Europarlament schválil povinné ESP, podporuje povinné šetřivé pneumatiky

Evropský parlament dnes schválil novou povinnost automobilových výrobců montovat do každého vozu systém ESP. Chce se zasadit také o změnu legislativy v oblasti pneumatik.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

Povinné zavedení ESP bude podle Europarlamentu platit od roku 2011, Evropská komise navrhovala termín o rok pozdější. Toto nařízení by mělo na silnicích ušetřit až několik set lidských životů.Oproti tomu je možné, že by se cena nových aut mohla o několik tisícikorun zvýšit. Návrh ještě musí podpořit všechny členské státy.

Systém ESP dokáže eliminovat počínající smyk přibrzděním jednotlivých kol. V současné době je za příplatek k dispozici téměř v jakémkoliv autě. Pracuje v součinnosti s ABS a dalšími pomocníky. Různé automobilky tento systém pojmenovávají různě, můžeme se tak setkat se zkratkami VDC, DSC a dalšími.

Druhá direktiva, o které se uvažuje, je povinné zavedení nízkoodporových pneumatik. Tohle opatření souvisí s nižší spotřebou paliva a nižší hlučností.

Na druhou stranu nižší tření mezi pneumatikou a silnicí způsobuje delší brzdnou dráhu a vyšší riziko smyku.

Více o autech na www.AutoRoad.cz.

Loading...
Témata: esp | EU
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Majitel zlatého porsche si v něm nezajezdí, policie mu ho z bizarního…

12.04.2019 19:52 Aktualizováno Policie v severoněmeckém Hamburku zakázala 31letému řidiči používat jeho porsche polepené zlatou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama