Máte kombík nebo pickup? Platí pro vás nová dopravní značka

Praha - Řidiči malých dodávek, kombíků s přepážkou nebo pickupů by měli zpozornět, od letošního roku se totiž i jich týká značka, kterou doposud mohli s klidem ignorovat. Jedná se o 'Zákaz vjezdu nákladních automobilů', který se teď vztahuje na daleko více aut.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Možná jste o této změně věděli, možné ne, jedná se ale o další kontroverzní úpravu z pera ministerstva dopravy, na které vás v posledních týdnech upozorňujeme. Po 'změně' přednosti na kruhových objezdech a nové platnosti značky 'Zimní výbava' je to změna dopravních předpisů pro nákladní auta.

Doposud platilo, že dopravní značka 'Zákaz vjezdu nákladních vozidel' platila pro auta s hmotností nad 3,5 tuny. Od letošního roku je ale situace jiná a značka se vztahuje na všechna auta z kategorie N, tedy i na nákladní automobily, jejichž hmotnost nepřevyšuje 3500 kg. Nově se tak zákaz vjezdu týká menších dodávek, pickupů, tahačů, ale také třeba osobních aut s mřížkou za zadními sedadly.

Pozměněná vyhláška č. 294/205 o pravidlech provozu na pozemních komunikacích nově popisuje tuto dopravní značku takto: "Značka zakazuje vjezd nákladním automobilům, tahačům přívěsu nebo návěsu a speciálním automobilům. Značka neplatí pro obytné automobily. Je-li na dodatkové tabulce nebo na značce pod symbolem nákladního automobilu uvedena hodnota nejvyšší povolené hmotnosti (uvádí se v tunách), platí značka pro vozidla o nejvyšší povolené hmotnosti převyšující tuto hodnotu. U jízdní soupravy je rozhodný součet nejvyšších povolených hmotností všech vozidel soupravy."

Pokud tedy u zmíněné značky není dodatkovou tabulkou doplněna hmotnost, žádné nákladní auto za ni nesmí.Tyto značky jsou přitom téměř všude - na silnicích, při vjezdu do ulic nebo částí města, na parkovištích atd.

Ministerstvo předpokládá, že obce postupně doplní dodatkové tabulky do míst, kam budou chtít zakázat pouze vjezd velkých nákladních aut, stejně jak tomu bylo doposud. Pokud by to totiž neudělaly, hrozilo by, že zcela odříznout zásobování některých částí a také výrazné zpomalí provoz.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama