Crash test: Nezajištěná výbava na hory? Lyže vás v autě propíchnou. VIDEO

Berlín - Chystáte se na zimní dovolenou a berete s sebou lyže? Tak se dobře podívejte, co vám nezajištěné mohou způsobit. Následky mohou být naprosto fatální a to test proběhl jen při padesátikilometrové rychlosti. Nehody se stávají ale při daleko vyšších rychlostech.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Německý autoklub ADAC testoval, jak nebezpečné jsou pro posádku vozidla volně položené lyže, helmy a další předměty nepostradatelné pro zimní dovolenou.

"Lyže dokážou propíchnout opěradla, lyžáky vám mohou způsobit těžká zranění, protože vás mohou silně udeřit do hlavy," vysvětluje Petr Vomáčka z ÚAMK, právě český autoklub na testech s ADACem spolupracoval. "Nezajištěný předmět o váze 20 kilogramů může při nehodě narazit silou až jedné tuny!" varuje tiskový mluvčí ÚAMK.

ADAC společně s ÚAMK provedly dva testy. V prvním testu bylo sklopeno zadní sedadlo a do prostoru byly volně naskládány lyže, helmy, lyžáky a kufry. "Následky byly ničivé! Při nárazu v rychlosti 50 km/h se celý náklad vymrštil dopředu a zasáhl řidiče i spolujezdce. Interiér auta byl zcela zdemolován.

Sedadla nápor nevydržela a tenkou výstelku z pěnové hmoty v oblasti beder lyže poničily natolik, že v případě vážné nehody by došlo k těžkým zraněním páteře," prozradil Vomáčka s tím, že nezajištěná zimní výbava by mohla osádku auta i zabít.

Ve druhém testu byly lyže a kufry pevně připoutány a lyžáky naskládány na podlahu za přední sedadlo. "Zavazadla zůstala na svém místě. Opěradla zadních sedadel sice náraz těžkých kufrů vydržela jen těsně, ale cestující nebyli ohroženi," uvedl tiskový mluvčí ÚAMK.

Český autoklub proto doporučuje, abyste při cestách na hory náklad zajistili, lyže, lyžařské helmy či další vybavení připevněte fixačními prvky. "Nezajištěný předmět totiž při rychlosti 50 kilometrů za hodinu letí třiceti až padesátinásobně větší silou, než je jeho váha," upozorňuje Vomáčka. "Zadní sedadla byste v zásadě neměli sklápět, protože mohou posloužit jako ochranná stěna," dodává.

V Německu vás pak nezajištěné lyže mohou vyjít i pěkně draho. Tamní policisté totiž za to dávají padesátieurovou pokutu (asi 1380 korun) a strhnou tři body.

Loading...
Témata: auto, moto | Zima
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama