Co se stalo s Islámským státem? Muž z Pentagonu objasnil, kam se poděl chalífát

NÁZOR - Islámský stát (IS) ohrožoval celý Irák a celou Sýrii a vzbuzoval závažné obavy z terorismu v západním světě, připomíná vojenský publicista Kris Osborn. Bývalý pracovník Pentagonu v komentáři pro server National Interest pokládá otázky, co se s organizací stalo a zda skutečně zmizela.

Reklama

Hrozba zůstává

Hrozivý chalífát kdysi ovládal překvapivě velkou část Blízkého východu, uvádí autor komentáře. Dodává, že situaci změnil až zásah spojenecké koalice, ale otázkou, zda IS skončil nadobro.

O zbytcích IS již příliš neslýcháme, připouští Osborn. Podotýká, že ty části organizace, které možná nadále přežívají, jsou dnes překryty hlasitými a všudypřítomnými obavami z velmocenského soupeření Spojených států, především s Ruskem a Čínou.

Mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby na tiskové konferenci 6. dubna novinářům sdělil, že IS sice co do rozsahu již nelze považovat za organizaci se schopnostmi jako kdysi, ale i tak zůstává hrozbou, a proto mají Spojené státy v Iráku nadále vojáky, kteří pomáhají a radí místním partnerům, přičemž v zemi zůstávají na jejich žádost, poukazuje Osborn.

"Možná existují enklávy nepřátelských bojovníků nebo okrajové frakce v rámci dříve zorganizované skupiny jinak rozptýlených skupin teroristů, zločinců a zoufalých mladých mužů, kteří tvořili masu IS," bývalý pracovník pentagonu. Domnívá se, že úspěšná eliminace, případně alespoň masivní omezení schopnosti IS provést jakoukoliv významnější útočnou operaci, může do velké míry spočívat v kampani Spojenými státy vedené koalice, která má rozložit a zničit velící a kontrolní epicentrum řídící organizaci zevnitř.

Může se tak opakovat případ al-Káidy, kdy odstranění vedení a hlavních demagogických osobností zkrátka zbaví organizaci, jakou je IS, veškeré formální operační struktury a aparátu, vyzdvihuje Osborn. Soudí, že by to dávalo smysl, s ohledem na důležitost, kterou Spojenými státy vedená koalice přikládá narušování, případně likvidaci velících a kontrolních mechanismů, ať již prostřednictvím kybernetických útoků nebo jinými způsoby rušivých úderů, které se zaměřují na komunikační síť IS a jeho řídící a kontrolní aparát.  

Příklad úspěšné operace

Pokud nedisponuje aparátem, médii a komunikační sítí, IS zkrátka nemůže osnovat ani koordinovat své operace, i kdyby pro ně našel ochotné vykonavače, konstatuje autor komentáře. Naznačuje, že právě přístup k IS může být příkladem úspěšné operace, která staví na lokalizaci, zadržování nebo alespoň masivním omezení veškerého operačního dosahu, kterým skupina jako IS v jistý moment disponovala.

"Stávající kostrč IS - ačkoliv je stále považována za významnou a hodnou patřičných opatření udržujících pozornost a bdělost - byla z velké části zdárně omezena v důsledku úspěšné vojenské kampaně, která měla IS zničit," pokračuje někdejší pracovník Pentagonu. Připomíná, že v kampani, která zahrnovala mnohonárodnostní architekturu leteckých útoků doplněných raketami země-země dlouhého dosahu, došlo i k vůbec prvnímu bojovému nasazení amerických radarem nezachytitelných letounů F-22 Raptor.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Mezinárodní úder proti IS byl z velké části naplánován a veden stávajícím americkým ministrem obrany Lloydem Austinem, který před nástupem do funkce sloužil jako vojenský velitel, upozorňuje Osborn.

Spojené státy sdílí s Iráčany cíl v podobě vybudování bezpečnostních sil, které umožní Iráku bránit vlastní suverenitu a potírat teroristické skupiny, které by zemi chtěly využít jako základnu pro své operace, odkazuje autor komentáře na prohlášení Johna Kirbyho. Kvituje ujištění mluvčího Pentagonu, že koalice proti IS nadále podporuje partnerské síly v Iráku a Sýrii skrze letecké operace, zpravodajské informace, sledování a průzkum a podmínečné poskytování vojenského vybavení.  

Témata:  Irák USA Terorismus Sýrie EuroZprávy.cz Islámský stát (IS)

Související

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí. Evropa

Ministři zahraničí Lavrov a Blinken se dohodli na setkání na Islandu

Ministři zahraničí Ruska Sergej Lavrov a Spojených států Antony Blinken se dnes při telefonickém rozhovoru dohodli, že se sejdou k samostatné schůzce na okraj zasedání ministrů členských zemí Arktické rady. To bude 20. května v Reykjavíku. Informovala o tom agentura TASS.

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.
Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) věří, že restauratér a host se ohledně kontroly testů na koronavirus dohodnou. Zákazníka provozovatel stravovacího zařízení nemůže vyhodit, ale nemusí ho třeba obsloužit. Cílem je zajistit, aby se koronavirová nákaza nešířila. Ministr to dnes řekl ČTK.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 3 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 5 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 6 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 7 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 7 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 7 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví.

Německo testovaným usnadní cestování z rizikových oblastí

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru. 

před 8 hodinami

Boris Johnson

Johnson ohlásil na příští rok vyšetřování vládní reakce na pandemii

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že příští rok začne veřejné vyšetřování ohledně reakce vlády na covidovou pandemii. Podle agentury Reuters by mělo odpovědět na otázku, proč Británie zaznamenala nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 v Evropě a proč Johnsonovu kabinetu zpočátku trvalo tak dlouho, než zavedl lockdown.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama