Írán vznesl stížnost kvůli leteckému incidentu nad Sýrií

Írán vznesl protest u Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) a švýcarského velvyslanectví v Teheránu kvůli čtvrtečnímu leteckému incidentu nad Sýrií. Podle íránských zdrojů se tam na 100 metrů přiblížily k íránskému civilnímu letadlu dvě americké vojenské stíhačky.

Reklama

Pilot civilního letadla musel náhle změnit výšku a několik pasažérů se při manévru zranilo. Americká armáda potvrdila, že jedno její letadlo provádělo "vizuální" kontrolu, avšak z bezpečné vzdálenosti.

Írán vznesl podle agentury AFP protest k ICAO a švýcarskému velvyslanectví v Teheránu, jež zastupuje také zájmy USA, s nimiž Írán neudržuje diplomatické vztahy. K ICAO podle agentury AP zatím protest nedorazil.

Letadlo bylo na trase z Teheránu do Bejrútu, kde také bezpečně přistálo, avšak tamní úřady ohlásily, že se čtyři pasažéři lehce zranili. "Pokud se tomu letadlu něco stane na zpáteční cestě, připíše Írán odpovědnost Spojeným státům," sdělil mluvčí íránského ministerstva zahraničí.

Íránská agentura pro civilní letectví považuje manévr za "zjevné porušení mezinárodního práva". Íránská agentura IRNA oznámila, že íránský zástupce při OSN napíše "Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN" dopis, který se bude týkat "ohrožení letadla společnosti Mahan Air".

Velitelství amerických sil působících na Blízkém východě uvedlo, že stíhačka F-15 byla na rutinní misi a přiblížila se k íránskému letadlu. Mluvčí Bill Urban sdělil, že stíhací stroj F-15 provedl "standardní vizuální inspekci" íránského letadla z bezpečné, asi 1000metrové vzdálenosti". Důvodem inspekce podle něj bylo ujistit se o bezpečnosti koaličních jednotek působících na základně Tanf v Sýrii. Jakmile bylo zjištěno, že jde o civilní letadlo, "F-15 se bezpečně vzdálila", dodal mluvčí.

Agentura AP napsala, že za bezpečný odstup normy považují nejméně 600 metrů, byť blízkost letadla na tuto vzdálenost může vyvolat turbulenci.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes čtvrteční incident označil za "zločin nad zločin". "USA nelegálně okupují území jiného státu a pak ohrožují pravidelný civilní let a jeho pasažéry, aby zajistily ochranu svým okupačním silám," sdělil Zaríf k počínání americké armády v Sýrii. Íránský ministr dopravy Mohammad Eslámí incident označil za teroristický čin. "Očekáváme, že bude americká vláda za tento teroristický čin odsouzena," sdělil.

Íránské zdroje původně ve čtvrtek večer tvrdily, že civilní letadlo ohrozila izraelská stíhačka.

Témata:  EuroZprávy.cz Írán zřícení ukrajinského letadla v Teheránu (8. 1. 2020)

Související

Írán, ilustrační foto Blízký východ

Evropa a Rusko se liší v pohledu na pokrok při jednání o dohodě s Íránem

Evropské mocnosti a Rusko se liší v pohledu na dosažený pokrok při rozhovorech o podmínkách oživení jaderné dohody s Íránem z roku 2015, od níž před třemi lety odstoupily Spojené státy. Zatímco podle Evropy dál chybí dohoda v nejdůležitějších bodech, Moskva očekává úspěch do několika týdnů. Teherán uvedl, že již existuje shoda na zrušení části protiíránských sankcí. 

Ze společnosti

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do katastru nemovitostí se už za několik dní zkomplikuje. K dříve běžně dostupným informacím se nově dostanou jen někteří lidé. Proč se tuzemské úřady rozhodly přistoupit ke změnám?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před hodinou

Státní hranice České republiky

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

před hodinou

mediální skupina INCORP a.s. a INCORP Development

Vydavatelství INCORP pomáhá tišit žal způsobený koronavirem. Je součástí projektu Naděje se vrátí

Jejich duše sužuje žal, oči mají plné slz. Stesk po ztrátě milovaných i další trable přetrvávají. Onemocnění covid-19 tvrdě zasáhlo národ a z jeho následku se mnozí nedokáží sami vzpamatovat. Proto vzniká charitativní projekt s názvem Naděje se vrátí, který má pomoci lidem postiženým koronavirem. „Cílem kampaně je přeměnit negativní náladu na pozitivní a zasaženým rodinám finančně pomoci prostřednictvím charitativní sbírky,“ říká autor myšlenky europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Jedním z mediálních partnerů celé akce je i vydavatelství INCORP, do jehož portfolia patří mimo jiné EuroZprávy.cz i stars24.cz. Projekt startuje 18. května.

před hodinou

Moře, ilustrační foto

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

před hodinou

před hodinou

Praha

Praha kvůli výstraze meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

před hodinou

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před hodinou

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu. 

před hodinou

ministerstva

Ministerstvo školství nesouhlasí s podmínkami pro školy v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Rušení menších očkovacích míst je podle starostů v rozporu s krajskou strategií

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83.546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

před 3 hodinami

KSČM

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hormony v rostlinách mohou ovlivnit chod našeho těla

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste a záporná bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin už dva roky po sobě pokořila hranici 12 miliard korun. Schodek se průběžně zvyšuje, například ve srovnání s rokem 2009 byl loni vyšší o pět miliard korun. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama