Profil editora

Filip Brychta

Filip Brychta

Student žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně svou stáž vykonává jako redaktor serveru EuroZprávy.cz se zaměřením na zahraniční události. Do budoucna by se rád věnoval válečné novinařině.

Zpráva úspěšně odeslána

Zprávu se nepodařilo odeslat. V případě opakování této chyby nás kontaktujte přímo na e-mail redakce@eurozpravy.cz

Napište autorovi

Zbývá 1000 znaků.

Přečtěte si poučení o sbírání a ukládání informací, souvisejících s vaším dotazem.

Související články:

Eduard Heřmánek a Ivan Horváth

Berte tu nemoc vážně. Jsou to skuteční lidé, nejen pouhá čísla, říká medik

ROZHOVOR – Sousloví „pracovní povinnost“ poznalo mnoho studentů medicíny mnohem blíže, než si kdy představovali. Mnoho jich bylo nasazeno do zdravotnických zařízení, aby pomáhali bojovat s koronavirem. Vypomáhali na odděleních, kde jsou nemocní upoutáni pouze na lůžko, ale i na odběrových stanovištích. Ještě za studia se tak podívali do první linie. „Ani ten pohled na jediného staršího nemocného člověka není nic veselého a lidi by si to měli uvědomovat,“ říká jeden z mediků v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.
Radomír Pánek (Ústav fyziky plazmatu AV ČR)

V Praze vznikne světově ojedinělý fúzní reaktor, říká ředitel Ústavu plazmatu AV ČR

ROZHOVOR – Na půdě Akademie věd České republiky vznikne tokamak, který bude jako jediný na světě schopen generovat podobné toky energie jako budoucí fúzní reaktory. O spolupráci mají zájem světové velmoci. V budoucnu by se podle Radomíra Pánka, který je ředitelem Ústavu plazmatu Akademie věd ČR a místopředseda Fusion for Energy, mělo Česko ucházet o hostitelství projektu DEMO, který by přinesl tuzemskému trhu velké možnosti. Řekl to v poslední části rozhovoru pro EuroZprávy.cz.
Radomír Pánek (Ústav fyziky plazmatu AV ČR)

ITER musí dosáhnout desetkrát vyšší teploty než Slunce, říká ředitel Ústavu plazmatu Pánek

ROZHOVOR – Na projektu fúzního reaktoru ITER, který má určit cestu produkci elektřiny do budoucna, se podílí i Česko. Kromě dodávek materiálů a spolupráce s organizacemi EU se čeští vědci podílí i na výzkumu a experimentech. Například tokamak COMPASS stojící v jedné z budov Akademie věd v Praze je pro ITER hojně využíván. Brzy jej ale nahradí větší a novější tokamak, který český fúzní výzkum vynese na světovou špici. Zatím spolupráce na ITERu vynesla Česku přes dvě stě milionů korun. „Což není na vědu úplně málo,“ říká v druhé části rozhovoru pro EuroZprávy.cz Radomír Pánek, ředitel Ústavu plazmatu Akademie věd ČR a místopředseda Fusion for Energy.
Radomír Pánek (Ústav fyziky plazmatu AV ČR)

Nejdražší zařízení na Zemi v sobě uzavře malé Slunce. ITER stojí stejně jako olympiáda, říká český fyzik Pánek

ROZHOVOR – Nejdražší vědecké zařízení na planetě Zemi (dražší je už jen ISS ve vesmíru), které je třikrát těžší než Eiffelova věž, a poskytuje prakticky neomezený zdroj čisté energie. Tím vším má být tokamak ITER. Na tomto ambiciózním projektu se podílí 35 států světa včetně Česka a disponuje rozpočtem přes 460 miliard korun. Napodobit má proces, díky němuž svítí hvězdy. „Díky ITERu mohou být reaktory o výkonu jednotek gigawatt s téměř nevyčerpatelnými zdroji paliva, bez emisí a inherentně bezpečné,“ říká v první části rozhovoru pro EuroZprávy.cz Radomír Pánek, ředitel Ústavu plazmatu Akademie věd ČR a místopředseda Fusion for Energy.
Frontex

Agentura nelegálně odsouvá uprchlíky a nechává je na moři, zjistili novináři

Evropská pohraniční a pobřežní stráž, Frontex, se podle investigativních novinářů dopouští v Egejském moři nelegálního odsouvání a opouštění migrantů směřujících do Evropy. Řecká pobřežní stráž je z tohoto obviňována již dlouho, ale poprvé jsou důkazy o tom, že se na tom podílela i agentura Frontex. Ta má za úkol kontrolu Schengenského prostoru a její aktivity v Egejském moři se nazývají Operace Poseidon.
Ilustrační foto

Záložní nemocnice by mohla vzniknout i v Brně. Armáda zatím žádné informace nemá

Armáda dokončuje záložní nemocnici v Letňanech, která bude mít kapacitu pěti set lůžek. S možností vybudovat provizorní nemocnici počítají také v Brně. Měla by stát na výstavišti a mít 302 lůžek. Projekt byl schválen již na jaře a o vybudování nemocnice se bude rozhodovat každý týden. Personál přislíbila Fakultní nemocnice Brno, ale armáda zatím žádné informace nemá.
Ilustrační fotografie

GLOSA: Jak jsem začal cvičit

Zhlédnutí několika video tutoriálů. Sepsání si jasného plánu. Zařízení si permanentky. Zakoupení sportovního oblečení. V neposlední řadě jasné rozhodnutí o dodržování životosprávy. Všechno připraveno na transformaci těla i ducha. Konečně můžu vyrazit do posilovny.
Drony při útoku, ilustrační foto

Válka dronů. V Náhorním Karabachu rozsévají smrt bezpilotní letouny

Boje mezi Ázerbájdžánem a Arménií o Náhorní Karabach eskalují. Jednou ze zbraní, která rozsévá strach a působí smrt, jsou ozbrojené drony. Baku již potvrdilo používání vojenských dronů vyráběných v Turecku a Izraeli. Nově rozhořelý konflikt o Náhorní Karabach tak může být ukázkou války vedené pomocí vzdálených operátorů. Každopádně jediný příklad použití dronů v boji to není.
Cikáni jdou do nebe

Divadlo Bez zábradlí bude mít v budoucí sezóně nové vedení i nové hry

Divadlo Bez zábradlí zahajuje již dvacátou osmou sezónu, ve které nabídne několik premiér. Mimo jiné bude také hostit Prague Shakespeare Company a nabídne bohatý doprovodný a vzdělávací program. Dochází také ke změně ve vedení. Do nových rukou definitivně divadlo přejde začátkem příštího roku.
Ilustrační foto

Odborníci varují před možným přijetím eutanazie. Řešit se mají jiné problémy

Téma eutanazie je v Poslanecké sněmovně opět na stole. Skupina poslanců pod vedením Věry Procházkové za ANO předložila návrh zákona o paliativní péči, který zlegalizování eutanazie obsahuje. Součástí jsou i podmínky pro asistovanou sebevraždu. Většina odborníků je ale proti a přidali se k nim i věřící. Je to podle nich pouze snaha se zviditelnit a problémy, které se mají řešit, jsou úplně jiné.
Covid-19, ilustrační foto

Závod o vakcínu proti koronaviru se stává nekalým bojištěm

Svět se žene k povolení vakcíny na nemoc covid-19. Objevují se ale i látky, které neprošly stanoveným systémem kontroly a již se aplikují. Mnoho vědeckých týmů je také pod politickým tlakem, a dokonce se objevují zprávy o průmyslové špionáži. Vědci varují, že vývoj vakcíny by neměl být zejména závod, ale spolupráce a státy by si neměly vakcínu držet pro sebe.
bolest

Češi před okolím migrénu tají, lidé ji neberou vážně. Zdaleka přitom nejde jen o bolest hlavy

REPORTÁŽ - Zvracení, dezorientace, zimnice, průjem nebo neschopnost mluvit. I takto se může projevovat migréna a často se spojí vše dohromady. Pacienti trpící migrénou se proto potýkají s pocity zoufalství, bezmoci a strachu z dalších záchvatů. Přitom své problémy většina tají a přes devadesát procent z nich si myslí, že společnost nebere jejich nemoc vážně. Často ji řeší pouze analgetiky, která se v tomto spojení nadužívají. Nyní má lidem trpící migrénou pomoci mobilní aplikace, kterou dnes lékaři představili novinářům.
Ilustrační foto

Ze souboje se psem nelze vyváznout bez zranění. Odborníci radí, jak se bránit

Napadení člověka psem není nijak neobvyklé. Většinou končí útok zvířete poraněním a někdy dokonce i smrtí oběti. Jiné to není ani v případě, kdy se jedná o napadení psa psem. Přirozeně totiž útočí na slabá místa na těle, kde se nacházejí velké cévy. Podle odbornice se při souboji se psem krvavým zraněním člověk nevyhne.
Roman Máca je analytik Institutu pro politiku a společnost

Dezinformace o covidu prochází vývojem, řada lidí ale nevyhodnotí ani elementární záležitost, říká analytik

ROZHOVOR – Více než osm stovek lidí zemřelo a téměř šest tisíc skončilo v nemocnicích kvůli dezinformacím o koronaviru, kterým uvěřili. Zároveň se objevily i konspirační teorie o tom, že virus šíří nové 5G sítě, což vyvolalo například ve Velké Británii útoky na rádiové vysílače. Vliv dezinformací o 5G sítích můžeme pozorovat i v Česku. V Jeseníku se strhla vlna odporu proti testování nové sítě a názory, že 5G síť škodí zdraví, stále přetrvávají. „Apeloval bych na to, ať ti lidé používají rozum namísto emocí. To je vždy lepší,“ říká v druhé části rozhovoru pro EuroZprávy.cz Roman Máca, odborník na dezinformace a mediální manipulace působící v Institutu pro politiku a společnost.
Jakub Szántó (novinář)

Bejrút může být libanonským Černobylem, říká pro EZ blízkovýchodní zpravodaj Szántó

ROZHOVOR – Televizní diváci jej nejlépe znají v helmě a neprůstřelné věstě s nápisem press. Je asi nejznámější válečný reportér v Česku. Jeho kniha zápisků s názvem Za oponou války měla velký úspěch a dostala cenu čtenářů v soutěži Magnesia Litera. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz mluví o českém přístupu ke koronaviru, výbuchu v Bejrútu, vztazích na Blízkém východě i o novinařině jako takové. „Nejvíce mě baví být na místech, kde se píší dějiny,“ říká válečný reportér Jakub Szántó.
Lidé, ilustrační fotografie

Biometrické údaje se objeví v občankách. Zlodějům otevírají nové možnosti

Nové občanské průkazy budou obsahovat biometrické údaje. V čipu průkazu bude zaznamenána podoba obličeje a otisky prstů, chybět naopak bude rodné číslo i titul. Tyto změny jsou součástí protiteroristických opatření Evropské unie. Zabezpečení otisků je zatím dostačující, ale odborníci varují, že pokud by někdo dokázal otisk prstu odcizit, otevírá se mu spoustu možností.
Další články

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 18 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

Izrael dá brzy zelenou ofenzivě do Rafáhu. Satelitní snímky odhalily přípravy

Izrael se podle tamních médií brzy chystá provést ofenzivu do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, kde je podle armády poslední bašta palestinského teroristického hnutí Hamás. Tel Aviv už zahájil přípravy na evakuaci civilistů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy