Jak se jezdí v Česku

PRAHA - Ministerstvo dopravy zpracovalo statistiku, která vyjmenovává deset nejčastějších dopravních přestupků v Česku a u každého z nich uvádí, jak častý je v jednotlivých regionech. Informace přineslo sobotní vydání Lidových novin.

Přidejte svůj názor

Notorickým hříchem českých řidičů je mírné překročení rychlosti v obci. V této disciplíně kraluje naprosto bezkonkurenčně Praha, kde padla pětina pokut za tento delikt. Praha dominuje i druhému nejčastějšímu pochybení, tedy vjetí do zákazu vjezdu. Dopravní experti to přičítají především tomu, že jsou zdejší ulice přeznačkované a zároveň sem jezdí velký počet řidičů, kteří místopis hlavního města neovládají.

Vedle Prahy je dalším svérázným regionem Jihomoravský kraj, neboť tamní řidiči nejvíce z celé republiky telefonují za jízdy, nepoutají se pásem a překračují rychlost mimo obec. Doménou motoristů ve středních Čechách je zase alkohol a drogy.

Jednou z příčin, proč se od sebe jednotlivé kraje tolik liší, může být i rozdílná skladba zdejšího obyvatelstva a charakter silniční sítě. Velké rozdíly jsou třeba mezi šoféry z venkova a z měst. Roli může hrát i sociální a ekonomická situace obyvatel. Právě tím si odborníci vysvětlují výjimečné množství řidičů bez oprávnění, které odhalili policisté v Ústeckém kraji. Patnáct procent řidičů bez papírů bylo evidováno právě zde.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama