Izraelská média: Palestinci podporující anexi byli zatčeni

Na palestinském Západním břehu Jordánu bylo zatčeno několik Palestinců, kteří podporují izraelský záměr anektovat část tohoto okupovaného území. Podle zdrojů agentury AFP bylo zadrženo šest stoupenců tohoto přístupu, ale palestinská samospráva jejich zatčení popřela.

Reklama

Izraelská vláda měla v červenci začít rozhodovat o případném připojení, které by se mohlo týkat až třetiny území Západního břehu Jordánu. Izraelská televize v červnu tvrdila, že někteří z Palestinců nejsou proti a doufají, že tak získají izraelské občanství. Palestinská samospráva s anexí založenou na americkém mírovém plánu pro Izrael a Palestinu zásadně nesouhlasí. Podle něj sice USA anexi podpoří, ale zároveň mají začít jednání o vzniku případného palestinského státu na zbylém území.

"Chci mít izraelské doklady," prohlásil jeden z Palestinců zachycených na skryté kameře v pořadu izraelské televize. Uvedl to list The Times of Israel. Další řekl, že "nepohlíží jako na nepřátele na Izraelce, ale na jejich vládu". Jiný si prý "zvolil Izrael" a nebojí se to říci veřejně.

Známý izraelský novinář Cvi Jehezkeli, který působí jako zpravodaj na palestinských územích 25 let a tyto informace zpracoval, tvrdí, že nejméně šest lidí, kteří se vyslovili v tomto duchu, už palestinská bezpečnost zatkla. "Překvapilo mne, že ačkoli jsem rozmazal tváře a zastřel jejich hlasy všech, s nimiž jsem natáčel, samospráva je našla a zatkla je," citovala AFP Jehezkeliho.

Agentura sama kontaktovala jednoho Palestince, který řekl, že mezi kritiky samosprávy v televizním materiálu byl i jeden jeho příbuzný. Toho prý palestinská policie několik dní zadržovala a nyní jej čeká soud.

"Nikoho jsme v souvislosti s tímto případem nezatkli," řekl ale mluvčí palestinského ministerstva vnitra Ghasan Nimr. Podobně se vyjádřil také mluvčí palestinské policie.

Anexe se má týkat především židovských osad a údolí řeky Jordán. Izraelská vláda proces zatím nezahájila a údajně stále vyjednává s Washingtonem.

Premiér Benjamin Netanjahu řekl, nikdo kvůli tomuto kroku nebude muset opustit svůj domov, ale zároveň ujistil, že Palestincům to nezajistí izraelské občanství. Naznačil, že by v údolí Jordánu mohly vzniknout enklávy pod kontrolou palestinské samosprávy, kde by se pod izraelskou správou mohly v případě anexe ocitnout i palestinská města.

Podle palestinského Střediska pro výzkum veřejného mínění nedávné průzkumy ukazují, že proti americkému plánu obsahujícímu anexi je 88 procent Palestinců. Až 52 procent by jich v případě anexe podpořilo návrat k ozbrojenému boji proti Izraeli.

Témata:  palestina Izrael Benjamin Netanjahu EuroZprávy.cz

Související

Palestina, pásmo Gazy Blízký východ

Abrahámské dohody mír Blízkému východu nepřinesly. Historik vysvětlil důvod

NÁZOR - Předchozí americký prezident Donald Trump oznámil 15. září 2020 svůj největší a v praxi jediný zahraničněpolitický úspěch, podpis tzv. abrahámských dohod o navázání formálních vztahů Izraele se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem, připomíná Max Boot, vojenský historik a publicista z think tanku Council on Foreign Relations. V komentáři pro server Washington Post tvrdí, že o osm měsíců později působí tehdejší Trumpova pompézní slova směšně.

F-16 Israel Defense Forces Blízký východ

Izrael zahájil útok na systém tunelů v Pásmu Gazy

Izraelské letouny a pozemní vojsko v noci na dnešek podnikly doposud nejsilnější útoky proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Pozemní invazi do palestinské enklávy však Izrael nezahájil. Jedním z hlavních cílů poslední série útoků byl systém tunelů v pobřežní oblasti využívaný Hamásem. Také dnešní noc létaly rakety z Pásma Gazy na izraelské území a v izraelských městech pokračovaly střety mezi Araby a Židy. Izrael vojenskou operaci nazvanou Obránci zdí vede už pátý den a násilí eskalovalo nejvíce od roku 2014.

Ze společnosti

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do katastru nemovitostí se už za několik dní zkomplikuje. K dříve běžně dostupným informacím se nově dostanou jen někteří lidé. Proč se tuzemské úřady rozhodly přistoupit ke změnám?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Tomáš Zima (rektor UK)

Dvanáct lékařů včetně dříve nakaženého rektora Zimy kritizuje přetrvávající opatření, zejména testování

Dvanáct lékařů včetně rektora UK Tomáše Zimy nebo kardiochirurga Jana Pirka kritizuje přetrvávající opatření proti epidemii covidu-19, zejména plošné testování. Vadí jim také, že se na rozhodování podílí skupina Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kterou vytvořil člen Rady vlády pro zdravotní rizika, epidemiolog Petr Smejkal. Reakci skupiny a ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.

před 33 minutami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před hodinou

před hodinou

Státní hranice České republiky

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

před 2 hodinami

Moře, ilustrační foto

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Praha

Praha kvůli výstraze meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

před 2 hodinami

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před 2 hodinami

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu. 

před 2 hodinami

ministerstva

Ministerstvo školství nesouhlasí s podmínkami pro školy v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Rušení menších očkovacích míst je podle starostů v rozporu s krajskou strategií

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83.546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

před 4 hodinami

KSČM

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

před 4 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama