Profil editora

Aneta Navrátilová

Aneta Navrátilová

Studuje obor Evropská studia na Masarykově univerzitě v Brně. Studijně i ve svých článcích se zaměřuje především na téma brexit, Evropská unie a postavení České republiky v ní.

Zpráva úspěšně odeslána

Zprávu se nepodařilo odeslat. V případě opakování této chyby nás kontaktujte přímo na e-mail redakce@eurozpravy.cz

Napište autorovi

Zbývá 1000 znaků.

Přečtěte si poučení o sbírání a ukládání informací, souvisejících s vaším dotazem.

Související články:

Emmanuel Macron se sešel s Milošem Zemanem

Macron je skeptický ohledně obchodní dohody s Británií

Francouzský prezident Emmanuel Macron nepovažuje uzavření obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím do konce letošního roku za reálné. Do konce roku 2020 běží tzv. přechodné období, které nechce Macronův britský protějšek Johnson za žádnou cenu protahovat. Británie oficiálně opustila EU na konci ledna, nyní mají započít vyjednávání o podobě budoucích vztahů, tedy i těch obchodních.
Kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová

První březnový týden bude v europarlamentu nabytý

První týden nového měsíce bude na půdě institucí Evropské unie nabytý. Evropské poslance čekají v tomto týdnu důležitá zasedání dotčených politických skupin a výborů, setkání s mladou švédskou aktivistkou za životní prostředí nebo příprava na nadcházející Mezinárodní den žen. Na pořad agendy se dostane také téma víceletého unijního rozpočtu, na kterém se evropští lídři doposud neshodli, vyjednávání se Spojeným královstvím nebo reakce EU na šíření onemocnění COVID-19.
Johnson si dal u Macrona nohu na stůl, fotografie baví internet

Budoucí obchodní dohoda EU-Británie. Jakou bude mít podobu?

Komentář – Evropskou unii čeká nelehké vyjednávání o podobě budoucího obchodního vztahu a dohody, která tento vztah bude ukotvovat, se Spojeným královstvím. To téměř už před 14 dny ukončilo své členství v evropském bloku a po více než 46 letech se tak stalo první zemí, která z unijních struktur vystoupila. Do konce letošního roku by si britský premiér Johnson přál mít uzavřenou komplexní dohodu o budoucích vztazích s evropskými partnery. Tato dohoda bude ošetřovat budoucí spolupráci mezi britskými ostrovy a EU v nejedné citlivé oblasti. Největší pozornost však bude věnována vyjednávání o obchodní dohodě.
Albánie

Podaří se Komisi přesvědčit Francii a zahájit další kolo rozšiřování EU?

KOMENTÁŘ – Když se současná Evropská komise Ursuly von der Leyenové ujala na začátku loňského prosince mandátu, vytyčila si za jednu ze svých klíčových priorit otevření přístupových rozhovorů se dvěma čekajícími kandidátskými zeměmi. Mimo brexit a vyjednávání o obchodní dohodě mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií je právě rozšiřování evropského bloku jedním z nejzásadnějších témat letošních politických debat v Bruselu a ve Štrasburku. V uplynulém roce se totiž unijní lídři nemohli na dalším postupu v otázce rozšíření EU shodnout. Podaří se letos nové Komisi tuto debatu oživit, a zahájit tak po sedmi letech další kolo rozšíření evropského bloku?
Emmanuel Macron

Jaké budou postoje lídrů EU při vyjednávání o podobě budoucího vztahu s Británií?

Komentář - Tím, že se Spojené království 31. ledna 2020 oficiálně vyvázalo z institucionálních struktur Evropské unie, ještě neznamená, že brexitu nadobro odzvonilo. Právě naopak. Unijní sedmadvacítku na straně jedné a britské vyjednavače na straně druhé čeká krušných jedenáct měsíců nekompromisních negociací. Jaká stanoviska hájí vedoucí země EU, Německo a Francie?
Sídlo Evropského parlamentu

Europoslanci mají na začátku února napilno. Čím se zabývají?

Komentář - Evropský parlament, který má kvůli brexitu od minulého pátku o 46 poslanců méně, čeká poměrně krušný týden. Europoslanci dotčených parlamentní výborů budou diskutovat na téma koronaviru a v tomto smyslu na ochranu veřejného zdraví, dalším bodem bude slyšení předsedkyně Evropské centrální banky, debata o budoucím vztahu EU se Spojeným královstvím a mnohem víc. Na řadu opět přijde i problematika zneužívání unijních dotací nebo obchodní dohoda s Vietnamem.
Boris Johnson

Do Británie jen vyvolení? Johnson spustí nový vízový systém

Britský premiér Boris Johnson si je vědom skutečnosti, že by po brexitu mohlo dojít k odlivu nejen mnohých unijních studentů, ale i vědců, matematiků a dalších výzkumníků, kteří jsou pro oblast vědy Spojeného království důležitou základnou. Chce proto zavést nový vízový systém, který by měl nahradit dosavadní schéma Tier 1. V čem bude systém Globálních talentových víz tak jedinečný a co nového nejen Spojenému království přinese?
Sídlo Evropského parlamentu

Nové rozložení europarlamentu po brexitu: Jak se dotkne Čechů?

Komentář - Odchod Spojeného království z Evropské unie k 31. lednu 2020 nebude pro běžné britské či unijní občany do konce tohoto roku znamenat příliš mnoho změn, a to kvůli tzv. přechodnému období, které premiér Johnson odmítá prodloužit. Náhlou změnu však již pocítili britští politici a úředníci působící ve strukturách unijních institucí. Jejich mandáty totiž po brexitu automaticky zanikly. Jak se změnily počty politických představitelů v některých tělesech EU?
Sídlo Evropského parlamentu

Europarlament pohostí zástupce západního Balkánu. Rozšíří se EU?

Nedávno zvolený předseda Evropského parlamentu, David Sassoli, přivítá na půdě evropských institucí zástupce států západního Balkánu. V úterý 28. ledna se tak unijní představitelé setkají s předsedy parlamentů balkánských zemí. Klíčovým bodem summitu bude debata týkající se šancí balkánského regionu v Evropské unii.
Brexit, ilustrační foto

Brexit se kvapem blíží. Co bude s Brity v ČR?

Komentář – Brexit, odchod Spojeného království z EU, se kvapem blíží. Země opustí evropské uskupení příští týden 31. ledna 2020. Jaké změny toto datum přinese pro Brity aktuálně pobývající na území České republiky? Co musí britští občané učinit za účelem toho, aby v Česku mohli i nadále setrvat? Ministerstvo vnitra ČR přináší Britům návod, jak v tomto případě postupovat.
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán a Fidesz řeší v Bruselu problém. Evropští lidovci je nechtějí

Komentář - Evropská lidová strana, nejsilnější a nejpočetnější politická skupina na půdě Evropského parlamentu, zvažuje, že by prodloužila suspendování maďarské krajně pravicové strany Fidesz. O osudu strany tamějšího premiéra Viktora Orbána by měli unijní lidovci rozhodnout na začátku února. Zdá se však, že se členové EPP na jednotném postoji nemohou shodnout.
Brexit

Wales se bojí brexitu. Jaké bude jeho postavení?

Do brexitu zbývá jen něco málo přes týden a i přesto, že mají být unijním občanům pobývajícím na území Spojeného království po 31. lednu ponechána jejich dosavadní práva na pobyt na britských ostrovech, zdá se, že ne všichni občané EU tomuto příslibu věří. Především unijní občané ve žijící v oblasti Walesu jsou k po-brexitovému nastavení mechanismu usazování skeptičtí. Jejich obavy vyplývají zejména z proti-imigrační rétoriky.
Evropská unie, ilustrační foto

EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je zavedení takových opatření, které napomohou k dosažení cíle, který si představitelé a zástupci nejvyšších unijních institucí vytyčili na konci loňského roku – a to dosažení klimaticky neutrální Evropy do roku 2050. Je zřejmé, že pro dosažení stanoveného cíle budou zapotřebí dodatečné investice, a to jak z veřejného sektoru na unijní úrovni i úrovni členských států, tak ze sektoru soukromého. Jakým způsobem hodlá před pár dny předložený investiční plán Zelené dohody pro Evropu mobilizovat tyto dodatečné finanční prostředky?
Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Výsledek chorvatského předsednictví: Bude se EU rozšiřovat?

Chorvatsko, nejmladší člen Evropské unie, se na počátku nového roku ujalo rotujícího předsednictví Rady Evropské unie. Země v pomyslném čele unie stanula od svého vstupu do EU v roce 2013 poprvé. Chorvatský premiér při úvodním projevu zdůraznil důležitost vztahu EU se státy Balkánu. A předsedkyně Evropské komise s ním souhlasila. Von der Leyenová tak znovuotevřela téma přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a Albánií – podle ní dodrží Evropská unie svůj slib.
Sídlo ministerského předsedy Downing Street 10

Ministerstvo pro imigraci dostalo stopku? Po brexitu by mohlo narušit systém

Vzhledem k plánovanému odchodu Velké Británie z Evropské unie k 31. lednu tohoto roku kolovaly úvahy o tom, zda by po brexitu nemělo dojít k vytvoření nového ministerstva. Nový resort by se potýkal s problematikou imigrace na britské ostrovy a ochranou hranic. Z Downing Street se však ozývají spíše projevy nesouhlasu.
Brexit, ilustrační foto

Složité vyjednávání o budoucích vztazích Británie a EU. Bude stačit jedna dohoda?

Komentář – Jelikož ve čtvrtek 9. ledna 2020 došlo ke schválení tzv. prováděcího zákona k brexitu v dolní komoře britského parlamentu a očekává se, že legislativu podpoří i členové Sněmovny lordů, brexit k poslednímu lednu vypadá reálně. Po odchodu Spojeného království z EU 31. ledna však bude do konce roku trvat tzv. přechodné období, během kterého budou probíhat intenzivní jednání o podobě budoucích vztahů mezi dvěma entitami. Podaří se vyjednat jednotný komplexní dokument, nebo se strany uchýlí k vytvoření několika sektorových dohod?
Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Pokračující jednání o brexitu - Von der Leyenová míří za Johnsonem do Británie

Dnes se poprvé od počátku nového roku sejdou zástupci Spojeného království a Evropské unie za účelem dalšího vyjednávání o vystoupení země z evropského bloku. Do Westminsteru za Borisem Johnsonem směřuje předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová spolu s unijním vyjednavačem pro brexit Michelem Barnierem. Rozhovory se budou mimo jiné týkat i budoucí obchodní dohody. Unijní představitelé jsou k jejímu rychlému dojednání spíše skeptičtí.
Španělsko

Podpoří v dnešním druhém hlasování španělský parlament novou koaliční vládu Sáncheze?

Nedělení hlasování o důvěře v nově sestavenou koaliční vládu socialistického premiéra Pedra Sáncheze skončilo neúspěchem. Sánchezovi zbývalo jen pár hlasů, aby dosáhl požadované absolutní většiny. Dnes se hlasování o nové vládě bude ve španělském parlamentu opakovat. Očekává se, že by dnes důvěra Sánchezovi měla být vyslovena, potřebuje totiž pouze prostou většinu poslaneckých hlasů.
Evropská unie, ilustrační foto

Německo v čele EU? Témata, která budou hýbat Bruselem v roce 2020

Komentář – V roce 2019 jsme na poli Evropské unie mohli zaznamenat mnohá zemětřesení, ať už se jednalo o opakované odkládání dlouho očekávaného brexitu, volby do Evropského parlamentu či následnou volbu hlavy Evropské komise a jejího sedmadvaceti členného týmu, nebo dokonce o klimatické stávky vyvolané mladou švédskou aktivistkou. Uplynulý rok tak byl pro úředníky a lídry Evropské unie po mnoha stránkách výzvou. Co bude Bruselem a Evropskou unií hýbat v tomto roce?
Pedro Sánchez

Španělskem zmítá krize. Podaří se ji konečně zastavit?

Španělské království se již více než rok nachází v politické nejistotě. Důvodem je především nestabilní vnitropolitická situace v zemi způsobená neutichajícími snahami Katalánců o nezávislost jejich regionu a dvěma loňskými nerozhodnými volbami. Ani z listopadových voleb nevzešel jasný vítěz, který by v Cortes generales získal potřebnou většinu. Aktuálně působící premiér Pedro Sánchez byl proto pověřen sestavením koalice – ta se nyní zdá být na dosah více než za celý uplynulý rok. Vznikne v příštím týdnu ve Španělsku konečně vláda?
Další články

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy