zdroj: SANEP

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Majitel zlatého porsche si v něm nezajezdí, policie mu ho z bizarního…

12.04.2019 19:52 Aktualizováno Policie v severoněmeckém Hamburku zakázala 31letému řidiči používat jeho porsche polepené zlatou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama