Izraelci půjdou opět k volbám, za dva roky už počtvrté

Čtvrté parlamentní volby od jara 2019, druhé za epidemie covidu-19 a desáté, v nichž vede premiér Benjamin Netanjahu svůj Likud do izraelského parlamentu. Izraelci budou v úterý znovu rozhodovat o složení parlamentu a o tom, kdo se postaví do čela jejich příští vlády. Pokud to bude opět Netanjahu, bude to pro něj už 12. rok po sobě.

Reklama

Stejně jako v minulých případech, ani teď nemá pravicový Likud dostatek potenciálních partnerů, s nimiž bude schopen sestavit stabilní vládu s většinou ve 120členném Knesetu. V průzkumech si Likud vede nejlépe, stejně jako před předchozími volbami - může získat kolem čtvrtiny mandátů. Hned za ním ale končí centristé z Ješ Atidu (Budoucnost existuje) Jaira Lapida, kteří mohou mít až 20 mandátů, avšak spoluúčast ve vládě s Netanjahuem vylučují. Stejně nezvratně je rozhodnuta pravicová strana Nová naděje odpadlíka od Likudu Gideona Saara, která může mít deset mandátů.

Zřejmými spojenci Likudu jsou tak stejně jako dříve náboženské strany Šas (8 mandátů), Jednotný judaismu tóry (7) a Náboženská sionistická strana (4), což na většinu stačit nebude. A nemusí to stačit, ani kdyby se Netanjahuovi podařilo získat do koalice nacionalisty ze strany Jamina Naftaliho Bennetta (11). Strany, které koaliční spolupráci s Netanjahuem vyloučily, na tom nejsou co do koaličního potenciálu o mnoho lépe, protože bez Jaminy dají dohromady jenom 57 mandátů.

Chce-li Netanjahu dosáhnout odkladu svého soudního procesu, v němž je obviněn z korupce, nebo dokonce jeho zrušení, musí u moci zůstat, i kdyby to znamenalo spojit se s radikálními stranami prosazujícími například anexi palestinského Západního břehu Jordánu nebo tažení proti hnutí LGBT. Netanjahu sice tvrdí, že vyhnout se soudnímu řízení není jeho cíl, ale možní členové jeho příští koalice jsou ochotní se o to zasadit. Rozhodnout může volební účast, která se v minulých třech volbách neustále zvyšovala, avšak nyní může sehrát roli únava voličů a ekonomické dopady epidemie.

Analytici spočítali, že pokud se zjevně protinetanjahuovským stranám nepodaří dát dohromady aspoň 61 mandátů, bude to pro premiéra výhoda, které nesporně využije k sestavení další vlády. Pokud k urnám nepřijde dostatek pravicových voličů a Náboženská sionistická strana nepřekročí práh 3,25 procenta pro vstup do parlamentu, což jsou zhruba čtyři křesla, dostanou šanci centristé kolem Lapida. Tato možnost se za moc pravděpodobnou nepovažuje. O to víc je pravděpodobné, že se potvrdí správnost průzkumů, ani jednomu z táborů se většinu získat nepodaří a Izraelce v létě čekají další volby.

Netanjahu tentokrát vede pozitivnější kampaň než v minulosti, což je dáno koronavirem a nemožností pořádat velká shromáždění, ale také faktem, že nemá v levicovém táboře jednoznačného a silného protivníka, proti němuž by se vymezil. Místo toho má tři oponenty, i když slabší.

Nejvíc starostí mu podle izraelských novinářů dělá Lapid, takže v kampani nepřestává poukazovat na jeho slabiny, k nimž řadí jeho nezkušenost v ekonomických záležitostech. Bývalý televizní moderátor Lapid byl sice v jedné z Netanjahuových minulých vlád ministrem financí, ale předtím o sobě prohlásil, že o ekonomice neví nic. Netanjahu připomíná, že on sám dokázal zajistit chod ekonomiky i v době koronaviru. Lapid také podceňoval premiérovu schopnost obstarat vakcíny proti covidu-19 a říkal, že v lednu jich Izrael bude mít tak pět. Netanjahu nyní vítězoslavně dokládá, že je naočkována polovina občanů a vakcín jsou miliony.

Za protivníka se dá označit i Bennett, který se v kampani zaměřil na boj proti covidu-19 a ekonomiku. Stejně jako Lapid sice říká, že je třeba Netanjahua nahradit někým jiným, na rozdíl od Lapida ale koaliční spolupráci s ním nevyloučil. Pokud bude volební výsledek neprůkazný, může se stát Bennett rozhodujícím hráčem při sestavování vlády.

Do koaličních jednání může promluvit i někdejší ministr vnitra Saar, který po vystoupení z Likudu založil vlastní stranu a prosazuje tradiční a méně populistickou pravicovou politiku než Netanjahu. Jeho Nová naděje ale v průzkumech rychle padá a z někdejších 18 mandátů má nyní deset.

Odborníci se shodují, že bez Netanjahua může příští izraelská vláda vzniknout jedině v případě spolupráce Bennetta, Lapida a Saara, a to je velmi nepravděpodobné.

Témata:  Izrael Benjamin Netanjahu EuroZprávy.cz Benny Ganc

Související

Nové střety v Jeruzalémě si vyžádaly stovky zraněných Blízký východ

Nové střety v Jeruzalémě si vyžádaly stovky zraněných

Izraelská policie se dnes u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě opět střetla s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinského Červeného půlměsíce jde o stovky lidí, z nichž zhruba 50 muselo být hospitalizováno.

Papež vyzval k řešení situace v Jeruzalémě EU

Papež vyzval k řešení situace v Jeruzalémě

Papež František dnes vyzval k nalezení k společných řešení situace v Jeruzalémě. Modlí se, aby převážila multikulturní identita města. Premiér Benjamin Netanjahu dnes uvedl, že Izrael odmítá tlaky, aby nerozšiřoval výstavbu ve východním Jeruzalémě, uvedla agentura Reuters. K zastavení útoku na Palestince vyzvalo Izrael Jordánsko, které je správcem muslimských a křesťanských náboženských míst v Jeruzalémě.

Ze společnosti

V Česku přibylo za neděli méně než 400 nově nakažených!

V Česku přibylo za neděli méně než 400 nově nakažených!

Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 381 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní přírůstek od konce srpna, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 130 méně. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Víkendové přírůstky bývají nižší, méně se totiž testuje.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Nové střety v Jeruzalémě si vyžádaly stovky zraněných

Nové střety v Jeruzalémě si vyžádaly stovky zraněných

Izraelská policie se dnes u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě opět střetla s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinského Červeného půlměsíce jde o stovky lidí, z nichž zhruba 50 muselo být hospitalizováno.

před 24 minutami

před 26 minutami

Za uplynulý rok výrazně stoupl prodej vína přes internet

Za uplynulý rok výrazně stoupl prodej vína přes internet

Pandemií vynucené uzavření restaurací, hotelů, vináren a dalších míst, kde lidé obvykle popíjejí víno, přimělo většinu vinařství začít k prodeji využívat z větší části internet. Čím více vinařů své víno na internetu nabízí, tím víc roste důvěra zákazníků v tento způsob nákupu. Zjistila to Vinařská unie ČR mezi svými členy a informovala o tom v tiskové zprávě.

před 32 minutami

Na vancouverském letišti byl zastřelen 28letý muž

Na vancouverském letišti byl zastřelen 28letý muž

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Podle nich byla střelba důsledkem války gangů.

před 47 minutami

před 55 minutami

V Rusku zmizel lékař, který léčil Navalného

V Rusku zmizel lékař, který léčil Navalného

Policisté v Omské oblasti na Sibiři dnes obnovili pátrání po pohřešovaném ministrovi zdravotnictví oblastní vlády, které přerušili s nástupem nedělní noci, uvedla agentura Interfax s odvoláním na regionální správu ministerstva vnitra. Alexandr Murachovskij dříve působil jako primář nemocnice, kde byl loni v srpnu po kolapsu hospitalizován s otravou opoziční předák Alexej Navalnyj.

před hodinou

Školy musí znovu obnovit návyky dětí, ale i pravidla

Školy musí znovu obnovit návyky dětí, ale i pravidla

S úlevou i s obavami přivítali dnes ráno učitelé Základní školy Boženy Němcové v Přerově po více než půl roce své starší školáky. Specifická škola, kterou navštěvují romské děti, se musela kvůli chybějícímu technickému zázemí dětí obejít bez on-line výuky. Výuka na dálku vyčerpala nejen pedagogy, ale i žáky, podle pedagogů se to u mnohých projevilo na plnění úkolů. Škola bude nyní muset veškeré školní návyky u dětí obnovit. Samotní školáci však ráno přicházeli do školy s nadšením. Učení ve škole bude určitě lepší, řekly dnes ČTK žákyně sedmé třídy.

před hodinou

NKÚ kritizuje nedostatky při stavbě cyklostezek, ministerstvo to odmítá

NKÚ kritizuje nedostatky při stavbě cyklostezek, ministerstvo to odmítá

Stát nemá přehled o délce, stavu ani využití cyklostezek, za které zaplatil, uvedl v dnes zveřejněné zprávě Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Kontroloři také upozornili na to, že výstavbu stezek pro cyklisty provázejí výrazné rozdíly v cenách. Ministerstvo dopravy s kritikou nesouhlasí. 

před hodinou

V Německu přibylo 6922 nákaz koronavirem

Mimořádná zpráva V Německu přibylo 6922 nákaz koronavirem

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 6922 nových případů nákazy koronavirem a 54 úmrtí spojených s nemocí covid-19. S odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI) o tom dnes informovala agentura DPA. Přesně před týdnem země registrovala 9160 nově infikovaných a 84 úmrtí. Čísla jsou v pondělí zpravidla nižší, mimo jiné kvůli menšímu množství testů provedených o víkendu.

před hodinou

před 2 hodinami

Žáci druhých stupňů ZŠ se ode dneška začnou učit rotačně už v celém Česku

Žáci druhých stupňů ZŠ se ode dneška začnou učit rotačně už v celém Česku

Základní školy v sedmi krajích dnes zahájí rotační výuku na druhém stupni. Kvůli epidemii nového koronaviru se starší žáci v těchto regionech dosud museli vzdělávat doma. Ve stejných sedmi krajích se dneškem také otvírají mateřské školy pro všechny děti. V celém Česku se navíc obnovuje i klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol.

před 12 hodinami

Kdo místo Guly? Mluví se o návratu bývalého reprezentačního kouče, po boku by měl mít Horvátha

Kdo místo Guly? Mluví se o návratu bývalého reprezentačního kouče, po boku by měl mít Horvátha

Prakticky ihned poté, co se oznámilo, že u fotbalistů Plzně skončil kouč Adrián Gula po nevydařených výkonech jeho mužstva z poslední doby a především po sobotní domácí remíze s Příbramí 3:3, začala vyplouvat na povrch jména jeho možných nástupců. Mluvilo se třeba i hráčské legendě Viktoriánů Pavlu Horváthovi jako možném hlavním trenérovi, podle zákulisních informací to ale spíš vypadá, že bude asistentem a to Michala Bílka, bývalého reprezentačního kouče, jenž je nejvážnějším kandidátem.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Remíza s Příbramí byla poslední kapkou. Ve fotbalové Plzni skončil trenér Adrián Gula

Remíza s Příbramí byla poslední kapkou. Ve fotbalové Plzni skončil trenér Adrián Gula

Poté, co v sobotu v rámci 31. kola fotbalové Fortuna ligy překvapivě Plzeň před domácím publikem remizovala s Příbramí 3:3, přičemž v první půli dokonce se zachraňujícími se Středočechy dokonce prohrávala 0:2, už vedení západočeského klubu rázně bouchlo do stolu a v neděli se tak rozhodlo odvolat slovenského kouče Adriána Gulu. V následujících dnech se tak tedy bude hledat jeho nástupce.

před 12 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama