Řidiči v Česku chybují. Umíte skladovat pneumatiky?

Praha - I nepoužívaná pneumatika ležící v garáži má svoji omezenou životnost. Její stáří přitom není radno podceňovat, na funkční užití má totiž stejný vliv jako kvalita a hloubka dezénu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Ačkoliv se osm Čechů z deseti při nákupu spoléhá jen na kvalitu vzorku, za zcela novou pneumatiku by měli lidé považovat jen takovou, jejíž stáří nepřesáhlo šest let. Tedy pokud kupujete zcela novou pneumatiku, neměla by být vyrobena před více než šesti lety.

„Věk pneumatiky je však údaj, který si mnoho řidičů vykládá naprosto nesprávně i v opačném smyslu. Předpokládají například, že pokud si koupí pneumatiku starou dva roky, bude mít horší vlastnosti, než pneumatika vyrobená letos," uvádí pro web Sme.sk Lenka Majková ze společnosti Goodyear.

Jak poznáte stáří pneumatiky

Stáří pneumatiky si může každý překontrolovat pomocí takzvaného DOT kódu z boku pneumatiky, kde poslední dvojčíslí symbolizuje rok výroby pneumatiky a předchozí dvě číslice pořadové číslo týdne v daném roce.

Jak správně skladovat pneumatiky

Dobu, po kterou je možné považovat pneumatiku za novou, však ovlivňují i další faktory. Mezi nejzávažnější patří podmínky, v kterých je skladována. Pneumatiky bychom přitom měli chránit především před vysokými teplotami, náhlými změnami teplot, vlhkostí, před ultrafialovým zářením nebo před agresivními chemikáliemi. Všechny tyto činitele mohou zkrátit životnost nové pneumatiky i pod hranici pěti nebo šesti let.

Zuté pneumatiky bychom měli skladovat na stojato, ale několikrát za dobu uskladnění (sezónu) je přetočit. Pneumatiky na discích můžeme ukládat na sebe, ale tak, aby se dotýkaly jen disky, ne gumy.

Loading...
Témata: auto, moto | pneumatiky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Majitel zlatého porsche si v něm nezajezdí, policie mu ho z bizarního…

12.04.2019 19:52 Aktualizováno Policie v severoněmeckém Hamburku zakázala 31letému řidiči používat jeho porsche polepené zlatou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama