Jakou autosedačku? Zde je pár užitečných rad

Praha - Německý automotoklub ADAC zveřejnil svůj pravidelný test autosedaček. Jak dopadl? Podívejte se na výsledky. Nejde v nich zdaleka jen o bezpečí dítěte, ale i o tak praktické věci jako jednoduchost instalace, obsah škodlivých látek nebo snadnost čistění.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Vysloveně nedostatečnou v testu německého autoklubu ADAC nedostala žádná autosedačka. Ale hned několik si odnáší známku 4 (dostatečnou) jak v bezpečnosti dítěte, tak v obsahu chemických škodlivin nebo složitosti instalace autosedačky.

Máte-li dítě a o koupi autosedačky uvažujete, vyplatí se vám uvedené tabulky (níže) důkladně prostudovat. Nevyhodíte tak peníze z okna, neohrozíte bezpečí dítěte a nebudete se později vztekat, až budte sedačku instalovat.

Projít následující tabulky je jen zdánlivě složité. V první řadě musíte znát hmotnost dítěte a tomu přizpůsobit výběr autosedačky. Například novorozenecká autosedačka připomíná spíše kolébku než sedačku a dítě v ní leží. Další kategorie (0 plus) autosedaček se zase umisťuje zády ke směru jízdy, což v případě nárazu chrání dosud nezpevněnou krční páteř dítěte. U dalších autosedaček pro větší děti zase oceníte nadstandard v podobě možnosti spící dítě v sedačce usadit v poloze ležmo.

Kategorie autosedaček:

kategorie 0 : od narození do 10 kg, přibližně do 1 roku,
kategorie 0+ : od narození do13 kg, přibližně do12 až 18 měsíců,
kategorie I: od 9 do 18 kg, přibližně od 1 roku do 4 let,
kategorie II: od 15 do 25 kg, od 3 do 7 let
kategorie III: od 22 do 36 kg, od 6 let do 12 let.

V případě, že jsou sedačky pro více váhových skupin najednou, najdete je označené takto:

kategorie 0/I (a 0+/I) : do 18 kg
kategorie I/II/III : od 9 do 36 kg
kategorie II/III : od 15 do 36 kg

Ač se na to mnoho lidí může dívat s nelibostí, odborníci raději doporučují nákup nových sedaček, protože nikdy nevíte, v jakém stavu se použitá sedačka nabízí a zda nemá skrytou vadu třeba právě po autonehodě.

Vyplatí se rovněž investovat do takové sedačky, která bude dítěti pohodlná, má kvalitní polstrování a dobrý výhled z okna vozu. Snadnost instalace autosedačky do vozu naopak oceníte zase vy jako rodič. Zejména u autosedaček pro kojence, které se používají i jako korbička kočárku nebo k přenášení a odpočinku dítěte. Takové sedačky mají i tzv. základnu, která je v autě dlouhodobě instalována a sedačka se k ní jednoduše připojuje i odpojuje.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama