Profil editora

Adéla Soukupová

Adéla Soukupová

Zpráva úspěšně odeslána

Zprávu se nepodařilo odeslat. V případě opakování této chyby nás kontaktujte přímo na e-mail redakce@eurozpravy.cz

Napište autorovi

Zbývá 1000 znaků.

Přečtěte si poučení o sbírání a ukládání informací, souvisejících s vaším dotazem.

Související články:

Covid-19, ilustrační foto

Zánětlivý syndrom vyvolaný covidem-19 může postihnout i dospělé, varují experti

Vzácný zánětlivý multisystémový syndrom u dětí byl jako možná komplikace covid-19 pozorován již začátkem jara. Syndrom podobný Kawasakiho chorobě postihuje více orgánů a děti často potřebují hospitalizaci. Vyznačuje se mimo jiné bolesti břicha, vysokou horečkou, poškozením srdce, v některých případech dochází k syndromu toxického šoku. Americké centrum pro kontrolu a prevenci vydalo zprávu, že podobný stav byl pozorován i u dospělých.
Ilustrační fotografie

Dívka přežila již tři operace nádoru v mozku. V rodině mají neobvyklý syndrom

Amelie „Milli“ Lucasová je třináctiletá dívenka z Austrálie, které byl v roce 2016 diagnostikován nádor v mozku. Po několika chemoterapiích se zdálo, že má dívka vyhráno, ale rakovina se v roce 2019 vrátila s mnohem větší razancí a lékaři předpokládali, že brzy zemře. Experimentální operace však dívce zachránila život, lékaři dívku označovali za „zázračné dítě“, rakovina se však vrátila znovu v dubnu letošního roku.
Petr Smejkal

Češi by měli být klidnější, mají dobrou zdravotní péči, míní epidemiolog IKEM

Americký systém zdravotního pojištění je unikátní a zcela se liší od evropského modelu, který není postavený na veřejném pojištění, které kryje náklady všech obyvatel. Epidemiolog Petr Smejkal se po revoluci rozhodl odejít do Spojených státu, kde žil 25 let, může tak srovnávat rozdílný přístup k vlastnímu zdraví mezi Čechy a Američany i přístupnost zdravotní péče a zodpovědět otázku, proč jsou Američané o tolik klidnější tváří v tvář celosvětové pandemii covid-19.
Ilustrační foto

Vědci zjistili, jaký vliv má karanténa na lidské zdraví

Česko bojuje s druhou vlnou koronaviru, který tvrdě zasáhl převážně hlavní město. Vláda znovu přijala mimořádná opatření a nový ministr zdravotnictví Roman Prymula chce v průběhu příštího týdne vyhlásit další ohledně veřejného shromažďování a o případném uzavření středních škol. Obyvatelé se obávají nejhoršího, a to je vyhlášení karantény, protože podle epidemiologů je to jeden z nejlepších způsobů, jak se účinně bránit před šířením viru. Jaký má karanténa vliv na naše fyzické zdraví? Podle odborníků oslabujeme svá srdce, plíce a zhoršuje se funkce mozku.
Tchaj-Wan

Tchaj-wan boj s covidem zvládá. Jaké je jeho tajemství?

Téměř celý svět stále bojuje s novým typem koronaviru, který byl poprvé detekován v čínském Wu-chanu na konci roku 2019. Nejhůře zasaženou zemí je USA s téměř 7 milióny pozitivními případy a některé země Evropy tvrdě zasáhla druhá vlna, včetně České republiky. Existuje jedno místo, kde lidé chodí bez roušek, nemusí dodržovat rozestupy a země běží ve stejném rytmu jako před první detekcí viru SARS-CoV-2, přestože se nachází pouze 130 kilometrů od Číny a má více než 23 miliónů obyvatel.
Halloween

Oslava Halloweenu v USA se blíží. Jak bude vypadat uprostřed pandemie?

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydalo směrnici, jak přesně bude probíhat halloweenská koleda 31. října uprostřed pandemie. Žádné klepání na dveře, sladkosti na konci příjezdové cesty a obdivování výzdoby z dálky. Takto by podle CDC měl probíhat jeden z nejoblíbenějších svátku roku v USA.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Statistiky covidu si lidé vykládají špatně. Proto si myslí, že chřipka je horší, míní expert

Statistiky celosvětové pandemie covid-19 se po internetu množí jako houby po dešti. Můžeme si vybrat z nepřeberného množství podporující náš názor a zároveň ignorovat ty, které by ho vyvracely. Statistiky bez správné interpretace mohou vést až k dezinformacím o celosvětové zdravotnické krizi. Expert ukázal nejběžnější statistické dezinformace vyskytující se převážně na sociálních sítích.
Ilustrační foto

Nadějný lék proti koronaviru? Z Česka přichází pozitivní zpráva

Olomoucký Ústav molekulární a translační medicíny společně se svými kolegy z kanadské společnosti Laurent Pharmaceuticals se dlouhodobě zabývají lékem s názvem LAU-7b, známým pod jménem fenretinid. Zjistili, že látka fenretinid používaná při léčbě rakoviny dokáže účinně zpomalit průběh cystické fibrózy. Lékaři doufají, že farmakum by mohlo pomoci i při léčbě vážnějšího průběhu onemocnění covid-19.
Itálie (Miláno): Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Poučená Itálie účinně bojuje s druhou vlnou covidu. Zvládá ji lépe než Česko

Itálie byla první zemí v Evropě kde virus SARS-CoV-2 udeřil na jaře letošního roku. V té době bylo k dispozici velmi málo informací ohledně přenosu nového koronavirusu a to mělo za následek masivní úmrtnost převážně mezi staršími obyvateli. Na mnoha místech musela s odvozem mrtvých pomáhat armáda, protože zdravotnický systém zcela zkolaboval. V současné době mnoho zemí Evropy bojuje s druhou vlnou, která tvrdě zasáhla i Českou republiku, ale Itálie se poučila a zdá se, že svůj boj s korovirovou krizí vyhrává.
Ilustrační foto

Ordinace praktiků se plní. Lékařů jsou na hraně svých možností, varuje sdružení

Roman Prymula (za ANO) vystřídal ve funkci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a s tím souvisí i jistá očekávání. Praktičtí lékaři jsou kvůli koronavirové situaci v Česku zhlceni administrativní agendou a od nového ministra zdravotnictví očekávají lepší organizaci a také zlepšení komunikace, protože podle slov předsedy Sdružení praktických lékařů pracují na hraně svých možností.
brýle

Vědci zkoumali covid u lidí s brýlemi. Jsou ti, kdo špatně vidí, lépe chráněni?

Nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat dostatečné rozestupy. To jsou pravidla 3R, která jsou doporučována nejen v České republice k úspěšnému zvládnutí koronavirové situace, ale také po celém světě. Vědci v Číně přišli s novou studií naznačující, že lidé, kteří nosí brýle více jak osm hodin denně mají menší pravděpodobnost nákazy covid-19.
Ilustrační fotografie

Covid-19 poškozuje plíce, mozek i srdce, shodují se odborníci z ČR i ze světa

Onemocnění COVID-19 je považováno především za respirační onemocnění. SARS-CoV-2 ale ovlivňuje více orgánových systémů včetně kardiovaskulárního či centrálního nervového systému (CNS), nová studie z Univerzity Yale potvrdila, že se infekce může dostat také do mozku. Podle českého infektologa Ladislava Machala, který se obává dlouhodobých následků viru, to není žádné překvapení.
Ilustrační fotografie

Negativním testem to nekončí. U vyléčených z covidu se objevuje dlouhodobá únava

Nový koronavirus byl poprvé detekován začátkem letošního roku a vědci po celém světě započali rozsáhlé výzkumy. Víme, jak se respirační virus SARS-CoV-2 šíří, jaké jsou příznaky nemoci covid-19 i jak se chránit před nákazou. Virus se šíří po celém světě už devět měsíců a s přibývajícími počty pozitivně testovaných lidí se objevuje více důkazů, že nákaza má i dlouhodobé důsledky na lidský organismus.
Nová verze aplikace eRouška je ke stažení.

Stát spustil novou eRoušku. O data se bát nemusíte

Mobilní aplikace eRouška byla vytvořena jako pomoc hygienickým stanicím při trasování kontaktů. Vlnu nevole mezi českými občany způsobila kvůli potencionálnímu sledování. Mobilní aplikace byla proto aktualizována, aby byla zcela anonymní. Nyní funguje jako varovný systém.
Ilustrační foto

Jednorázové roušky škodí. Jen ne lidem, ale přírodě

Britské politické strany upozorňují, že od začátku celosvětové pandemie bylo vyprodukováno enormní množství plastového odpadu v souvislosti s ochrannými prostředky, které nejsou správně likvidovány a ohrožují divou zvěř. Politické strany vyzývají britskou vládu, aby podnikla kroky a přiměla britské občany k nošení roušek, které se dají nosit opakovaně a jsou tedy šetrné pro životní prostředí.
Další články

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusko vyslalo na Ukrajinu další rakety a drony. 26 jich armáda sestřelila

V noci na čtvrtek ukrajinská armáda zneškodnila 26 dronů, které útočily na pozice ruských sil. Uvedl to podle serveru Ukrajinska pravda velitel ukrajinských vzdušných sil Mykola Oleščuk.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy